Szyb SW-4 – pół kilometra w głąb ziemi

Szyb SW-4 – pół kilometra w głąb ziemi

Pierścień tubingowy nr 326 zabudowali w szybie SW-4 górnicy z rejonu KRG Szyby PeBeKa Lubin. Po 16 miesiącach drążenia osiągnięto poziom 500 metrów gotowego szybu.

To kolejny przełomowy moment tego jednego z największych obecnie w kraju górniczego przedsięwzięcia w zakresie robót udostępniających.

Szyb SW-4 to kluczowa inwestycja wykonywana przez PeBeKę dla spółki KGHM Polska Miedź S.A. Ma na celu poprawę warunków pracy w kopalni i udostępnienie dotąd nieeksploatowanego złoża rud miedzi. Szyb będzie funkcjonował w ramach struktury Zakładów Górniczych Polkowice – Sieroszowice.

- Realizacja drążenia szybu SW-4 przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem robót – zapewnia Jacek Kulicki, prezes PeBeKa - Uzyskiwane postępy i jakość robót są bardzo dobre, a ich miarą jest wysoka ocena służb inwestora oraz doświadczonych ekspertów zagranicznych odwiedzających plac budowy.  

 

SW-4 powstaje w Łagoszowie Małym w pobliżu Głogowa. Przy jego budowie PeBeKa stosuje unikalną na skalę światową technikę głębienia szybu z zastosowaniem mrożenia górotworu.  Prace trwają od  lipca 2005 roku. Do września 2007 roku zainstalowana i uruchomiona została stacja agregatów mrożeniowych wraz z instalacją do mrożenia górotworu. Pierwszy kubeł urobku z szybu SW-4 ekipa PeBeKi wydobyła na powierzchnię 30 czerwca 2008 roku. Po 16 miesiącach nastąpił kolejny przełomowy etap budowy – drążony szyb osiągnął pół kilometra głębokości.

409 metrów szybu wydrążono dzięki unikatowej technologii urabiania mechanicznego górotworu za pomocą kombajnu szybowego KDS-2. Przy wykonawstwie tego odcinka szybu górotwór podlegał ciągłemu procesowi mrożenia, który odbywa się za pomocą wymuszonego w układzie zamkniętym  obiegu roztworu solankowego (schładzanego w stacji agregatów mrożeniowych) przez układ rur otworów mrożeniowych zabudowanych wokół szybu.

 

Po osiągnięciu głębokości 409 metrów, utwory geologiczne takie jak warstwy piasków, iłów, węgli brunatnych ustąpiły miejsca litej skale, co wymusiło zmianę w sposobie drążenia szybu. Zakończono etap głębienia szybu przy użyciu kompleksu szybowego KDS-2 i wykonano przebudowę wyposażenia technologicznego szybu. Urabianie górotworu prowadzone aktualnie jest robotami strzałowymi, a prace te trwają nadal pod osłoną płaszcza mrożeniowego. Zastosowanie tej specjalnej metody drążenia szybu z mrożeniem górotworu do głębokości 650 metrów jest prawdziwą wizytówką przedsiębiorstwa PeBeKa, pokazującą doskonale możliwości firmy przy głębieniu w trudnych warunkach hydrogeologicznych.

Przed górnikami z PeBeKa do zgłębienia w bardzo trudnych i zmiennych warunkach jest jeszcze ponad 700 metrów szybu. Zbliża się moment, kiedy konieczne będą kolejne zmiany w technologii wykonywania robót. Jest to związane m.in. z wyjściem ze strefy mrożonej oraz kolejnymi zmianami budowy geologicznej i zaprojektowanej obudowy szybowej. Firma już dziś przygotowuje się do przejścia przez pokład soli kamiennej o miąższości ponad 150 metrów wymuszający, dla bezpieczeństwa i zachowania funkcji obiektu, zastosowanie najnowszych rozwiązań obudowy.

Źródło: PR time / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 699

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >