W jakim wieku trudno o kredyt?

W jakim wieku trudno o kredyt?

Sumienność, odpowiedzialność, a przede wszystkim emerytura stanowiąca stałe źródło dochodu - to czynniki sprawiające, że seniorzy są postrzegani przez banki jako atrakcyjna grupa klientów.

 

Większość osób w starszym wieku nie korzysta jednak z usług instytucji finansowych i przez to tworzą kategorię ludzi finansowo wykluczonych. 

 

Polacy żyją coraz dłużej

 Dane na temat polskiej demografii nie pozostawiają złudzeń: z roku na rok liczba Polaków w wieku 65+ powiększa się i nadal będzie rosła w stosunku do pozostałej części społeczeństwa. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w roku 2005 takich osób w Polsce było 5,9 mln. Zgodnie z prognozami demografów w roku 2035 ich liczba prawie się podwoi do poziomu 9,6 mln.

 

Innym istotnym zjawiskiem jest fakt, iż Polacy żyją coraz dłużej. Według danych GUS przeciętny polski mężczyzna w roku 1990 roku żył średnio 66,5 roku, kobieta dożywała 75,5 lat. Dekadę później, w roku 2000, mężczyźni żyli już średnio trzy lata dłużej – 69,7, a kobiety – 78 lat. Według demografów, w  2035 przeciętny mężczyzna będzie żył 77,1 lat (kobieta – 82,9).

 

Czytaj również: Jak płacić najszybciej rachunki?

 

Emeryci są sumienni

Tak zmieniająca się sytuacja demograficzna, powodująca wzrost liczby osób określanych mianem seniorów sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom tej grupy i tworzy produkty specjalnie im dedykowane. W ten nurt wpisuje się także rosnąca liczba instytucji bankowych, kierujących swoją uwagę na emerytów. Wśród wielu produktów, najczęściej kierowanych do seniorów znajdują się różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Jak zaznacza Mariusz Frątczak (Goldenegg, Związek Firm Doradztwa Finansowego) powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że emeryci, chodź nie posiadają wysokich dochodów, to jednak ten w postaci emerytury jest stały i stabilny. - Emeryci to także ludzie sumienni, starający się nie zalegać ze spłatą zobowiązań, regulujący swoje długi na czas. Wszelkie decyzje finansowe podejmują zazwyczaj po głębokim zastanowieniu i analizie swojej sytuacji. Cechuje ich nie tylko wypłacalność, ale także i odpowiedzialność – dodaje Frątczak. 

 

Seniorzy nie są jednak aktywnymi klientami bankowości. Z produktów bankowych korzysta niewielka część całej tej grupy. Mówi się wręcz o wykluczeniu finansowym ludzi starszych. Eksperci ZFDF przyznają, że w Polsce brak jest szeroko zakrojonej kampanii skierowanej do seniorów, która informowałaby o możliwościach korzystania z produktów bankowych przez tą grupę osób. Wykluczenie finansowe pogłębiane jest jeszcze m.in. przez fakt, że wiele starszych ludzi nie wierzy w trwałość instytucji bankowych, szczególnie po wydarzeniach w 2009 r. Wtedy część mediów szumnie mówiła o upadku, bądź poważnych problemach wielu dużych instytucji finansowych.

 

Czytaj również: Wzrośnie popularność rachunków walutowych

 

Seniorzy, którzy jednak nie żywią niechęci do banków, często po prostu nie wiedzą w jaki sposób korzystać z konta bankowego, nie potrafią odnaleźć się gąszczu procedur i produktów bankowych okraszanych specjalistycznym  językiem. Jest też grupa osób, która sama się „wyklucza”, ponieważ nie widzi korzyści jakie niesie trzymanie pieniędzy w banku. Takie starsze osoby pobierają najczęściej emeryturę w gotówce, którą przynosi im listonosz i uważają za znacznie bezpieczniejsze trzymanie jej w domowych skrytkach, do których mają stały dostęp. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiedzą co się dzieje z ich  pieniędzmi.

 

1 2

Źródło: Żarówka PR i Marketing / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >