Stropodachy wentylowane

Stropodachy wentylowane

Stropodach jest to dach płaski spełniający jednocześnie rolę stropu nad ostatnią kondygnacją budynku. Stropodachy wentylowane są uważane za poprawne rozwiązanie dla budownictwa mieszkaniowego. Czytaj dalej


 Wentylowanie stropodachu jest konieczne zwłaszcza w przypadku lekkich konstrukcji szkieletowych. Stropodachy są zbudowane są z warstwy konstrukcyjnej (jest nią zazwyczaj strop), warstwy paroizolacji (stosowana nad pomieszczeniami o dużym nasyceniu powietrza parą wodną, tzw. pomieszczenia mokre; wykonywana z folii lub papy), warstwy termoizolacyjnej, przestrzeni powietrznej wentylowanej lub odpowietrzanej, warstwy konstrukcyjnej pod pokrycie dachowe (najczęściej żelbetowe płyty korytkowe wraz z warstwą wyrównującą z zaprawy cementowej lub betonu ułożone na ściankach ażurowych postawionych na najwyższym stropie) i warstwy pokrycia dachowego (papa).

 

stropodachy wentylowane

W stropodachach wentylowanych, warstwy konstrukcyjne są rozdzielone wentylowaną szczeliną powietrzną. Jest ona umiejscowiona pomiędzy warstwą izolacji termicznej i pokryciem, poprzez uniesienie na osobnej konstrukcji wsporczej pokrycia wodochronnego. Obecność wentylowanej przestrzeni z ciągłą wymianą powietrza z otoczeniem znacznie obniżenia ciśnienie pary wodnej pod pokryciem i pozwala uniknąć kondensacji pary wodnej.

Ruch powietrza w szczelinie wentylowanej może być wywołany różnicą temperatur i działaniem wiatru. Różnica temperatur powietrza w szczelinie i powietrza zewnętrznego wywołuje ruch konwekcyjny powietrza. Jeśli jednak wysokość szczeliny jest mała lub przepływ powietrza jest utrudniony przez elementy konstrukcji stropodachu, to wymuszenie termiczne nie spowoduje, wystarczającej dla usunięcia pary wodnej, wymiany wentylacyjnej. Konieczne jest wówczas wymuszenie ruchu powietrza przez działanie wiatru. Aby zawsze występowała różnica ciśnień wywołana parciem wiatru niezależnie od jego kierunku, otwory wentylacyjne umieszcza się na wszystkich ściankach

 

Czytaj również: Panelowe stropy strunobetonowe


W stropodach wentylowanych stosuje się izolację warstwową w konstrukcji stropu nad ostatnią użytkową kondygnacją. Docieplając stropodach wentylowany należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wysokość przestrzeni wentylowanej i możliwości dostępu do niej. Jeśli dostęp do przestrzeni wentylowanej  jest dobry, wykonanie docieplenia polega na ułożeniu na istniejącej izolacji dodatkowej warstwy materiału termoizolacyjnego. Jeśli przestrzeń wentylowana stropodachu jest niedostępna lub ma za małą wysokość, aby można było ułożyć dodatkową warstwę izolacji, to docieplenie można wykonać przez wdmuchnięcie do przestrzeni wentylowanej granulowanej wełny mineralnej.

Stropodach wentylowany budową przypomina strome dachy. Warstwę spadkową często wykonuje się z materiałów drewnopochodnych lub z keramzytu na podsypce piaskowej. Konstrukcję takiego dachu najczęściej wykonuje się z elementów drewnianych – wiązarów płatwiowo-kleszczowych lub prefabrykowanych kratownic. Można ją również zbudować z kształtowników metalowych, bądź z żelbetowych płyt dachowych. Rodzaj konstrukcji musi być dostosowany do planowanego pokrycia. Jako izolację termiczną w stropodachach wentylowanych stosuje się najczęściej styropian albo wełnę mineralną. W tej konstrukcji między pokryciem a ułożonym na stropie ociepleniem pozostawia się pustkę. Konieczne jest bowiem zapewnienie wentylacji, umożliwiającej odprowadzenie pary wodnej i wilgoci, która może się tam gromadzić.

 

Czytaj również: Jakie rodzaje stropu spotykamy w budownictwie? Funkcje stropu i jego rodzaje.


Źródło: budnet.pl
Autor: s

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19408 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 370

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >