Spadki i darowizny a podatki od nieruchomości

Spadki i darowizny a podatki od nieruchomości

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma, uprawomocnienia się wyroku sądowego oraz powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia spadku. Czytaj dalej

 

Spadki i darowizny nabyte po 1 stycznia 2007 roku są zwolnione z podatku, ale ulga dotyczy jedynie najbliższych członków rodziny czyli:

- małżonka


- zstępnych


- wstępnych


- pasierba


- brata lub siostry


- ojczyma albo macochy

 

Ze zwolnienia podatkowego nie skorzystają: zięć, synowa, teściowie. Spadkobierca lub obdarowany (albo notariusz) musi zgłosić nabycie własności nieruchomości lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (ze względu na położenie nieruchomości) w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dniem powstania obowiązku podatkowego w przypadku dziedziczenia jest dzień uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Składa się wówczas formularz SD – Z1. Decyduje zatem zdarzenie mające miejsce w 2007 roku - zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 2007 rokiem obowiazek podatkowy powstaje z chwilą wystąpienia zdarzeń, a więc po 1 stycznia 2007 roku. Mogą zatem mieć zastosowanie przepisy o ulgach i zwolnieniach z 2007 roku.

 

Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie pięciu lat poprzedzających rok w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych przekracza 9637zł, to trzeba zgłosić darowiznę oraz udokumentować otrzymanie pieniędzy (przelew pieniędzy z banku na rachunek nabywcy). Za nie zgłoszenie darowizny może być obdarowany „ukarany” dwudziesto procentowym podatkiem. Spadki i darowizny od dalszej rodziny i od obcych osób trzeba rozliczyć z urzędem skarbowym. Wysokość podatku obliczana jest od stopnia pokrewieństwa oraz od wartości rynkowej nieruchomości. Podatek oblicza się wg. skali.

 

Wartość nieruchomości – ustalana jest po dokonaniu potrącenia długów i ciężarów wg. stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Szczęśliwie bądź nie wartość tą ustala sam podatnik. Powinna jednak odpowiadać wartości rynkowej ustalonej na podstawie przeciętnych cen  stosowanych w obrocie podobnymi nieruchomościami. Uwzględniając jeszcze ich położenie oraz stan techniczny. Pamiętać trzeba jednocześnie o uldze mieszkaniowej w podatku od spadku i darowizn. Prawo do niej mają osoby które przez co najmniej pięć lat będą mieszkać na podstawie zameldowania w takim odziedziczonym bądź podarowanym domu lub mieszkaniu. Pamiętać trzeba, by nie być w tym czasie właścicielem bądź najemcą innego lokalu.


 

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 562

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >