Ściana jednowarstwowa bez potrzeby docieplania
Już od połowy lat 90-tych bloczki YTONG są synonimem ciepłej ściany jednowarstwowej. Teraz do rodziny produktów YTONG ENERGO dołączają nowe bloczki YTONG ENERGO o grubości 30 cm i 40 cm, które z powodzeniem mogą być stosowane w budowie ścian jednowarstwowych
Czytaj dalej
Aby inwestorzy mogli dostrzec wszystkie walory ściany jednowarstwowej YTONG ENERGO, warto poznać kilka podstawowych informacji dotyczących właściwości termicznych tych przegród, kosztów oraz szybkości ich budowy. Na przykładzie nowych produktów YTONG ENERGO można przekonać się, że ściana jednowarstwowa może być ciekawą alternatywą dla ścian dwuwarstwowych.
Ciepła ściana bez ocieplenia
Ściana jednowarstwowa nie wymaga zastosowania warstwy ocieplenia. Optymalny materiał budowlany dla tego rodzaju ścian powinien spełniać dwie funkcje: nośną (być wytrzymały) i termiczną (być ciepły). Nowe bloczki YTONG ENERGO 30 i 40 cm spełniają oba te warunki. Parametry cieplne ściany jednowarstwowej z bloczków YTONG ENERGO 30 i 40 cm minimalizują występowanie mostków termicznych. Swoją bardzo dobrą termoizolacyjność zawdzięczają bardzo małej gęstości oraz jednorodności. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła U ścian z bloczków YTONG ENERGO 30 cm i 40 cm wynosi odpowiednio 0,30 W/(m2K) oraz 0,23 W/(m2K).
Czytaj również: Jak w praktyce sprawdzić bezpieczeństwo materiałów budowlanych
Duże znaczenie w uzyskaniu dobrych parametrów cieplnych przegrody ma także dostępność bogatego asortymentu elementów uzupełniających takich jak: zaprawa SILKA-YTONG do murowania na cienkiej spoinie, ciepłe nadproża YTONG YN i YF, ocieplenie wieńca – płytki YTONG EDW oraz płyty stropowe YTONG. Dzięki tym elementom ściany jednowarstwowe z bloczków YTONG są ciepłe, bez konieczności dodatkowego ocieplenia. Bloczki YTONG ENERGO 30 i 40 cm charakteryzują się także bardzo dobrą pojemnością cieplną ścian. Powoli oddają zakumulowane ciepło, co pozwala zachować stabilny poziom temperatury w budynku.
Szybkość budowy
W przypadku ścian jednowarstwowych YTONG ENERGO inwestor oszczędza czas w procesie wznoszenia domu przede wszystkim dzięki pominięciu etapu ocieplenia oraz prostemu sposobowi murowania. Wznoszenie ścian przebiega sprawnie dzięki dużej dokładności elementów YTONG, łatwości obróbki elementów oraz tynkowania równej powierzchni muru.
– Bloczki YTONG ENERGO 30 i 40 cm są murowane na cienką spoinę (grubość 1-3 mm), która wymaga minimalnych ilości wody. Mało wilgoci technologicznej sprawia, że woda w krótkim czasie odparowuje, a ściana szybko wysycha, dzięki temu można szybciej zacząć kolejny etap prac – mówi Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.
Czytaj również: Recykling miedzi
Dla porównania zakończenie budowy ścian o powierzchni 125,5 m2 z YTONG ENERGO 30 cm trwa ok. 3 tygodni, z cegły o grubości 25 cm i 10 cm warstwą ocieplenia (styropian) – prawie trzy razy dłużej – ok. 8 tygodni.
Paroprzepuszczalność
Ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO nie stanowi bariery dla pary wodnej, która swobodnie przenika przez przegrodę, dzięki czemu znacznie mniej się jej wykrapla. Przy zastosowaniu ocieplenia ze styropianu możliwości odprowadzenia wody są mniejsze, co może powodować gromadzenie wilgoci po stronie wewnętrznej ściany i utworzenie się tzw. punktu rosy. Najbardziej jest to widoczne w okresie zimowym, gdy amplitudy temperatur są największe, np. w pomieszczeniu temperatura może wynosić +20ºC, a na zewnątrz nawet do -20ºC.
– W ścianie jednowarstwowej wilgoć technologiczna paruje nie tylko do środka, ale przede wszystkim na zewnątrz. Warstwa styropianu powoduje, że wilgoć technologiczna odparowuje tylko do środka, a im większa wilgoć w pomieszczeniu, tym niższa jest temperatura odczuwalna w mieszkaniu. Aby czuć się komfortowo, dom trzeba dogrzewać, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie – mówi Arkadiusz Zając, regionalny dyrektor sprzedaży SILKA YTONG.
W ścianie jednowarstwowej wilgoć, która jest pożywką dla mikroorganizmów, występuje w bardzo ograniczonym stopniu. Bloczki YTONG ENERGO 30 i 40 cm są przyjazne dla mieszkańców, ponieważ dzięki ich zastosowaniu zmniejsza się ryzyko występowania na ścianie grzybów, co ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
Koszty
Wzniesienie ściany jednowarstwowej z bloczków YTONG ENERGO pozwala na zmniejszenie kosztów na kilku etapach budowy ścian. Przede wszystkim inwestor nie płaci za warstwę ocieplenia, a zaprawa cienkowarstwowa jest tańsza i bardziej wydajna. Niższe są także koszty robocizny, ponieważ ekipa ze względu na jedną warstwę wykonuje mniej pracy. Z tych samych powodów nie trzeba zatrudniać innej ekipy specjalizującej się w ociepleniach. Po finalnym podsumowaniu wszystkich kosztów ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO o gr. 30 cm okazuje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż ściana z cegły ocieplona 10-cio cm warstwą styropianu – inwestor zaoszczędzi ok. 10 proc.
– Zastosowanie ściany jednowarstwowej z bloczków YTONG ENERGO o gr. 30 cm i 40 cm umożliwia inwestorom komfortowe mieszkanie w stanie surowym ze spełniającą parametry cieplne ścianą. Dom można wtedy wykończyć lub ocieplić w późniejszym okresie. Pozwoli to na rozłożenie kosztów w czasie – twierdzi Michał Jończyk, regionalny dyrektor sprzedaży SILKA YTONG.
Rola wykonawców
Wcześniejsze techniki murarskie i podejście wykonawców powodowały, że większość domów w Polsce przed 1989 była wykonywana z mniejszą dbałością o szczegóły. Jednocześnie normy budowlane dotyczące współczynnika przenikania ciepła U były mniej restrykcyjne. Te warunki spowodowały, że mieszkańcy, aby cieszyć się ciepłem w domu i zniwelować rachunki za ogrzewanie zaczęli ocieplać swoje budynki za pomocą warstwy styropianu czy wełny mineralnej. Warstwa ocieplenia oprócz poprawy warunków cieplnych w mieszkaniu mogła ukryć także ewentualne błędy wykonawcze czy krzywizny na ścianie.
– "Zdarza się, że wykonawcy są nieufni wobec budowy ściany jednowarstwowej, ponieważ powinna ona być wymurowana precyzyjnie. W ten sposób unikamy jednak powstawania mostków termicznych" – tłumaczy Michał Jończyk, regionalny dyrektor sprzedaży SILKA YTONG. – Zazwyczaj wykonawcy przekonują się do tego rozwiązania, gdy spróbują murować z bloczków YTONG ENERGO, które charakteryzują się dokładnością wymiarową i prostotą montażu. Okazuje się wtedy, że ścianę jednowarstwową wznosi się szybko i łatwo, i co najważniejsze bez błędów – dodaje Michał Jończyk.
Przekonanie wykonawców do wykonania ścian z ociepleniem wynika również z faktu, że teoretycznie pozwala to na zwiększenie tolerancji na błędy wykonawcze podczas murowania warstwy konstrukcyjnej. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku samo ocieplenie musi zostać wykonane bezbłędnie z zachowaniem wszelkich zasad. Jak pokazują wyniki badania TNS Pentor Poznań „Rynek ociepleń budynków w Polsce”, prawie jedna trzecia ociepleń (32 proc.) wykonywanych jest przy użyciu materiałów pochodzących od różnych producentów, bez gwarancji tworzenia kompatybilnego zestawu elementów. Ryzyko błędnego wykonania ocieplenia można ograniczyć, zlecając prace wykwalifikowanej firmie, lub wykluczyć całkowicie decydując się na ściany jednowarstwowe bez ocieplenia.
Zastosowanie bloczków YTONG ENERGO, zarówno w ścianie jedno- jak i dwuwarstwowej łączy w sobie nie tylko dobre parametry cieplne i szybkość budowy, ale także zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych. Korzyści wymurowania ścian jednowarstwowych z bloczków YTONG ENERGO dotyczą również aspektu finansowego. Rozwiązanie to jest szczególnie godne uwagi dla osób, które cenią sobie racjonalne i sprawnie przeprowadzone inwestycje.
Źródło: Xella Polska / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...