W jaki sposób utrzymać szczelność powietrza? Kompleksowa ochrona budynków
Konstrukcja każdego budynku wymaga odpowiedniej ochrony – przeciw warunkom atmosferycznym, stratom ciepła, kondensacji pary wodnej, uszkodzeniom strukturalnym oraz szkodliwym emisjom i zanieczyszczeniom.
Czytaj dalej
Dostępne na rynku materiały budowlane pozwalają na zapewnienie tak kompleksowej ochrony – ważne jest jednak odpowiednie dobranie produktów, tak aby ich właściwości i parametry prawidłowo ze sobą współdziałały. Celem nie jest zamknięcie się jak w termosie, tylko wszechstronna ochrona budynku gwarantująca trwałość konstrukcji i komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach. Innymi słowy konstrukcja, pomimo wiatro-, wodo- oraz powietrzoszczelności musi „oddychać” czyli zapewniać odpowiednią izolację od warunków atmosferycznych i temperatur zewnętrznych (zarówno w zimie jak i w lecie) oraz odprowadzać nadmiar wilgoci. Jak to osiągnąć?
Krok 1: warstwa szczelna powietrznie
Dlaczego szczelność powietrzna jest tak ważna? Przypomnijmy: Jeżeli współczynnik przenikania ciepła (U) dla 1m2 szczelnej powietrznie przegrody o grubości 14cm wynosi U=0,3 W/m2k, to powstanie szczeliny o szerokości tylko 1mm podwyższa ten współczynnik do U=1,44W/m2k (współczynnik pogorszenia 4,8 – rys.1)!Do tego dochodzi nadmierne przenikanie wilgoci do konstrukcji oraz kondensacja, a co za tym idzie uszkodzenia strukturalne, rozwój pleśni, grzybów itp.
Szczelność powietrzną konstrukcji zapewniamy poprzez prawidłowe – szczelne powietrznie – ułożenie folii parochronnej lub paroizolacyjnej po ciepłej, suchej, wewnętrznej stronie izolacji (czyli od strony pomieszczenia), tzw. „ciepły” czyli szczelny powietrznie montaż okien (przy użyciu przeznaczonych do tego taśm np. Ampacoll FE) oraz zabezpieczenie wszelkich przepustów (np. taśmą z kauczuku butylowego Ampacoll BK). Punktami newralgicznymi, wymagającymi szczególnej uwagi gdyż tam najczęściej pojawiają się nieszczelności, są połączenia pomiędzy murem a konstrukcją drewnianą oraz wszelkie otwory i przepusty w konstrukcji (rys.1).
Sprawdzenia, czy konstrukcja spełnia wymogi szczelności powietrznej, dokonuje się najczęściej za pomocą testu „Blower Door”, który służy do pomiaru w skali naturalnej przepuszczalności powietrza przez bryłę budynku. W celu wykonania pomiaru montuje się dmuchawę o odpowiedniej wydajności w drzwiach zewnętrznych lub oknie i wytwarza ściśle określoną różnicę ciśnienia pomiędzy wnętrzem i przestrzenią zewnętrzną budynku. W wyniku tego, w miejscach nieszczelności powstają przecieki powietrza (strugi powietrza), których sumę mierzy się jako strumień objętościowy. Poza ilościowym ujęciem objętości powietrza napływającego, lub wypływającego test ten pozwala na lokalizację i ocenę stopnia nieszczelności.
Rys. 1. Punkty newralgiczne przy zabezpieczaniu szczelności powietrznej konstrukcji.
Krok 2: paroizolacja
Dla prawidłowego zabezpieczenia struktury budynku przed parą wodną dostającą się do konstrukcji od wewnątrz (przenikającą z pomieszczeń) kluczowe jest dobranie folii o odpowiednich parametrach, głównie współczynniku sD ( współczynnik sd jest to wyrażany w metrach współczynnik oporu dyfuzyjnego czy też równoważnik grubości warstwy powietrza. Współczynnik ten obrazuje, jak gruba warstwa powietrza jest potrzebna do zastąpienia nią danej folii, aby stanowiła taki sam „opór” dla pary wodnej jak dana folia).
Folie paroizolacyjne, o bardzo wysokim współczynniku sd (np. Ampatex Cento sd>100m) zalecane są w pomieszczeniach o stałej podwyższonej wilgotności względnej (>60%) np. basenach krytych czy kuchniach hotelowych. W budynkach mieszkalnych, gdzie wilgotność względna utrzymuje się w przedziale 40-60%, stosujemy folie parochronne (np. Ampatex DB90 sd=23m). Nowością na rynku są membrany o zmiennej paroprzepuszczalności (np. Ampatex Resano sd= 0,9-6m), zalecane do konstrukcji otwartych dyfuzyjnie, które w zależności od warunków blokują lub przepuszczają parę wodną, tak aby wspomóc jej odprowadzanie z konstrukcji.
Krok 3: termoizolacja
Równie ważne dla trwałości i zachowania się konstrukcji są właściwości materiału użytego do izolacji. Jeżeli konstrukcja ma oddychać, warstwa docieplenia musi być otwarta dyfuzyjnie i wspomagać odprowadzanie wilgoci. Pod tym względem zdecydowaną przewagę mają produkty naturalne o wysokiej gęstości (np. z włókna drzewnego SteicoFlex), które są odporne na wilgoć (zawilgocenie nie wpływa na ich gęstość, wygląd czy parametry) i bardzo szybko wysychają – w odróżnieniu od większości materiałów izolacyjnych ze sztucznych włókien (głównie tych rozprężnych o bardzo małej gęstości) , które pod wpływem wilgoci nie tylko „oklapną” tracąc swoje właściwości, ale i nigdy nie wyschną.
Krok 4: membrany zewnętrzne
Czwartym najważniejszym elementem kompleksowej ochrony budynków jest prawidłowe dobranie i ułożenie membran zewnętrznych. Jeżeli chodzi o parametry, zasada jest jedna – powinny być wysokoparoprzepuszczalne, aby nie blokowały odparowywania wilgoci z konstrukcji. Membrany zewnętrzne stanowią również barierę wiatro- i wodoszczelną, w związku z tym szczególną uwagę należy skierować na wszelkie połączenia. Krawędzie układanych na zakładkę membran muszą być zaklejone odpowiednią taśmą (np. Ampacoll XT). Należy zabezpieczyć wszelkie otwory i przepusty, takie jak np. wyloty kominów i kanałów wentylacyjnych (np. taśmą z kauczuku butylowego Ampacoll BK). Problem stanowią również mocowania łat/kontrłat – gwoździe lub śruby przechodzące przez membranę i naruszające jej wodoszczelność. Ale i tu jest gotowe rozwiązanie – specjalne taśmy do stosowania na całej długości łat (np. Ampacoll ND.Band) lub paski uszczelniające do stosowania miejscowego (w miejscu wbicia gwoździa).
Rys.3. Zastosowanie uszczelek (Ampacoll ND) w miejscu wbicia gwoździ - energooszczędny dom jednorodzinny w technologii Steico/Ampack powstający pod Tarnowem.
Kompleksowa ochrona konstrukcji domu oznacza jej trwałość, redukcję strat energii, gwarancję efektywności izolacji oraz zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach – czyli wszystko to, na czym nam, mieszkańcom, powinno najbardziej zależeć. Różnorodność oferowanych na rynku materiałów pozwala dobrać optymalne rozwiązania. Równie ważna, a może nawet ważniejsza, jest jednak świadomość (zarówno inwestorów jak i wykonawców) oraz jakość wykonania, z ogromną dbałością o szczegóły. Przykładem prawidłowego zastosowania optymalnie dobranych materiałów jest powstający aktualnie pod Tarnowem dom jednorodzinny. Technologia systemowa Steico wsparta kompleksową ochroną nowoczesnych membran Ampack oraz wysoki standard wykonania, z zachowaniem wszelkich zasad, to gwarancja trwałości, bezpieczeństwa, efektywności cieplnej oraz dobrego samopoczucia mieszkańców.
Źródło: domyzklimatem / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
- Depilacja dla mężczyzn Liczba postów: 23 Grupa: Firmy budow... Hej! Na stronie https://machnica.pl/depilacja/ czeka na Was szeroka oferta depilacji. To miejsce, gdzie specjaliści dbają o Wasze zadowolenie i komfort podczas....