Tereny poprzemysłowe przewagą konkurencyjną Śląska

Tereny poprzemysłowe przewagą konkurencyjną Śląska

Problem staje się atutem. Tereny i zabudowania poprzemysłowe na Śląsku zwracają coraz większą uwagę inwestorów.

Katowice, 17 marca 2008r. – Dotychczasowy problem staje się atutem. Tereny i zabudowania poprzemysłowe na Śląsku zwracają coraz większą uwagę inwestorów. Rośnie liczba inwestycji mieszkaniowych, przemysłowych i handlowych zlokalizowanych na tych obszarach. Wnioski płynące z najnowszego raportu przygotowanego przez specjalistów z Metropolis Nieruchomości Komercyjne potwierdza Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), organizator konkursu „Grunt na medal”.

Aglomeracja Górnośląska dysponuje znaczącą podażą terenów inwestycyjnych, wśród których znajdują się również obszary poprzemysłowe. Specjaliści obserwują wyraźny wzrost zapotrzebowania inwestorów na postindustrialne lokalizacje, choć jeszcze niedawno ich potencjał był niedoceniany. Poszukiwane są tereny zarówno pod inwestycje logistyczne, jak i mieszkaniowe oraz handlowe. Przyciągają uwagę dobrą lokalizacją, uzbrojeniem terenu i korzystnymi warunkami zagospodarowania. Inwestorzy mogą również liczyć na szybszą i łatwiejszą ścieżkę administracyjną niż w przypadku nowych realizacji tworzonych od podstaw.

Atrakcyjność poprzemysłowych gruntów Aglomeracji Górnośląskiej potwierdza również Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Pięć spośród siedmiu terenów zakwalifikowanych do finału konkursu „Grunt na Medal” zlokalizowanych jest w centralnej części województwa śląskiego. Najwyżej ocenione w zestawieniu grunty położone są na terenie Jaworzna (7,69 i 11,1 ha), Katowic (5,3 ha), Zabrza (3,84 ha) i Będzina (179 ha).

- Tereny poprzemysłowe Aglomeracji Górnośląskiej, które jeszcze niedawno stanowiły problem dla władz regionu, okazują się być obecnie ważną kartą w grze o inwestora – mówi Marek Wollnik, Wiceprezes Metropolis Nieruchomości Komercyjne. – Ich niewątpliwą zaletą jest wkomponowanie w istniejącą tkankę urbanistyczną, a zatem bliskość zasobów ludzkich oraz dostęp do sieci infrastruktury. W przypadku inwestycji mieszkaniowych i handlowych pojawia się jeszcze jeden atut – unikatowa architektura, której renowacja przynosi prestiż i wymierne zyski.

Na terenach poprzemysłowych oferujących dużą powierzchnię chętnie lokują się inwestycje logistyczne i magazynowe. Należy do nich m.in. realizacja Prologis w Chorzowie, firmy dysponującej obecnie największą powierzchnią magazynową w Aglomeracji Górnośląskiej. Za przykłady kolejnych rentownych rewitalizacji mogą posłużyć: Górnośląski Park Przemysłowy w miejscu dawnej Huty Silesia w Katowicach oraz Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny na terenie dawnej Kopalni Niwka-Modrzejów.

Tereny poprzemysłowe są szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla celów mieszkalnych i biurowych. Wpływa na to relatywnie prosta w przeprowadzeniu adaptacja oraz wyjątkowe walory architektoniczne industrialnych zabudowań. Trzy inwestycje mieszkaniowe - powstające w łaźni kopalni „Orzeł Biały” w Bytomiu, na terenie starego spichlerza w Gliwicach oraz w siemianowickim browarze – są przykładami twórczego wykorzystania postindustrialnej zabudowy.

Powierzchnie biurowe stworzone w ramach rewitalizacji powstały w browarze w Katowicach Szopienicach. Kolejne tego typu inwestycje są realizowane na terenie dawnej Huty Silesia, gdzie w obiektach administracyjnych Huty mają powstać biurowce oraz drukarnia przy al. W. Korfantego, którą Reinhold Center planuje przekształcić w powierzchnie biurowe klasy A. Na terenie kopalni Walenty-Wawel w Rudzie Śląskiej powstaje Inkubator Innowacji Technologicznych i Usługowych.

- Miasta Aglomeracji Górnośląskiej dysponują terenami poprzemysłowymi, których zagospodarowanie przynosi wielostronne korzyści – mówi Marek Wollnik, Wiceprezes Metropolis Nieruchomości Komercyjne. – Dlatego też władze lokalne chętniej przystępują do współpracy z inwestorami, którzy planują rewitalizację zdegradowanych i nieużytkowanych terenów.

Zjawisko to dotyczy zwłaszcza wielkopowierzchniowych inwestycji handlowych, które coraz liczniej pojawiają się w krajobrazie śląskich miast. Konsekwencją tego stał się narastający opór władz regionalnych przed przeznaczaniem na ten cel nowych terenów. Sytuacja zmienia się, gdy inwestor przejawia zainteresowanie terenem poprzemysłowym, który dzięki rewitalizacji doskonale nadaje się na lokalizację centrów i galerii handlowych. Wśród takich inwestycji znajdują się: Kopalna Kleofas (Silesia City Center), Gliwickie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych (Forum Gliwice) oraz Huty Gliwice, gdzie powstaje Focus Park.

Inwestorzy celujący w handel i usługi zwracają dużą uwagę na lokalizacje w centrach miast, w których przeważnie gęsta zabudowa uniemożliwia przeprowadzanie większych realizacji. W Aglomeracji Śląskiej wyjątkowo korzystną sytuację stworzy zapowiadany przez PKP kompleksowy program rewitalizacji dworców kolejowych, m.in. w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu i Tychach. Udostępni to inwestorom bardzo atrakcyjne tereny, dla których funkcja usługowo-handlowa jest naturalnym rozwiązaniem. Przebudowa dworca PKP w Katowicach, zakładająca połączenie funkcji handlowych i komunikacyjnych, pozwoli na stworzenie nowej jakości zabudowy oraz funkcji w centrum miasta.

Źródło: Imago PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 358

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >