Szukasz nowego mieszkania? Osiedle Zagajnik – enklawa ciszy i spokoju

Szukasz nowego mieszkania? Osiedle Zagajnik – enklawa ciszy i spokoju

Osiedle Zagajnik zostało pomyślane, jako miejsce rodzinne, klimatyczne i bezpieczne.

- Decydując się na dom lub mieszkanie warto sprawdzić, czy spełnia on podstawowe wymagania akustyczne, to może nas uchronić zarówno od hałasu z ulicy, jak i od hałasu z sąsiednich mieszkań, zapewni nam także większą prywatność we własnym mieszkaniu – mówi Monika Śleziońska, dyrektor ds marketingu i sprzedaży dewelopera MK Inwestycje.


O tym, żeby sprawdzić akustykę mieszkania bardzo często zapominają nabywcy, kupujący domy i mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Efekt?  - Zamiast enklawy spokoju i ciszy, okazuje się, że mieszkamy z sąsiadem, słyszymy jego rozmowy, śpiew, nawet kiedy bierze prysznic. Często jesteśmy także narażeni na hałas szkodliwy dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy dom zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy lotnisku bądź w centralnym punkcie miasta, gdzie właśnie trwa przebudowa – mówi Śleziońska.


Warto zatem kupując mieszkanie lub dom, zwrócić uwagę na to z czego są wykonane ściany. - Ściany działowe powinny być przede wszystkim wykonane w technologii i jakości zapewniającej podstawową funkcję podziału – nie tylko optycznego, ale też akustycznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na ściany dzielące zabudowę typu bliźniaczego czy szeregowego. Zastosowanie nieodpowiedniego systemu czy izolacji może spowodować, że będziemy słyszeć każdy szmer sąsiadów. Zauważmy, że kupując lokal niezamieszkały – nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy problem taki dotknie nas w przyszłości – wyjaśnia Śleziońska.

Prawo też lubi ciszę… w bloku
Ostatnie lata przyniosły znaczne zmiany, przede wszystkim w kryteriach oceny izolacyjności akustycznej w budynkach, jak i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Dziś podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002, nr 75, poz. 690, w dziale IX poświęconym ochronie przed hałasem i drganiami).


Ostatnie zmiany w przepisach wykluczyły jednak wszelkie budynki jednorodzinne z obowiązkowej charakterystyki akustycznej budynku. W praktyce z obowiązku zostały  zwolnione wszystkie domy jednorodzinne w dowolnej zabudowie. Decyzję taką Minister Infrastruktury podjął powołując się na art. 20 ust 3 punkt 2 Prawa budowlanego, mówiący o wyłączeniu obiektów budowlanych  o prostej konstrukcji z obowiązku zapewniania sprawdzenia projektu pod względem zgodności z przepisami. Obowiązek dokonania charakterystyki nadal dotyczy budynków wielorodzinnych.

– Przepisy te są nieco paradoksalne, ponieważ hałas jaki towarzyszy mieszkaniu w domu jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, jest porównywalny do tego jaki występuje w domach wielorodzinnych. W bliźniaku czy domu szeregowym, również mamy sąsiadów, którzy podobnie, jak w domu wielorodzinnym mogą być uciążliwi i hałaśliwi. Bezdyskusyjna natomiast kwestią jest narażanie się na hałas zewnętrzny, zwłaszcza jeśli dom położny jest blisko ulicy bądź w sąsiedztwie dużego osiedla mieszkalnego – komentuje zmiany Śleziońska.


– Nasz dom, zwłaszcza ten nowy, kupowany na rynku pierwotnym, powinien być bezwzględnie szczelny i odporny na wszelkie hałasy z zewnątrz, bez względu na typ zabudowy. Tylko decydując się na taki dom lub mieszkanie, zapewnimy sobie prawdziwy komfort mieszkania, pracy i snu. Brak ciszy w domu nie zrekompensuje nawet przytulne urządzenie lokalu – mówi Śleziońska.


Zmiany w przepisach nie wpływają jednak na konieczność stosowania się do obowiązujących norm. -  Budynek jednorodzinny jest przeznaczony na stały pobyt ludzi, co automatycznie pociąga za sobą konieczność zagwarantowania odpowiedniego klimatu akustycznego zgodnie z wymaganiami Działu IX warunków technicznych - wyjaśnia inż. wibroakustyk Jacek Danielewski z firmy konsultingowej FABRYKA CISZY. - Obiekty i pomieszczenia w obiektach, w których należy zapewnić odpowiednie warunki akustyczne i zastosować technologie o wymaganych parametrach, są wymienione w polskich normach. Te normy są od kilku lat obligatoryjne do stosowania w budownictwie – dodaje.

Te normy to:

  •    PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania,  
  •    PN-87/B-02151/02 Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach - Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.


W procesie opracowywania charakterystyki akustycznej budynku określa się przedstawione poniżej parametry przegród budynku i oceny klimatu akustycznego:

1.Ochrona pomieszczeń w budynku przed hałasem powietrznym i uderzeniowym wywołanym przez użytkowników budynku - przegrody wewnętrzne:
a)ściany: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej,
b)stropy: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej i wskaźnik ważony poziomu uderzeniowego wzorcowego,
c)drzwi: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej.

2.Ochrona przed hałasem zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku - przegrody zewnętrzne:
a)ściany (stropodachy) z oknami: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej,
b)ściany (stropodachy) bez okien w danym pomieszczeniu: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej.

3.Ochrona przed hałasem pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku - emisja hałasu:
a)hałas emitowany przez urządzenia wyposażenia technicznego: średni poziom dźwięku, równoważny poziom dźwięku lub maksymalny poziom dźwięku.

Źródło: FABRYKA CISZY / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 595

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >