Trzecia edycja „HUSQVARNA TOUR” w Polsce – średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów

Trzecia edycja „HUSQVARNA TOUR” w Polsce – średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów

Dziś ruszył pierwszy bieg 3. edycji „HUSQVARNA TOUR”. Wystartowało prawie 50 załóg z Europy.

HUSQVARNA TOUR jest polskim etapem wyścigu VETAMIX TRAIL, który rozpoczął się 4 stycznia w czeskich Karkonoszach i trwał do 7 stycznia. HUSQVARNA TOUR to jednen z najtrudniejszych i najdłuższych wyścigów średniodystansowych kontynentalnej Europy, włączony do Pucharu Polski na Średnim Dystansie oraz do Pucharu Europy ESDRA. Tak jak w zeszłym roku, wyścig składa się z dwóch, niezależnych części. HUSQVARNA ponownie stanęła na starcie tego niecodziennego, pełnego emocji wyścigu. Wszystkim maszerom  i wytrwałym psom życzymy powodzenia. Do zobaczenia na mecie.- powiedział Andrzej Cieciuch, Manager ds. Produktu i Szkoleń w firmie HUSQVARNA.

Do biegu gotowi...
Dziś w Karpaczu, u podnóży Śnieżki – najwyższego szczytu naszych Sudetów rozpoczął się wyścig HUSQVARNA TOUR. Pierwszy etap liczący ok. 35 km ruszył o godz. 10.00.  W piątek, 9 stycznia, zawodnicy pokonają kolejne 35 km, ale nocą – co także dla kibiców będzie zapewne stanowiło niezapomnianą atrakcję. Po kilkunastu godzinach odpoczynku start do kolejnego etapu (35 km) w sobotni poranek. W sobotni wieczór (10 stycznia) odbędzie się cykliczne spotkanie wszystkich uczestników  wyścigu, tzw. Wieczór Maszera. Wyścig HUSQVARNA TOUR zakończy się 11 stycznia.  Dzień finałowy całego cyklu to start  20 km etapu przyjaźni oraz uroczyste zakończenie HUSQVARNA TOUR planowane na wczesne godziny popołudniowe.


Zasady ogólne
Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch klasach, ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś
w klasie nielimitowanej 8 do 10 psów. Wyścig jest „egzaminem” dla doświadczonych zawodników z Europy przed startem w najtrudniejszych i najsłynniejszych europejskich gonitwach.

Organizatorem imprezy w Polsce jest: Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów reprezentowany przez Klub „INUIT”. Sponsorem Generalnym zawodów jest firma HUSQVARNA.

Tradycja psich zaprzęgów w wielu miejscach zbiega się z historią firmy HUSQVARNA. HUSQVARNA pochodzi ze Szwecji, w której tradycja wyścigów psich zaprzęgów sięga wielu lat. Psy zaprzęgowe, zawsze miały na celu umożliwienie i ułatwienie pracy ludziom w niezwykle ciężkich warunkach klimatycznych. Tak jak maszyny HUSQVARNA ułatwiają wykonywanie  codziennych obowiązków związanych z domem i ogrodem, tak kiedyś psy pomagały zdobywać złoto. Teraz HUSQVARNA proponuje nowoczesne formy płatności dzięki karcie kredytowej z wizerunkiem psiego zaprzęgów, która jest dostępna od niedawna w każdym punkcie dilerskim HUSQVARNA.– powiedział Piotr Stański, Manager ds. Marketingu i Sprzedaży firmy HUSQVARNA.

Psy na start…
Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną - FCI) oraz z psami nierasowymi. Te ostatnie są specjalnie hodowanymi psami sportowymi prezentującymi: szybkość, siłę i wytrwałość w sportowych zmaganiach. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach klimatu arktycznego: doskonale wykorzystują pokarm, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.

 

Więcej informacji na stronie www.husqvarnatour.pl i www.husqvarna.pl

 

Źródło: ComPress S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 360

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >