W  Poznaniu  odbędzie się wielkie święto designu i architektury

W Poznaniu odbędzie się wielkie święto designu i architektury

Design i architektura to miejsca styku pięknej formy z funkcjonalnością. W dniach 25-28 maja w pawilonie 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich te miejsca styku będą brane pod lupę. Czytaj dalej

 

Wydarzenie arena DESIGN i targi mood FORM odzwierciedlać będą dwa oblicza wzornictwa przemysłowego i architektury – artystyczne i użytkowe. Arena DESIGN to projekt dedykowany wzornictwu i architekturze, będący unikatowym w swej formule spotkaniem polskich i zagranicznych projektantów, ekspertów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i przedsiębiorców świadomych kluczowej roli design w strategii firmy. Arena DESIGN to angażujące całe miasto Poznań kompleksowe wydarzenie, na które składa się kilka stref.

 

 

STREFA FORUM

Strefa FORUM to miejsce dyskusji o designie i architekturze. Przez cztery dni scena w pawilonie 3 będzie ośrodkiem interaktywnych spotkań z autorytetami.  Na liście prelegentów znajdują się rozpoznawalne w branży nazwiska: Sascha Peters, Karsten Bleymehl, Jan Boelen, Beata Bochińska, czy Vincent Grégoire. Gratką dla architektów i projektantów będą z pewnością referaty trzech gości specjalnych – sław świata designu i architektury: Wolfa D. Priksa, Wernera Aisslingera i Hartmuta Esslingera.

 

 

W piątek 27 maja Międzynarodowe Targi Poznańskie powinni odwiedzić projektanci, krytycy i entuzjaści mody. To właśnie podczas wydarzenia arena DESIGN zostanie zaprezentowana fenomenalna księga przyszłych trendów w modzie, a także w architekturze, designie i sztuce stworzona przez agencję NELLY RODI. Będzie również okazja do zapoznania z kreacjami zaprojektowanymi przez studentki Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Hanny Michalak. Intrygujący pokaz odbędzie się w kooperacji z firmą Phillips Lighting Poland. W ramach cyklu DEMOSTRADA w strefie FORUM pojawi się także tematyka możliwości finansowania nowych inwestycji oraz ochrony patentowej wzornictwa przemysłowego w prawie polskim i unijnym.

 

 

GOŚCIE SPECJALNI

Arena DESIGN 2011 to prawdziwa kumulacja gwiazd. Absolutnym punktem obowiązkowym w kalendarzu każdego projektanta z pewnością są referaty gości specjalnych – Wolfa D. Priksa, Wernera Aisslingera i Hartmuta Esslingera. Będzie także możliwość obejrzenia realizacji gości specjalnych na wystawach, a także zadania pytań i podjęcia dyskusji.

 

 

Sylwetki gości specjalnych wydarzenia arena DESIGN:

 Wolf D. Prix (Wiedeń, Austria). Współczesny architekt austriacki. Jeden z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu w architekturze, obok Zahy Hadid, Franka Gehry’ego i Daniela Libeskinda. Prix eksperymentuje w swoich projektach z krzywiznami i rozmaitymi pokryciami konstrukcji, konsekwentnie dąży do „kontrolowanego chaosu”, zaburzenia tradycyjnej bryły i konstrukcji szkieletowej.

 

 

Od 40 lat pracownia Coop Himmelb(l)au, którą kieruje Prix, projektuje budynki, które wzbudzają skrajne emocje i zdobywają prestiżowe nagrody. Do jej najbardziej znanych realizacji należą: Musee des Confluences w Lyonie, Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze, Akron Art Museum w Ohio, Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, wschodni pawilon Museum Groningen w Holandii, BMW Welt w Monachium i Europejski Bank Centralny we Frankfurcie. W środę 25 maja o godz. 13.00 Prix wygłosi referat pt. „Wybaczcie mi, kiedy całuję niebo”.

 

 

Werner Aisslinger (Berlin, Niemcy)- Niemiecki projektant Werner Aisslinger, osiągający sukcesy na polu wzornictwa i architektury, zachwyca wykorzystaniem najnowszych technologii i pomaga wprowadzać nowe materiały i techniki w świat projektowania produktów. Tworzy niesamowite wzory i jest nagradzany na całym świecie - od mediolańskiego Compasso d'Oro po Design Prize Republiki Federalnej Niemiec, Red Dot Award czy FX Award w Wielkiej Brytanii. Autor takich realizacji jak "loftcube", który stał się jednym z najbardziej omawianych, przenośnych projektów domów z segmentów w ciągu ostatnich lat. Okazja do wysłuchania referatu Wernera Aisslingera pt. „Idee, projekty, podejmowanie ryzyka, przedsiębiorczość, wizje i zrównoważony rozwój” będzie w dniu 25 maja o godz. 14.00.

 

 

Hartmut Esslinger (San Francisco, Stany Zjednoczone) - Jeden z najważniejszych niemieckich projektantów wzornictwa przemysłowego ostatnich dziesięcioleci. Założyciel najsłynniejszego na świecie studia projektowego frog design, realizującego prace w zakresie projektowania produktu, cyfrowych nośników informacji, oprogramowania, marki i strategii biznesowej. Dzieki jego nowoczesnym i rewolucyjnym produktom swój sukces zawdzięcza wiele światowych firm. Jego prace można zobaczyć wśród zbiorów Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku, Smithsonian Institution oraz Neue Sammlung w Monachium. Laureat wielu nagród m.in. Raymond Loewy Lifetime Achievement Award. „Wzornictwo strategiczne – kreacja wartości zgodnych z zasadami ekonomicznego, socjalnego i zrównoważonego rozwoju ” to tytuł referatu, który wygłosi Esslinger w dniu 26 maja o godz. 11.00.

 

 


 

 

STREFA KREATYWNI

Strefa Kreatywni to miejsce prezentacji oferty instytucji i stowarzyszeń, a także twórczości profesjonalistów i przedstawicieli młodego pokolenia twórców. To galeria możliwości, jakie oferują design i architektura. W ramach strefy KREATYWNI odbędą się niezwykle interesujące wystawy specjalne.

 

 

WYSTAWY SPECJALNE

Na specjalną uwagę zasługują wystawy gości specjalnych: wystawa fotograficzna najwybitniejszych realizacji architektonicznych COOP HIMMELB(L)AU, będąca jednocześnie dokumentem twórczości gościa specjalnego Wolfa D. Priksa oraz instalacja Wernera Aisslingera pt. „Krzesło z konopi”. W strefie KREATYWNI będzie można zobaczyć także wystawę mebli Tomasza Augustyniaka, laureata nagrody specjalnej przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w ramach konkursu Dobry Wzór 2010. Jej otwarcie będzie miało miejsce podczas „Koktajlu z designerem” w czwartek 26 maja o godz. 14.45.

 

 

Lista wystaw specjalnych obejmuje także: prezentację Alessi – Włoskiej Fabryki Designu, wystawę „Hommage Philip Rosenthal”, wystawa design w gabinetach stomatologicznych organizowana przez magazyn Dobre Wnętrze, wystawę kolekcji Rosenthal – Studio Line oraz wystawę polskiego projektowania graficznego zorganizowaną przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

 

 

STREFA EDUKACJA

Do udziału w projekcie arena DESIGN zaproszone zostały wyższe uczelnie, kształcące adeptów wzornictwa przemysłowego i architektury. Strefa Edukacja będzie miejscem ich promocji a także prezentacji dotychczasowych osiągnięć. Wśród obecnych uczelni będzie m.in. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dzięki któremu w trzech często uczęszczanych miejscach Poznania staną na czas trwania areny DESIGN kontenery, we wnętrzu których będzie można odnaleźć esencję ekspozycji arena DESIGN – dobry, świeży i porywający design.

 

 

STREFA WIEDZA

Strefa Wiedza to przestrzeń przeznaczona dla wydawnictw branżowych, w której można zapoznać się z szeroką gamą czasopism oraz książek na temat wzornictwa przemysłowego i architektury. Ofertę uzupełnią prezentacje najnowszych programów, urządzeń, technologii oraz materiałów specjalistycznych do przygotowania modelu projektowego lub makiety architektonicznej.

 

 

STREFA TOP DESIGN

Konkurs TOP DESIGN award, towarzyszący wydarzeniu arena DESIGN, ma na celu promocję innowacyjnych rozwiązań projektowych oraz firm inwestujących w dobre wzornictwo. Do konkursu można było zgłaszać produkty będące w seryjnej produkcji nie dłużej niż dwa lata lub takie, które w roku bieżącym zostaną wdrożone do produkcji.

 

 

20 kwietnia odbyły się eliminacje do tegorocznej edycji konkursu. Do drugiego etapu profesjonalne jury nominowało 18 produktów, które najlepiej odzwierciedlają normy współczesnego wzornictwa pod względem walorów estetycznych, innowacyjności, funkcjonalności i jakości wykonania. 25 maja produkty te powalczą o uznanie jury 2. etapu, które wyłoni zwycięzców w siedmiu kategoriach. Zwiedzający będą mogli obejrzeć nominowane produkty na specjalnej wystawie w strefie TOP DESIGN.

 

 

KONKURS FUTURE GENERATION

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia arena DESIGN po raz pierwszy nagrodzeni zostaną młodzi twórcy – studenci i absolwenci uczelni wyższych i policealnych o profilu technicznym i artystycznym. Zadaniem uczestników konkursu future generation było opracowanie wizjonerskiej koncepcji dowolnie wybranego, niezrealizowanego do tej pory produktu lub obiektu architektonicznego wokół tematu FORMY PRZYSZŁOŚCI.

 

 

W dniu 27 maja odbyło się posiedzenie jury 1. etapu konkursu, które spośród 38 zgłoszonych projektów wyłoniło 11 finalistów. Na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem areny DESIGN – 24 maja – specjalistyczne jury wybierze laureatów, którym podczas uroczystej gali w dniu 25 maja zostaną wręczone nagrody: nagroda główna: 25.000,00 PLN brutto, dwa równorzędne wyróżnienia: każde po 5.000,00 PLN brutto oraz nagroda specjalna Marszałka Województwa Wielkopolskiego: ufundowanie udziału w największych targach meblowych na świecie - Salone Internazionale del Mobile 2012 w Mediolanie.

 

 

GALA NAGRÓD

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursów TOP DESIGN award i future generation oraz wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas gali, która odbędzie się 25 maja o godz. 19.00 w targowej Iglicy.

 

 

STREFA  „MIASTO ŻYJE DESIGNEM”

Jak co roku wydarzeniu arena DESIGN towarzyszy strefa Miasto żyje designem! Całe miasto Poznań, również poza terenem Międzynarodowych Targów Poznańskich, celebrować będzie niezwykłe dni designu i architektury. Księgarnia Bookarest, Cafe Art Rosenthal, Galeria Domino, Galeria Wnętrza, Iker, Ipnotic Concept Store, kino Muza, Galeria Noti, Muzeum Narodowe w Poznaniu, fundacja SPOT., Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to tylko niektórzy z gospodarzy wydarzeń w ramach akcji Miasto Żyje Designem.

 

 


 

 

 

W dniu 28 maja na ulicach Poznania rozegra się także gra miejska o tematyce wzornictwa przemysłowego i architektury.

 

 

GRA MIEJSKA „POZnaj DESIGN”

Gry miejskie to nowy rodzaj rozrywki łączący w sobie elementy happeningów ulicznych, gier komputerowych oraz gier typu RPG. 28 maja kilkuosobowe zespoły będą rywalizować między sobą na ulicach miasta, wykonując postawione przed nimi zadania w jak najkrótszym czasie. Niezbędne okażą się spryt, zdolności kojarzenia miejsc i faktów oraz umiejętność pracy zespołowej.

 

 

W kilku punktach miasta pojawią się łącznicy z olbrzymimi kośćmi do gry, za pomocą których gracze rzutami wyznaczać będą sobie kolejne zadania do wykonania. Wcześniej, w dniach 25 – 27 mają odbędzie się etap wstępny w internecie.

 

 

Nagrody

Na zwycięzców czekają nagrody: zaproszenie na koncert Ingolfa Wundera (jednego z laureatów ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego) z okazji jubileuszu 90-lecia MTP oraz nagrody rzeczowe.

 

 

TARGI DESIGNU MOODFORM

Wydarzeniu arena DESIGN już po raz drugi towarzyszyć będą Targi Designu moodFORM. Ekskluzywna przestrzeń dedykowana tematyce wzornictwa i architektury oraz wyjątkowa publiczność złożona wyłącznie ze świadomych konsumentów designu, oferują unikatową formę prezentacji i promocji produktów wyróżniających się innowacyjnością,  funkcjonalnością, niebanalną estetyką i najwyższą jakością wykonania.

 

 

Ekspozycja moodFORM stanowi idealne biznesowe dopełnienie wydarzenia arena DESIGN w formule targowej. Wspólnie tworzą unikatowy w skali naszego regionu Europy kompleks wystaw łączący funkcje biznesowe i edukacyjne, promujący design jako jeden z najistotniejszych czynników innowacji i budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw.

 

 

 

2011-05-24
Źródło: IWP / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 300

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >