Szkło we wnętrzach

Szkło we wnętrzach

Eleganckie, praktyczne, inspirujące. Szkło jest nieodłącznym elementem większości domowych wnętrz. Zaadaptowane w przemyślany sposób, a następnie odpowiednio pielęgnowane, stanowi nie tylko ozdobę, ale i czynnik kształtujący klimat otocenia. Co warto o nim wiedzieć? Czytaj dalej

 

Szklane domy, czyli moc zastosowań


Szklane motywy znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie w aranżacjach praktycznie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. To już nie tylko przezroczysta powłoka w oknie, drzwiach wewnętrznych i na frontach niektórych szafek.  W kuchniach znakomicie sprawdza się jako alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych, dodając otaczającej przestrzeni blasku i lekkości. Jeśli taka kuchnia jest częściowo otwarta na salon, można ją oddzielić wykorzystując do tego luksfery. Jako granica miedzy dwiema odmiennymi strefami użytkowymi poprawia naświetlenie obu i sprawia, że mogą się one estetycznie, subtelnie przenikać. W bardziej ekstrawaganckim wydaniu szkło pojawia się nawet w postaci głównego budulca konstrukcji schodów czy podłóg. To wreszcie także składnik przedmiotów codziennego użytku. Nikogo nie dziwią już szklane blaty stolików kawowych w pokojach dziennych. We współczesnych łazienkach spotykamy natomiast półki na przybory, kabiny prysznicowe czy umywalki wykonane z tego surowca. Niektórzy gospodarze lubią też ozdabiać swój dom szklanymi dodatkami, takimi jak wazony, figurki, pojemniki na drobiazgi.

 

szklane aranżacje

 

Czytaj również: Przeszklenia zapewnią otwartą przestrzeń w Twoim domu [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

 

Trwałe zalety kruchego materiału


Pomieszczenia z dużymi, przeszklonymi drzwiami i oknami, mają łatwy dostęp do naturalnego światła dziennego. Wzbogacone o pozostałe „błyszczące” akcenty w wystroju, sprawiają wrażenie znacznie bardziej przestrzennych od tych, zaaranżowanych w ciemnej tonacji. Są przy tym pełne optymizmu, energii i nastroju lekkości. – Szkło we wnętrzach to połączenie estetyki z funkcjonalnością. Jako element dekoracyjny nadaje aranżacjom eleganckiego, nowoczesnego, a czasem także minimalistycznego wyrazu – mówi Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta zestawów meblowych – Praktyczny wymiar objawia się tu najczęściej przy okazji codziennych porządków, gdy np. zamiast zmieniać kolejne obrusy, wystarczy przetrzeć szklany blat stołu, nadając mu pierwotny blask. Gładka powierzchnia bez zbędnych szczelin i zakamarków to wygodny sposób na zachowanie czystości i atrakcyjnego wyglądu.

 

 

Czytaj również: Bezpieczne, ciepłe okna

 

Trwałość i estetyka


Wbrew pozorom szkło należy obecnie do bardzo trwałych materiałów wykończeniowych. Współczesne technologie wytwórcze (np. fusing) umożliwiają powstawanie solidnych przedmiotów, które mogą przy tym nabierać rozmaitych kształtów. Ponadto, powierzchnia hartowanego szkła może być też pokryta dowolnymi wzorami, pasującymi do stylistyki całego pomieszczenia. Aby jednak materiał ten zachował na długo swoją urodę, należy pamiętać o regularnej jego pielęgnacji. Na skutek reakcji sodu (wchodzi w skład szkła) z wilgocią, na tafli mogą pojawić się z czasem nieestetyczne plamy. Najprostszym sposobem czyszczenia jest tu przetarcie delikatną ściereczką z dodatkiem wody i mydła. – Istnieje też wiele praktycznych rozwiązań, umożliwiających pozbycie się niechcianych smug, od płynu do mycia naczyń po rozmaite roztwory, np. wody z octem czy cytryną – dodaje Katarzyna Jakubowska z Sits. Otrzymany efekt można dodatkowo uwydatnić podświetlając odpowiednio przezroczystą powierzchnię. Szklane aranżacje to bowiem niewyczerpane źródło dekoracyjnych inspiracji. Warto dać się porwać urokowi szklanych domów.

Źródło: pointb / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 415

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >