Światowy wicelider wywodzi się z Polski

Światowy wicelider wywodzi się z Polski

Rok 2006 to okres kolejnego ożywienia w branży stolarki budowlanej. Eksperci prognozują, że co najmniej do roku 2010 w Polsce producenci będą notowali stały wzrost sprzedaży wskutek rosnącej liczby zamówień. Polacy budują i remontują na potęgę, wymieniają stare okna, wstawiają nowe i coraz chętniej sięgają po te z modnym widokiem na niebo, czyli okna dachowe. Badania prowadzone przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku pokazują, że rynek stolarki budowlanej w Polsce rośnie 20 proc. w skali roku i taki trend powinien utrzymać się przez kilka najbliższych lat. Czytaj dalej


Powiększ
Niezmiennie pozycja lidera rynku stolarki budowlanej w Polsce należy do Grupy FAKRO. W ubiegłym roku firmy z Grupy FAKRO działające w Polsce osiągnęły przychody ze sprzedaży na poziomie 601 mln zł. Ranking został opracowany przez „Forum Branżowe” – wydawnictwo Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi. 


 

Powiększ
Firma FAKRO jest drugim światowym producentem okien dachowych. W działalność firmy wpisany jest stały rozwój. 100 procent wypracowanych zysków jest przeznaczanych na inwestycje i rozwój nowych produktów. Na tegorocznej Budmie w Poznaniu firma zaprezentowała aż 15 nowości. W minionym roku firma uruchomiła w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Nowym Sączu produkcję okien aluminiowo-tworzywowych PTP, które zajęły godne miejsce obok okien drewnianych. Koszt realizacji całego przedsięwzięcia wyniósł 20 mln zł.

Z krajowych producentów firma Fakro posiada najpełniejszą ofertę produktów, służących do zagospodarowania poddasza. Fakro to obecnie również znaczący w skali międzynarodowej producent składanych schodów strychowych.

Zaliczany do najprężniej działających w kraju dział badań i rozwoju Fakro zatrudnia obecnie ponad 30 konstruktorów i technologów – autorów kilkunastu patentów. W skali roku firma zgłasza ich kilkanaście, co plasuje ją na pierwszym miejscu wśród najbardziej innowacyjnych polskich firm. Roczne wydatki Fakro na badania i rozwój stanowią około 5 proc. wartości obrotów firmy.

Rozwój firmy Fakro przynosi stały wzrost zatrudnienia. Obecnie łącznie w Grupie Fakro zatrudnionych jest już blisko 3 tysiące pracowników. Inwestycje w rozwój nowych produktów decydują o tym, że w firmie znajdują zatrudnienie zarówno pracownicy produkcyjni jak również menedżerowie produktów, konstruktorzy, technologowie maszyn, koordynatorzy sprzedaży na rynki zagraniczne. 
 

Powiększ

Co piąte okno wyprodukowane w Nowym Sączu trafia na jeden z zagranicznych rynków, w tym nie tylko krajów całej Europy ale także USA, Kanady, Nowej Zelandii, Austarlii, Chile, Japonii czy RPA. Rosnące udziały w światowych rynkach wymuszają potrzebę rozwoju sieci dystrybucji. Fakro posiada już 11 zagranicznych firm dystrybucyjnych. W minionym roku powstały dwie kolejne, tym razem w Austrii i na Słowacji.

Z uwagi na wysokie koszty transportu firma uruchomiła zakład produkcyjny w Chinach, który będzie produkował okna wyłącznie dla potrzeb rynku Państw Środka. Podobnie rozwiązana została organizacja produkcji dla Europy Wschodniej. Od kilku lat działa we Lwowie zakład produkcyjny, wytwarzający okna dla rynków: Ukrainy i Rosji.

Źródło: FAKRO / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 315

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >