W Toruniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska

W Toruniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska

Z architekturą spotykamy się na co dzień, rzadko jednak możemy poznać zamysłyi realizacje architektoniczne o randze światowej. Dlatego 2 grudnia 2010 Wienerberger już po raz drugi zorganizował w Toruniu spotkanie z przedstawicielami środowiska. Wydarzenie uświetnił udział znanego polskiego architekta, dr. inż. Romualda Loeglera. Czytaj dalej

Spotkania organizowane przez Wienerberger stanowią platformę wymiany doświadczeń i poglądów krajowych przedstawicieli środowiska architektów. W grudniowej edycji uczestnicy z Bydgoszczy mieli okazję wziąć udział w dyskusjach o tym, jakie wyzwania stawia przed projektantami nowoczesna architektura w Polsce i na świecie. Rozmawiali o roli idei w procesie kreacji oraz najlepszych światowych projektach z cegły ceramicznej nagrodzonych Brick Award 2010.

 

"Oprócz bardzo istotnej integracji środowiska, spotkanie miało charakter poznawczy. Na co dzień niewiele mamy okazji do udziału w tego typu wydarzeniach, a tym samym dyskutowania o ciekawych projektach architektonicznych. Nasze realizacje często mają charakter zachowawczy, a zakres działań uzależniają przede wszystkim ograniczone środki budżetowe. Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w wydarzeniu i wierzę, że podobnych okazji do wymiany poglądów i doświadczeń będzie więcej" – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.

 

 

Dyskusje panelowe poprowadzili: redaktor naczelny Archivolty, dr inż. Ryszard Nakonieczny oraz architekt, wydawca miesięcznika „Architektura&Biznes", dr inż. Romuald Loegler. Ryszard Nakonieczny zaprezentował gościom najlepsze światowe projekty wykonane przy użyciu cegły ceramicznej, czyli zdobywców tytułu Brick Award 2010. Redaktor przybliżył też kulisy tegorocznej uroczystej gali wręczenia nagród w Muzeum Lichtenstein w Wiedniu. Konkurs Brick Award 2010 jest organizowany przez firmę Wienerberger od 2004 roku. Laureaci, autorzy nowoczesnych i jednocześnie awangardowych projektów, są wyłaniani co dwa lata.

 

Prezentacja dr inż. Romualda Loeglera „Idea – znaczący element kreacji" odzwierciedlała wielokierunkowość współczesnej architektury, która mimo, że dąży do osiągnięcia maksymalnej uniwersalności, jest przy tym niepowtarzalna – podobnie jak oryginalni są jej autorzy. W procesie twórczym kluczową rolę odgrywa otoczenie. Dlatego realizacje architektoniczne powinny być perfekcyjnie wkomponowane w przestrzeń publiczną, dając obraz harmonijnej całości.

 

 

"Wykład Romualda Loeglera stanowił dla mnie olbrzymią dawkę ciekawych informacji i inspiracji. Zgadzam się z jego filozofią i podejściem do projektów architektonicznych, dlatego udział w spotkaniu był dla mnie tym większą przyjemnością. Zajmuję się architekturą przemysłową, która – ze względu na swoją specyfikę – nie pozwala na realizację wszystkiego, co podpowiada mi wyobraźnia. Cieszę się, że miałam okazję poznać nietuzinkowe projekty Romualda Loeglera." – dodała architektka z Bydgoszczy.

 

 

W drugiej części spotkania uczestnicy zwiedzili toruński zakład cegły klinkierowej Wienerberger - jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Architekci poznali cykl produkcyjny oraz samodzielnie zaprojektowali własny, niepowtarzalny wzór na jednej z cegieł, która po wypaleniu będzie dla nich miłą pamiątką. Wydarzenie zakończyła kuluarowa dyskusja oraz zwiedzanie toruńskiego salonu wystawowego Wienerberger, gdzie - oprócz bogatej ekspozycji asortymentu - goście mogli obejrzeć fotografie przykładowych budynków, wykonanych z cegieł i dachówek firmy.

 

2010-12-14
Źródło: Eskadra Publica / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >