Ustawa z dnia 14 lutego 2003 roku.

Ustawa z dnia 14 lutego 2003 roku.

Ustawa o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

 

 

 

Rozdział 1

Przepisy ogólne

 

 

 

Art. 1. 

Ustawa reguluje:

 

1)   zasady i tryb dokonywania migracji księgi wieczystej;

 

2)   organizację ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych;

 

3)   zadania sądów rejonowych i ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych podczas migracji.

 

 

 

Art. 2. 

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

 

1)   "dotychczasowa księga wieczysta" - księgę wieczystą prowadzoną według

dotychczas ustalonych wzorów, mającą podlegać migracji;

 

2)   "migracja księgi wieczystej" - ogół czynności służących przeniesieniu treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym;

 

3)   "ośrodek migracyjny ksiąg wieczystych" - oddział sądu okręgowego, działający na rzecz sądu rejonowego, który prowadzi dotychczasowe księgi wieczyste.

 

 

 

Art. 3. 

1. Przeniesienia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym dokonuje ośrodek migracyjny ksiąg wieczystych przy użyciu systemu informatycznego, o którym mowa w art.

251 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 i Nr 125, poz. 1368 oraz z 2002 r. Nr 169, poz. 1387).

 

2. Minister Sprawiedliwości, w drodze zarządzenia, tworzy i znosi ośrodki migracyjne ksiąg wieczystych, określa ich liczbę i siedzibę, a także wskazuje sądy rejonowe, których księgi mają podlegać migracji w wyznaczonym ośrodku.

 

3. Nadzór nad działalnością ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych sprawuje prezes sądu okręgowego.

 

 

 

Rozdział 2

 

Zasady i tryb migracji księgi wieczystej oraz zadania sądów rejonowych podczas migracji

 

 

 

Art. 4. 

Minister Sprawiedliwości, w drodze zarządzenia, ustala harmonogram wykonywania zadań poszczególnych ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych.

 

 

 

Art. 5. 

Migracja ksiąg wieczystych prowadzonych przez wydział sądu rejonowego rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia do niego systemu informatycznego, o którym mowa w art. 251 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

 

 

 

Art. 6. 

1. O rozpoczęciu i zakończeniu migracji ksiąg wieczystych prowadzonych przez wydział sądu rejonowego ogłasza, w drodze obwieszczenia, prezes sądu okręgowego właściwy dla ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych.

 

2. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze zarządzenia, sposób dokonywania obwieszczeń o rozpoczęciu i zakończeniu migracji ksiąg wieczystych.

 

 

 

Art. 7.

1. Po rozpoczęciu migracji ksiąg wieczystych sąd rejonowy sukcesywnie przekazuje dotychczasowe księgi wieczyste właściwemu ośrodkowi migracyjnemu ksiąg wieczystych. Przepisu art. 361 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece nie stosuje się.

 

2. Dotychczasową księgę wieczystą wydaje się ośrodkowi migracyjnemu ksiąg wieczystych na okres do 10 dni.

 

3. W pierwszej kolejności do ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych przekazuje się dotychczasową księgę wieczystą, do której złożony wniosek o wpis nie został rozpoznany.

 

 

 

Art. 8. 

1. Po rozpoczęciu migracji ksiąg wieczystych prowadzonych przez wydział sądu rejonowego nie dokonuje się wpisów w dotychczasowych księgach wieczystych, z zastrzeżeniem ust. 3. Nie stanowi to przeszkody do złożenia wniosku o wpis.

 

2. Dotychczasową księgę wieczystą można przeglądać i wydawać jej odpisy do czasu przekazania do ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych.

 

3. W przypadku wystąpienia w prowadzeniu migracji ksiąg wieczystych danego wydziału sądu rejonowego długotrwałej przeszkody, której nie można przezwyciężyć, Minister Sprawiedliwości, w drodze zarządzenia, może zezwolić na dokonywanie w oznaczonym czasie wpisów w dotychczasowych księgach wieczystych.

 

 

 

Art. 9. 

1. Migracji podlega treść dotychczasowych ksiąg wieczystych założonych lub urządzonych po dniu 1 stycznia 1947 r.

 

2. Migracji podlega także treść ksiąg hipotecznych (gruntowych, wieczystych) założonych przed dniem 1 stycznia 1947 r., zwanych dalej "księgami dawnymi", dla których urządzono dalszy tom w trybie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 1946 r. o prowadzeniu dotychczasowych ksiąg hipotecznych (gruntowych, wieczystych) po dniu 31 grudnia 1946 r. (Dz. U. Nr 66, poz. 367, z 1947 r. Nr 38, poz. 192 i Nr 48, poz. 251, z 1954 r. Nr 26, poz. 105, z 1961 r. Nr 26, poz. 126 oraz z 1965 r. Nr 50, poz. 311).

 

3. Urządzony dalszy tom staje się z dniem wejścia w życie ustawy dotychczasową księgą wieczystą, do której przed przekazaniem do ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych sąd z urzędu przenosi wpisy z księgi dawnej, stosując przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 lipca 1986 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych założonych przed dniem 1 stycznia 1947 r. oraz utraty mocy prawnej niektórych takich ksiąg (Dz. U. Nr 28, poz. 141), z wyjątkiem § 4 pkt 5.

 

 

 

Art. 10. 

1. Migracji podlegają wszystkie niewykreślone wpisy, wzmianki lub adnotacje, z wyłączeniem: podpisów, wpisów wykreśleń, zmian wpisów wykreślonych oraz wpisów dotyczących wydzielenia części nieruchomości gruntowych.

 

2. Przenoszenia wpisów z dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym dokonuje się w sposób, który uniemożliwia zmianę treści lub zakresu ujawnionych praw i roszczeń. Dotyczy to również sprostowania dostrzeżonych usterek wpisów, o których mowa w art. 62613 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.

 

3. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, sposób przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, mając na względzie precyzję i rzetelność w wiernym odzwierciedlaniu treści dotychczasowej księgi wieczystej.

 

4. Rozporządzenie, o którym mowa w ust. 3, powinno w szczególności określać:

 

1)   sposób przekształcania numeracji ksiąg wieczystych;

 

2)   sposób zamieszczania w księdze wieczystej wyniku sprawdzenia zgodności oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej z danymi zawartymi w bazie danych katastru nieruchomości;

 

3)   sposób postępowania w razie wystąpienia przeszkód w migracji księgi

wieczystej.

...

 

 

 

Pełny tekst ustawy w pliku do pobrania poniżej.

 

 

 

Źródło: Dziennik Ustaw / budnet.pl

Pliki do pobrania

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 534

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >