Synchrotron  w Krakowie. Co to za budowla?

Synchrotron w Krakowie. Co to za budowla?

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego ''SOLARIS'' buduje w tym mieście pierwszy w Polsce synchrotron. To nowoczesne multidyscyplinarne urządzenie badawcze, które otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki takich jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia. Czytaj dalej

 Synchrotron to maszyna, która przyspiesza elektrony. Te, krążąc po okręgu, emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Ta próbka jest później wykorzystywana do kolejnych badań.

 

 

Czytaj również: Bauhaus a współczesny design. Jak się mają do siebie?

 

synchrotron,Kraków, wnętrze

 

Skąd taka inicjatywa?


 W roku 2006 do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynął wniosek o budowę źródła promieniowania synchrotronowego w Polsce i utworzenie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego, ale starania związane z jego powstaniem rozpoczęły się już dużo wcześniej, bo w 1998 roku. 

 Wtedy grono profesorów z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpiło do ówczesnego Komitetu Badań Naukowych z inicjatywą utworzenia Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego oraz budowę synchrotronu. 

 

synchrotron, wnętrze, kraków

 

 Poza tym projekt budowy synchrotronu w Krakowie to również odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez jednostki naukowe skupione w Konsorcujm Polski Synchrotron, które obecnie prowadzą badania za granicą. Krakowskie ''SOLARIS'' to jedyne tego typu laboratorium w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.

 Z pomocą synchrotronu będzie można wykonać analizy, których nie da się przeprowadzić w żaden inny sposób, np. badając włos mumii egipskiej, dowiemy się, jak odżywiali się ludzie w tamtych czasach i jak żyli. Synchrotron pomoże też w wykrywaniu komórek rakowych.

 Koszt jego budowy wyniósł ponad 200 mln zł. Całość została sfinansowana ze środków unijnych. Pierwsze badania z użyciem synchrotronu powinny się rozpocząć w 2016 roku. 

 

wnętrze synchrotronu, kraków

 

Czytaj również: Najwyższa technologia sanitarna oraz instalacyjna


wnętrze synchrotronu w Krakowie


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19452 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >