Trwa wystawa „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy”,

Trwa wystawa „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy”,

Tylko do 29 stycznia Kraków gości niezwykłą wystawę „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy”, której organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Kultury. Jednym z partnerów ekspozycji jest amerykańska marka Benjamin Moore. Czytaj dalej

 


Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie znane jest z podejmowania autorskich i często trudnych tematów artystycznych. Tym razem MCK zorganizowało wystawę „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy” prezentującą twórczość artystów prześladowanych przez nazistowskie Niemcy. Jest to pierwsza, nie tylko w Polsce, ekspozycja, która tak szeroko prezentuje zjawisko „sztuki wyklętej”. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 29 stycznia przyszłego roku. Jednym z jej partnerów jest Benjamin Moore, amerykański producent ekskluzywnych farb o legendarnej jakości. Firma wsparła organizatorów w zakresie przygotowania sal wystawowych.

 

Czytaj również: Deweloper zmienia logo

 

 

Motywem przewodnim ekspozycji jest zaprezentowanie dzieł artystów, pisarzy, kompozytorów prześladowanych przez niemieckich nazistów w latach 1933-1945. Organizatorom udało się zgromadzić bogatą kolekcję obrazów olejnych, grafiki, rysunku, rzeźby, ale także utwory literackie i muzyczne m.in. tak znanych twórców jak Carl Hofer, Leo Haas, Heinrich Maria Davringhausen, Emil Nolde, Max Ernst, Georg Grosz, Otto Freundlich, Else Lasker-Schüler, Max Pechstein, Oskar Schlemmer, Irmgard Keun, Thomas Mann, Anna Sehgers, Hanns Eisler i Kurt Weill. Dzięki przemyślanej kompilacji sztuki wizualnej, literatury i muzyki ukazana została waga zjawiska i  ogromny nacisk totalitarnej władzy by oczyścić całą ówczesną kulturę z wszelkich przejawów niezgodnych z nazistowską doktryną. Podczas wystawy prezentowane są również sylwetki dyskryminowanych polskich artystów, pisarzy, kompozytorów, którzy z chwilą zajęcia terytorium Polski w 1939 roku znaleźli się w kręgu „polityki kulturalnej” hitlerowców. W szczególności goście mogą podziwiać dokonania m.in. Jankiela Adlera, Samuela Cyglera, Karola Hillera, Władysława Strzemińskiego, Romana Kramsztyka, Jana Gotarda, Tadeusza Pruszkowskiego, Jonasza Sterna, Zofii Kossak-Szatkowskiej, Melchiora Wańkowicza, Witolda Hulewicza, Bruno Schulza, Tadeusza Kwiatkowskiego, Icchaka Kacenelsona i inni.

 

Czytaj również: Roztrzygnięcie konkursu fotograficznego

 

 

Większość eksponatów pochodzi z wiodących nadreńskich kolekcji mi.in.: LVR Landesmuseum w Bonn, Max Ernst Museum w Brühl, ze zbiorów prywatnych dr. Gerharda Schneidera w Olpe, Kunstmuseum Mülheim an der Ruhr, Fundacji na rzecz Sztuk Prześladowanych oraz zbiorów sztuki i literatury Kunstmuseum w Solingen, a także niemieckich archiwów i bibliotek oraz z polskich kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Zaplanowany został także bogaty program towarzyszący z udziałem polskich i niemieckich uczestników, poruszający m.in problem osobowości twórczych wobec systemów totalitarnych aż po czasy współczesne.

2011-11-24
Źródło: BM Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 368

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >