Spadek zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe w Europie Środkowej

Spadek zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe w Europie Środkowej

W pierwszej połowie br. zaobserwowano dalszy wzrost zainteresowania firm rynkiem nowoczesnych powierzchni magazynowych w Europie Środkowej. Silny popyt i niewiele nowych inwestycji ograniczyły możliwości wyboru powierzchni do wynajęcia. Wskaźnik niewynajętej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja) wynosi obecnie średnio 11,8%, w niektórych lokalizacjach spadł on jednak poniżej 5%. Poziom pustostanów w granicach 10-12% uważany jest za stabilny. Czytaj dalej

 

„Na dobrze prosperującym rynku niedostateczna podaż motywuje deweloperów do szybkiego podejmowania nowych inwestycji.  Jednak restrykcyjna polityka finansowa banków oraz ich ostrożne podejście do finansowania nowych inwestycji nadal negatywnie wpływa na rynek środkowoeuropejski. Naruszyło to równowagę rynkową – dla przykładu Słowacja i jej 2,5 procentowy wskaźnik powierzchni niewynajętej stanowi wyjątkową sytuację w Europie”, mówi Ferdinand Hlobil, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych Cushman & Wakefield na Europę Środkową.

 

 

Nawet w Czechach wskaźnik powierzchni niewynajętej w odniesieniu do nieruchomości magazynowych spadł poniżej dziesięciu procent. Poza wzrostem stawek czynszowych jest to zjawisko, które może zniechęcić nowe przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne do wchodzenia na rynek w niektórych wybranych regionach.

 

„W całej Europie Środkowej, z wyjątkiem Węgier, wskaźnik powierzchni niewynajętej stopniowo spada od 2009 r. Jak można oczekiwać, spadek ten będzie się utrzymywał także w najbliższych miesiącach. W rozwiniętych gospodarkach taka sytuacja przyciągnęłaby uwagę polityków i samorządów mających na celu poprawę lokalnego środowiska biznesowego. Ich zaangażowanie mogłoby przyczynić się do spadku bezrobocia w danym regionie, skutkować nowymi zleceniami budowlanymi i innymi zamówieniami dla firm i przysporzyć nowych podatników”, mówi Ferdinand Hlobil.

 

Czytaj również: Kredyty w euro uległy pogorszeniu

 

Umowy najmu

 

Po porównaniu pierwszych sześciu miesięcy z lat 2009-2011, pierwsza połowa tego roku wypada bez wątpienia najlepiej ze wszystkich – prawie 1,5 mln metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej zostało wynajęte w czterech państwach Europy Centralnej. Wynik ten jest wyższy niż np. suma powierzchni wynajętej w ciągu całego 2005 r. Wielkość umów najmu zawartych w pierwszej połowie 2011 r. jest porównywalna do poziomów osiągniętych w całym roku 2006 i 2009.

 

 

„Popyt generowały głównie przedsiębiorstwa produkcyjne, szczególnie sektor motoryzacyjny. Handlowcy także starali się osiągnąć wyższą efektywność działalności logistycznej, centralizując swoje magazyny i przenosząc je do nowocześniejszych pomieszczeń, które lepiej spełniają ich wymogi. Ponadto, odnotowuje się tendencję zwiększania powierzchni magazynowych i przenoszenia ich z Europy Zachodniej.  Zjawisko to jest wyraźnie widoczne na polskim rynku, który przyciągnął międzynarodowych inwestorów i międzynarodowe sieci”, mówi Ferdinand Hlobil.

 

Czytaj również: Systematyczne spadki cen za nieruchomości

 

Nowe projekty

 

Ilość nowo wybudowanej powierzchni magazynowej w pierwszych sześciu miesiącach tego roku pozostaje daleko za średnią długoterminową. W bieżącym roku w Europie Środkowej wybudowano 198.000 mkw. nowej powierzchni magazynowej przeznaczonej pod wynajem. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia roczna podaż przekroczyła 1,5 mln metrów kwadratowych.

 

„Na Węgrzech i w Słowacji w tym roku nie zrealizowano żadnych inwestycji. Polska i Czechy odnotowały wzrost w stosunku do roku ubiegłego, ale liczby nadal pozostają na bardzo niskim poziomie. Deweloperzy niechętnie podejmują inwestycje spekulacyjne z powodu ograniczonego dostępu do finansowania. Decyzje o realizacji projektów uzależnione są od podpisania umów typu pre-let”, mówi Ferdinand Hlobil.

 

 

„Polska pozostaje największym rynkiem magazynowym w Europie Środkowej. Pierwsza połowa 2011 r. przyniosła bardzo dobre wyniki – popyt wyniósł 941.000 metrów kwadratowych, co stanowi aż 63% łącznego popytu w Europie Środkowej. W tym okresie w Polsce oddano do użytku 136.000 metrów kwadratowych powierzchni, co zwiększyło zasoby kraju do 6,7 mln metrów kwadratowych (dla porównania zasoby powierzchni magazynowej Europy Środkowej to 14,4 mln mkw.). Budowanych obiektów było prawie dwukrotnie więcej niż na koniec 2010 r. – łącznie 336.000 metrów kwadratowych. Najwięcej magazynów buduje się obecnie na Górnym Śląsku”, mówi Marek Skrzydlak, Negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w polskim oddziale Cushman & Wakefield.

 

Czytaj również: Jakie są potrzeby branży budowlanej?

 

Rumunia

 

Rozwój rumuńskiego rynku konsumenckiego i wzrost zainteresowania budową powierzchni produkcyjnych i logistycznych w tym kraju, mogą spowodować, że w przyszłości statystyki będą także obejmowały to państwo. Obecnie rynek rumuński jest nadal bardzo młody. W porównaniu do innych krajów Europy Środkowej Rumunia najbardziej odczuła skutki kryzysu. W pierwszej połowie 2011 r popyt w Rumunii wyniósł 64.400 mkw., jednak nie odnotowano w tym czasie żadnych nowych inwestycji. Wskaźnik niewynajętej powierzchni spadł do 7,3% na koniec czerwca. Łączne zasoby wynoszą obecnie 948.622 mkw.  

 

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych

 

W pierwszej połowie 2011 r. odnotowano większe zainteresowanie sektorem nieruchomości biurowych niż handlowych. Wzrósł także wolumen inwestycji w powierzchnie magazynowe z 128 mln EUR do 511 mln EUR, głównie dzięki nabyciu kompleksu logistycznego należącego do VGP przez AEW Europe. „Aktywność inwestycyjna w Europie Środkowej w pierwszej połowie 2011 r. wyraźnie wzrosła i osiągnęła 2,09 mld EUR na głównych rynkach Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Przewiduje się, że do końca roku łączna wielkość dla tego regionu może wynieść nawet 4,8 mld EUR,” mówi Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

2011-08-29
Źródło: First PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >