Solidne drewniane podłogi

Solidne drewniane podłogi

Podczas wyboru wymarzonej podłogi drewnianej w pierwszej kolejności pod uwagę bierzemy zwykle kolorystykę, gatunek drewna czy niestandardowe wykończenie powierzchni. Aby jednak nasza faworytka sprawdziła się w miejscu, które dla niej wyznaczyliśmy, powinna charakteryzować się również odpowiednimi parametrami technicznymi.

 

1. Odporność na uszkodzenia

 

Przy wyborze podłogi drewnianej do pomieszczeń, z których często korzystamy, w których temperatura niejednokrotnie ulega zmianie, a podłoże bardziej narażone jest na uderzenia przedmiotów czy zabrudzenia, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim stopień wytrzymałości konkretnego materiału.

 

Czytaj również: Wyrafinowana stylizacja polerowanym betonem

 

Każdy gatunek drewna posiada typową dla siebie twardość, którą producenci definiują w tzw. skali Brinella. Im wyższy wynik, tym twardsza jest podłoga. Pamiętajmy jednak, że ze względu na to, że drzewo jest żyjącym materiałem i podlega dużym zmianom strukturalnym, wyniki badań wykazują indywidualne różnice przy poszczególnych pomiarach.

 

 

Do najbardziej wytrzymałych gatunków drewna zaliczyć można jatobę (63-73 MPa w skali Brinella) i tali (60-64 MPa w skali Brinella), a także inne „egzotyki”, takie jak: badi (52-54 MPa w skali Brinella), wenge (45-52 MPa w skali Brinella), merbau (47-52 MPa w skali Brinella), czy doussie (41-45 MPa w skali Brinella). Do wyboru mamy także rodzime gatunki. Ze swojej twardości znany jest dąb (30-42 MPa w skali Brinella) czy też jesion (37-43 MPa w skali Brinella). Wszystkie te gatunki z powodzeniem mogą być stosowane w obiektach o dużym natężeniu ruchu, w pokojach dziecięcych oraz tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe.

 

Drewna mniej twarde i przez to nie tak odporne na uszkodzenia mechaniczne powinny być stosowane we wnętrzach rzadziej wykorzystywanych. Podłoga średnio twarda z drewna brzozy (24-28 MPa w skali Brinella), wiśni amerykańskiej (32-37 MPa w skali Brinella), czy klonu europejskiego (28-32 MPa w skali Brinella) najlepiej będzie się sprawdzać np. w sypialni.

 

Czytaj również: Co sprawdzić kupując drewnianą podłogę?

 

2. Podatność na zmianę wymiarów pod wpływem zmian wilgotności oraz wielkość skurczu

 

Przy zakupie odpowiedniej podłogi drewnianej zwróćmy uwagę także na dwa bardzo ważne parametry: podatność na zmianę wymiarów pod wpływem zmian wilgotności oraz wielkość skurczu, które mają bezpośredni wpływ na to, czy w podłodze będą pojawiały się szczeliny pomiędzy deskami – czy powstaną szybko, czy też powoli i w znikomym stopniu.

 

 

- Parametry te powinny być brane pod uwagę zwłaszcza przy wyborze drewna do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym – radzi Seweryn Miazga, Product Manager w firmie Baltic Wood™. - Nie wszystkie gatunki twarde oraz o dużej gęstości będą dobrze zachowywać się przy tego typu rozwiązaniu. Na przykład klon kanadyjski – drewno twarde i stosunkowo gęste, nie jest zalecane do montażu ze względu na duże współczynniki skurczu, co może doprowadzić nawet do pęknięć w elementach warstwy użytkowej podłogi.

 


Dla porównania np. merbau jest również bardzo twardy i nawet gęstszy niż klon kanadyjski, lecz jest drewnem bogatym w substancje oleiste (typowa cecha gatunków egzotycznych), co sprawia, iż jego współczynniki skurczu są niewielkie. W efekcie szczeliny w podłodze merbau zainstalowanej na ogrzewaniu podłogowym są niewielkie, a powstałe naprężenia nie powodują uszkodzeń w warstwie użytkowej.

 

Czytaj również: Jak odpowiednio dbać o podłogę?

 

W przypadku ogrzewania podłogowego warto wziąć pod uwagę także rodzaj podłogi drewnianej. Dobrym wyborem będzie trójwarstwowa konstrukcja, która pozwala na lepszą „pracę” podłogi, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości przy zmianach temperatury i wilgotności.

 

Źródło: Baltic Wood / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • płytki w salonie?? Liczba postów: 137 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
  • Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
  • pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
  • Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 574

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >