Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

TECE wprowadziło do swojej oferty nowy produkt. Zintegrowany system sterowania ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym TECEflex to efekt niedawno podjętej współpracy firmy TECE z OJ Electronics. Czytaj dalej


Sterowanie temperaturą ogrzewanego podłogowo domu pozwala na jej wyrównanie w pomieszczeniach, likwidując nieprzyjemny efekt przegrzania lub wychłodzenia. Standardowo stosowana w tej technologii regulacja temperatury tylko poprzez rozstaw rur i temperatury wody grzewczej nie rozwiązuje problemu ze zróżnicowanym zapotrzebowaniem na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach.

Sterowane ciepło

Udoskonalony system TECEflex pozwala kierować osobno każdym pomieszczeniem ogrzewanym podłogowo lub grupami pomieszczeń w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Taka funkcja jest przydatna przede wszystkim w przypadku małych instalacji grzewczych, gdzie źródłem ciepła jest kocioł gazowy, olejowy lub retortowy przystosowany do elektronicznego zarządzania spalaniem. Instalacje tego typu stosowane są często w domkach jednorodzinnych.
Wykorzystanie sterowników zaprojektowanych przez OJ Electronics pozwala na włączanie i wyłączanie całego systemu w określonych godzinach lub ustalenie innego czasu pracy dla danej strefy. Możliwe jest również czasowe obniżanie temperatury o około 5 °C.

- Podstawowa zaleta sterowania to dodatkowa oszczędność energii a co za tym idzie obniżenie kosztów ogrzewania. Pozwala również na dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb mieszkańców, znacząco zwiększając komfort użytkowania każdego ogrzewania podłogowego. – mówi Andrzej Majewski z działu technicznego TECE.

Jak to działa?

System zarządzający temperaturą w domu, który jest uzupełnieniem TECEflex, składa się z modułu głównego oraz sterowników temperatury. W pomieszczeniach może być kilka pętli grzewczych zarządzanych przez jeden sterownik.
- Każda grupa pomieszczeń ogrzewanych tylko grzejnikami musi stanowić odrębny obwód grzewczy zaopatrzony w zawór strefowy z głowicą termoelektryczną. Dlatego proponujemy naszym klientom zawory strefowe przystosowane do przepływu 750 l/h, przeznaczone zwłaszcza do domków jednorodzinnych – informuje Majewski.
Wszystkie elementy powinny być połączone z modułem głównym, którego zadaniem jest wymuszanie na kotle podawania ciepła. Robi to tak długo, jak długo choćby jedna ze sterowanych stref tego potrzebuje. Dopiero po otrzymaniu sygnału ze wszystkich czujników, moduł główny przekazuje informacje o wyłączeniu mieszacza w rozdzielaczu i kotła.

Źródło: budnet.pl
Autor: iN PLUS Public Relations/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 400

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >