Spadek indeksów na głównych rynkach walutowych

Spadek indeksów na głównych rynkach walutowych

Na głównych rynkach walutowych, kalendarzowy miesiąc zakończył się korekcyjnie. W dużej mierze odpowiedzialne za tę sytuację są dane makro ze Stanów, pośrednio także dane z Europy. Niemniej ogólny obraz techniczny może ulec w najbliższym czasie dużej zmianie. Czytaj dalej

 

Nastroje inwestorów nieco się popsuły, a to za sprawą najnowszego odczytu indeksu Conference Board, mierzącego nastroje amerykańskich konsumentów. Jak się okazało, indeks ten spadł w styczniu do 61,1 pkt z 64,8 pkt w grudniu, podczas gdy ekonomiści oczekiwali jego dalszego wzrostu – średnio do 68 pkt. Słabsze nastroje mogą oznaczać ponowne nasilenie problemów w amerykańskiej gospodarce.

 

Czytaj również: Gdzie sprzedaje się najwięcej wolnych mieszkań?

 

Na rynku EUR/USD wystąpiła korekta spadkowa, której rozmiar świadczy o tym, że na zaliczenie nowych maksów będziemy musieli jeszcze poczekać. Analizując kondycję trendu można wywnioskować, że byki są już wyczerpane i każdy pretekst(czytaj słabsze dane makro) będzie dla nich niezwykle trudnym testem wytrzymałości. Tak było w trakcie wczorajszej sesji, dlatego trzeba się liczyć z podobną reakcją również w najbliższym okresie. Tym bardziej, że okazji do weryfikacji siły popytu będzie dużo. Z technicznego punktu widzenia spodziewałbym się dalszego spadku notowań pary walutowej na nowe minima. Celem niedźwiedzi jest 1,2880.

 

 

 

Bardziej odporne na negatywne informacje są notowania pary GBP/USD. W tym przypadku, byki nie zboczyły z głównej ścieżki wzrostu. Trend wzrostowy jest jak najbardziej nadal aktualny, jednak z tą niezwykłą i żelazną odpornością to bym nie przesadzał. Uważam, że „obszar popisu” strony popytowej wraz z upływem czasu coraz bardziej się zawęża. Wprawdzie istnieje jeszcze potencjał do dalszych wzrostów(max. do 1,5855), ale z zakupem w tym momencie to bym się wstrzymał. Trend wykazuje pierwsze oznaki przegrzania, dlatego wchodzenie na długą stronę rynku staje się coraz bardziej ryzykowne. W dłuższej perspektywie możliwy jest test wsparcia 1,5630.

 

Czytaj również: Tendencje makroekonomiczne w 2011 roku

 

Nowy trend kształtuje się nam na rynku USD/CHF. Potwierdzeniem tej tezy jest przełamanie linii trendu spadkowego. Stwarza to potencjalną okazję dla byków, aby „urwać się z łańcucha” i dźwignąć kurs na nowe maksima. Celem jest poziom 0,93. Natomiast handel na rynku USD/JPY został zdecydowanie zdominowany przez stronę podażową. Byki praktycznie nie mają głosu na parkiecie i zostały „zepchnięte ze sceny”. Póki, co nie ma żadnych przesłanek sugerujące zmianę panującej tendencji na rynku. Na parach złotówkowych(USD/PLN oraz EUR/PLN) oczekuję natomiast kontynuacji wzrostu notowań. W obu przypadkach występuje popytowy potencjał do zaliczenia nowych maksimów.

 

2012-02-03
Źródło: Inwestycje / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 349

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >