WRF: Rynek powierzchni biurowych w 1 kwartale 2010
Warsaw Research Forum opublikował dane dotyczące warszawskiego rynku powierzchni biurowych za I kw. 2010 r.
Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków, dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.
- W I kwartale 2010 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły o 62 500 mkw. i osiągnęły wartość ponad 3,3 miliona m kw. W III kwartale nowe obiekty zostały oddane do użytkowania w strefie Południowej Górnej, Południowej Dolnej i Zachodniej. Największym obiektem oddanym do użytku był budynek Mokotów New City- (35 000 mkw.).
- W wyniku wysokiego poziomu nowej podaży oraz osłabionego popytu w minionych kwartałach, współczynnik powierzchni niewynajętej wzrósł do poziomu prawie 8% (w porównaniu z prawie 3% pod koniec 2008 r.). Najniższy wskaźnik pustostanów odnotowany został w strefach Wschodniej i Południowej Zachodniej (około 3-4%), a najwyższy – w strefie Południowej Dolnej (21%), Południowej Górnej i Zachodniej (10%), co spowodowane było dużą ilością nowej powierzchni w budynkach oddanych do użytku w ostatnich miesiącach.
- Łączny wolumen wszystkich transakcji najmu wyniósł 122 000 mkw., co przekłada się na 170% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Trend wzrostowy związany z popytem na powierzchnie biurowe utrzymuje się już od Q1 2009. W porównaniu do minionego kwartału Q4 2009 popyt na powierzchnie biurowe zwiększył się o prawie 25%.
- Największym zainteresowaniem najemców wciąż cieszy się strefa Południowa Górna (Mokotów) gdzie wynajęte zostało 45 000 mkw. Znaczny wzrost aktywności najemców został zaobserwowany również w strefie Zachodniej i w Centrum.
- Rynek powierzchni biurowych w 2009 roku był zdominowany przez niewielkie transakcje najmu – wielkość przeciętnej umowy wynosiła ok. 700 mkw. W Q1 2010 odnotowano jej wzrost do prawie 1 000 mkw. Kwartalnie rosnący udział renegocjacji umów najmu osiągnął poziom 36% całkowitego popytu, natomiast tylko ok. 8% przypadło na transakcje typu „pre-let”.
- Największe transakcje podpisane zostały w strefach Zachodniej i Południowej Górnej. Należały do nich renegocjacje umowy najmu przez Orange w Renaissance Tower (17 400 mkw.), nowa umowa zawarta przez PZU w budynku Empark Sirius (12 500 mkw.) oraz renegocjacje HP w University Business Centre (10 300 mkw.).
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wlasny sklep Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Ja prowadze swój sklep i cały czas mnie denerwowało że na miejscu które mam przeznaczone dla klientów parkowały osoby które mój sklep omijały szerokim łukiem. P...
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...
- Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chce sprzedać łożyska do maszyn, które nie są mi już potrzebne, jak macie kogoś kto zajmuje się skupowaniem części i możecie poradzić to dajcie znać. W dużej mi...