Sufity podwieszane i akustyka wnętrz
Tradycyjny, otynkowany sufit nie zdaje egzaminu wszędzie tam, gdzie komfort akustyczny odgrywa szczególnie ważną rolę. Zastosowanie sufitu podwieszanego to doskonały sposób na kształtowanie optymalnych warunków akustycznych.
Odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych, uzupełniony przemyślaną aranżacją mebli i rozplanowaniem detali, może pomóc w kształtowaniu środowiska akustycznego w pomieszczeniu. Właściwy poziom rozumienia mowy, możliwy do uzyskania tylko przy jednoczesnym ograniczeniu uciążliwego hałasu, wpływa pozytywnie na jakość pracy, nauki, bezpieczeństwo i samopoczucie użytkowników. Coraz ważniejszą rolę w wykończeniu wnętrz użytkowych odgrywa dziś sufit podwieszany, który nie tylko podkreśla charakter i zwiększa wizualną atrakcyjność wnętrza, ale przede wszystkim wpływa na poprawę otoczenia akustycznego.
Głos i pogłos
- "Najważniejszym czynnikiem, decydującym o jakości komunikacji w danym pomieszczeniu, jest czas pogłosu, czyli zanikania dźwięku po zakończeniu jego emisji do jednej milionowej początkowej mocy" – tłumaczy Anna Baczkowska z firmy Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych. Każda wyemitowana fala dźwiękowa zostaje częściowo wchłonięta, a częściowo odbita przez bariery, jakie napotyka na swojej drodze. Wczesne odbicia łączą się z sygnałem bezpośrednim i poprawiają przejrzystość mowy, późniejsze odbierane są jako echo. - "Przyjmuje się, że dopuszczalny czas pogłosu powinien wynosić 0,1 – 1,0s. Parametr ten jest zależny od kubatury pomieszczenia i rodzaju znajdujących się w nim materiałów wykończeniowych" - wyjaśnia Anna Baczkowska. Wszystkie twarde, odbijające powierzchnie wydłużają czas pogłosu, wzmacniają dźwięk w jednym pomieszczeniu, a przez ograniczenie przenoszenia go do sąsiednich stref, działają jak izolatory. Miękkie materiały, o luźnej strukturze i mniejszej gęstości, pełnią natomiast rolę pochłaniaczy akustycznych, które skracając czas pogłosu wyciszają wnętrze. Im większy rozmiar danej płaszczyzny, tym większą rolę odgrywa jej porowatość, grubość i gęstość. - "Modułowy sufit podwieszany, ze względu na swoją rozległą powierzchnię, brak elementów rozpraszających, a także możliwość doboru wymaganych parametrów, stanowi idealne narzędzie w zakresie kształtowania akustyki wnętrz użytkowych o zróżnicowanych funkcjach" – dodaje Anna Baczkowska.
Funkcjonalny, akustyczny, podwieszany
W zależności od przeznaczenia danej przestrzeni użytkowej, konieczne jest zastosowanie właściwego rodzaju sufitu podwieszanego. Dla uzyskania najlepszych parametrów akustycznych, dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę m.in. materiał z jakiego płyty sufitowe są wykonane, strukturę ich powierzchni, gęstość i grubość, a także odpowiedni rodzaj konstrukcji nośnej. – Rodzaj krawędzi płyty oraz rusztu może mieć istotne znaczenie, kiedy oprócz warunków akustycznych ważna jest również funkcjonalność, np. gdy w danej przestrzeni sufit podwieszany musi zawisnąć niemal bezpośrednio pod stropem lub, gdy konieczny jest dostęp do urządzeń serwisowych i całej powierzchni ponadsufitowej, itp." – podkreśla Anna Baczkowska.
Na miarę
Zaawansowane technologicznie rozwiązania sufitowe stosowane są dziś w obiektach użyteczności publicznej w wielu segmentach rynku. - "Sufity podwieszane marki Armstrong można spotkać m.in. w takich miejscach, jak lotniska, szpitale, prestiżowe uczelnie wyższe, studia telewizyjne i najwyższej klasy siedziby światowego biznesu, jak również w budynkach biurowych, galeriach handlowych czy restauracjach na całym świecie" – podaje Anna Baczkowska. W przypadku każdej realizacji, podstawą jest zrozumienie potrzeb przestrzeni oraz możliwości, jakie dają nowoczesne sufity podwieszane. - "Dopiero spełnienie obu tych kryteriów może zagwarantować komfort i optymalne warunki akustyczne użytkownikom" – podkreśla.
Przestrzeń biurowa na planie otwartym
W otwartej przestrzeni biurowej ważne jest ograniczenie nadmiernie rozchodzących się dźwięków i uciążliwego hałasu. Działający sprzęt biurowy oraz prowadzone rozmowy nie tylko przeszkadzają, ale mogą również podnieść poziom ciśnienia akustycznego. Dzieje się tak wtedy, gdy poziom hałasu jest na tyle duży, że wszyscy zaczynają mówić coraz głośniej, aby usłyszeć się nawet z niewielkiej odległości. Redukcja hałasu uzyskana dzięki instalacji odpowiednich sufitów podwieszanych z płyt dźwiękochłonnych, wprowadza spokojniejszą atmosferę, obniża stres użytkowników przestrzeni biurowej i sprzyja koncentracji. - "W biurach zorganizowanych na planie otwartym np. typu call center, gdzie jednocześnie przebywa znaczna liczba osób, najlepiej zastosować płyty o obniżonej gęstości, które charakteryzują się wysokimi parametrami pochłaniania dźwięku, np. z rodziny OP (Open Plan) takie, jak PERLA OP lub ULTIMA OP" – tłumaczy Anna Baczkowska.
Pomieszczenia pod jednym sufitem
W nowoczesnych budynkach biurowych często spotyka się również duże przestrzenie podzielone na mniejsze pomieszczenia jedynie cienkimi ściankami działowymi. Wtedy zwykle pojawia się problem przenikania dźwięków między sąsiednimi pokojami znajdującymi się pod wspólnym sufitem podwieszanym. Zminimalizowanie efektu przenikania dźwięków między pomieszczeniami jest istotne ze względu na konieczność zachowania poufności rozmów, szczególnie w indywidualnych biurach i gabinetach. - "Płyty sufitowe z rodziny dB charakteryzują się zwiększoną gęstością, dzięki czemu doskonale izolują dźwięk i jednocześnie gwarantują dobre jego pochłanianie" – wyjaśnia Anna Baczkowska. Poufność rozmów jest miarą określającą stopień, w jakim rozmowa nie powinna być słyszana przez osoby postronne. - "Dlatego wszędzie tam, gdzie konieczne jest jej zachowanie, należy zastosować takie sufity, jak np. ULTIMA dB, PERLA dB lub SAHARA dB, które zapewnią użytkownikom maksimum dyskrecji" – dodaje. Warto dodać, że sufity o takich parametrach stanowią również ochronę przed dźwiękami pochodzącymi z działania urządzeń umieszczonych w przestrzeni ponadsufitowej.
Audytoria, sale wykładowe i konferencyjne
Pomieszczenia, w których komunikacja odbywa się zwykle w sposób jednokierunkowy, a więc sale wykładowe, audytoria czy sale konferencyjne, wymagają specyficznych rozwiązań akustycznych. W takich wnętrzach szczególnie ważne jest rozumienie mowy i zapewnienie optymalnego czasu pogłosu. - "Zbyt długi będzie powodował nakładanie się słów na siebie, a zbyt krótki sprawi, że dźwięk nie będzie dochodził do każdego miejsca w sali. Jednocześnie konieczne jest zachowanie właściwych proporcji między dźwiękiem źródłowym a odbitym, co wymaga połączenia materiałów pochłaniających z tymi, które odbijają fale dźwiękowe" – tłumaczy Anna Baczkowska. Zwiększenie poziomu przejrzystości mowy oraz poprawę jakości przekazu można uzyskać m.in. przez zastosowanie sufitów podwieszanych o średniej gęstości, np. typu ULTIMA, SAHARA MAX/SABBIA lub PERLA.
Rozwiązania specjalne
We wnętrzach, w których jednolity, modułowy sufit podwieszany nie może być użyty, można również zastosować pojedyncze panele lub tzw. chmurki sufitowe. - "Odpowiednie rozmieszczenie sufitów pływających o zwiększonych parametrach akustycznych w strefie obejmującej źródło dźwięku (np. ULTIMA CANOPY, OPTIMA CANOPY lub AXIOM CANOPY), zapewni dobre jego pochłanianie" – mówi Anna Baczkowska. Natomiast w pomieszczeniach o specyficznych wymaganiach dźwiękowych, takich jak np. sale muzyczne i koncertowe, powinny zostać wykorzystane zarówno materiały dźwiękochłonne, rozpraszające, jak i odbijające. - "Próby nie mogą zakłócać pracy bądź nauki osób w sąsiadujących pomieszczeniach, ale pogłos nie powinien być zbyt krótki, bo wtedy dźwięk instrumentów czy głos wokalisty zaniknie zbyt szybko. W tym przypadku konieczne jest zrównoważenie właściwości systemu ściennego i sufitowego" - dodaje Anna Baczkowska.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Farba na ścianę Liczba postów: 1 Grupa: Najnowsze t... Chciałabym odświeżyć wnętrze w moim mieszkaniu i zastanawiam się, jaka farba na ścianę będzie najlepsza. Zależy mi na dobrej jakości produkcie, który będzie trw...
- prawnik płock Liczba postów: 15 Grupa: Ciekawe pom... Mi bardzo pomógł prawnik Chrzanów, którego w 100% polecam. To osoba z dużym doświadczeniem i wiedzą.
- Jaki kupić ekspres do kawy w granicach cenowych 40... Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Kawa w kapsułkach staje się coraz bardziej popularna dzięki łatwości przygotowania oraz bogactwu smaków. Istotne jest, aby wybierać produkty od sprawdzonych dos...
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 251 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 70 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...