Szkło popularnym elementem dekoracyjnym
Obecnie szkło staje się coraz bardziej popularnym elementem aranżacyjnym. W swoich domach posiadamy już nie tylko szklane okna, ale również szklane drzwi, stoły, kabiny prysznicowe, umywalki, płytki ścienne, a nawet schody.
Technika fusingu pozwala przy tym urozmaicić i ubarwić szklane elementy tak, by wyglądały niepowtarzalnie.
Fusing wkracza do akcji!
Fusing to nowoczesna technologia termicznej obróbki płaskiego szkła, nazywana inaczej szkłem stapianym, gorącym lub artystycznym, a czasem witrażem amerykańskim. Kolorowe szkło wytapiano już w starożytnym Egipcie, ale dopiero wdrożenie technologii fusingu pozwoliło na połączenie artystycznych walorów dekoracyjnych z bezpieczeństwem i pełną funkcjonalnością szkła budowlanego. Cała procedura fusingu składa się z kilku etapów. Na początku, pojawia się koncepcja, którą następnie artyści odzwierciedlają w rzeźbie reliefu w masie gipsowej. Na podstawie takiego wzoru tworzona jest z ognioodpornych ceramicznych lub metalowych materiałów forma, na której układa się dopasowane szklane tafle.
Czytaj również: Dodatki idealne na walentynkowy wieczór
W procesie produkcji może brać udział zarówno szkło bezbarwne, jak i kolorowe, a także rożnego rodzaju dodatki, na przykład szkliwa, opiłki metali, a nawet minerały. Ponadto, istnieje również możliwość zaaplikowania barwników w celu uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznego. Następnie tak przygotowany zestaw wkłada się do specjalnego pieca do fusingu, gdzie szklane elementy rozgrzewają się do temperatury minimum 800°C i przybierają kształty rzeźbionej formy. Proces stapiania szkła w piecach jest sterowany komputerowo.
- "Technika fusingu umożliwia stworzenie wyrobu według gotowego wzoru lub własnej autorskiej kompozycji, w dowolnej wersji kolorystycznej" – zdradza Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta wyrobów ze szkła fusingowego. – "Szkło fusingowe jest hartowane i charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością, a w razie ewentualnego rozbicia rozsypuje się na niegroźne odłamki."
Czytaj również: Glazura dająca charakter każdemu wnętrzu
„Gorące szkło artystyczne”
Fusing wymaga dużego nakładu ręcznej pracy, obróbki i… cierpliwości. Jednak nietypowy, niepowtarzalny i niesamowity za każdym razem efekt końcowy rekompensuje czasochłonny i wymagający proces produkcji. Dzięki tej technologii powstają piękne oryginalne dzieła sztuki (np. rzeźby, witraże, obrazy), przedmioty użytkowe (biżuteria, wazy, patery i inne elementy dekoracyjne), a także komponenty aranżacji wnętrz (np. drzwi, stoły, schody).
Zapraszamy do środka!
Szkło nie musi być płaskie, przezroczyste, pospolite i nudne. Pozwólmy ponieść się wyobraźni i wprowadźmy do swego domu delikatny artystyczny akcent. Fusing niewątpliwie nam to ułatwi. A wystrój naszych czterech kątów nabierze niekonwencjonalnych oryginalnych kształtów i kolorów.
Źródło: pointb / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...