W poszukiwaniu idealnego mieszkania – wizyta na placu budowy
Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, możesz wybrać lokal w budynku już oddanym do użytku lub w takim, który znajduje się jeszcze w trakcie budowy. Podpowiemy Ci, jak przygotować się do wizyty na placu budowy, aby zakup mieszkania okazał się korzystnym posunięciem.
Czytaj dalej
Zakup mieszkania a wizyta na placu budowy
Sprzedaż mieszkań jeszcze w trakcie trwania prac budowlanych jest praktyką znaną i popularną. Z punktu widzenia dewelopera pozwala szybko nawiązać umowy z osobami planującymi zakup mieszkania i zgromadzić jak największą ilość środków. Korzyścią dla kupującego jest duży wybór mieszkań, a często także możliwość negocjacji cen – zwłaszcza, gdy inwestycja znajduje się na etapie tak zwanej dziury w ziemi i prace jeszcze się nie zaczęły, albo są w bardzo wczesnej fazie.
Jeśli planujesz kupno mieszkania w budynku, który został już postawiony, ale nie wykończony lub nie oddany do użytku, możesz liczyć na to, że deweloper zgodzi się na spotkanie na placu budowy. Inwestorzy zwykle nie stwarzają przeszkód, aby go odwiedzić, ponieważ taka praktyka zwiększa szanse na sprzedaż mieszkań.
Czytaj również: Kupno mieszkania jako inwestycja kapitału
Zwiedzając mieszkanie, które Cię interesuje, będziesz mieć okazję, aby na własne oczy przekonać się, jak przebiegają prace, jak w rzeczywistości wygląda osiedle, w jakiej odległości stawiane są bloki, jaki jest rzeczywisty rozkład pomieszczeń i jaki widok rozciąga się z okna.
Musisz jednak pamiętać, że wizyta na placu budowy wiąże się z pewnymi ograniczeniami i konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie – przebieg wizyty na placu budowy
Inwestycję możesz odwiedzić w czasie tak zwanych dni otwartych lub umawiając się z przedstawicielem biura deweloperskiego na prywatną wizytę.
Podczas dni otwartych nieruchomość jest zwykle odpowiednio przygotowana i zabezpieczona. Często ustawiane są barierki na wysokościach, a także blokady, które ograniczają dostęp do niebezpiecznych urządzeń czy miejsc. Organizowane są też różnego rodzaju atrakcje dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania oraz ich dzieci.
Jeśli deweloper nie organizuje dni otwartych lub zależy Ci na innym terminie wizyty na placu budowy, możesz poprosić go o spotkanie indywidualne. Oto, czym charakteryzują się spotkania na terenie inwestycji i jak się do nich przygotować:
- wizyta musi być poprzedzona otrzymaniem zgody od wykonawcy. To deweloper odpowiada za uzyskanie stosownej zgody. Zwiedzanie zwykle jest niemożliwe, gdy na terenie budowy wykonuje się niebezpieczne prace, po placu jeżdżą dźwigi, w mieszkaniach i częściach wspólnych wylewane są posadzki, kładzione tynki lub montowane instalacje elektryczne czy hydrauliczne;
- osoby zainteresowane zakupem mieszkania, które umawiają się z deweloperem na indywidualne zwiedzanie, mogą zwykle zobaczyć wybrane mieszkanie (lub mieszkania), a nie wszystkie lokale znajdujące się na terenie osiedla czy w budynku. Zanim wybierzesz się na spotkanie, sprawdź dokładnie, jakie mieszkania są dostępne, zastanów się, które z nich najbardziej Cię interesują i ustal z deweloperem, które lokale chcesz zobaczyć;
- aby przed kupnem mieszkania wejść na plac budowy, deweloper lub wykonawca prac muszą zapewnić odpowiednie środki ochrony własnej, czyli hełm, ochronną kamizelkę i obecność osoby oprowadzającej. Często odbywa się to także w obecności inżyniera lub kierownika budowy. Zdarza się, że potencjalni nabywcy przechodzą krótki instruktaż BHP. Uwaga! Zwykle konieczne jest włożenie zakrytego obuwia na płaskiej, najlepiej o antypoślizgowej podeszwie, a także odzieży adekwatnej do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętaj o tym, gdy będziesz przygotowywać się do zwiedzania inwestycji;
- wizyta na terenie placu budowy możliwa jest często (ale nie zawsze), gdy inwestycja znajduje się w stanie surowym lub później. Wcześniejsza wizyta wiązałaby się z oglądaniem budynku z zewnątrz bez możliwości wejścia do środka (co przed zakupem mieszkania nie byłoby zbyt pomocne). Ponadto zamknięcie pewnego etapu budowy wiąże się ze zwiększonym bezpieczeństwem odwiedzających;
- niektórzy deweloperzy zwracają też uwagę na wiek zwiedzających i na teren budowy wpuszczają jedynie osoby pełnoletnie. Inne ograniczają się do tego, że nie rekomendują, aby na terenie budowy znalazły się dzieci i osoby niepełnoletnie. Jeszcze inne proszą o wypełnienie specjalnych oświadczeń. Sytuacja ta zwykle wygląda nieco inaczej w przypadku dni otwartych, kiedy nieruchomość przygotowana jest specjalnie na okazję zwiedzania przez osoby potencjalnie zainteresowane kupnem mieszkania.
Jak sprawdzić dewelopera i o co pytać przy kupnie mieszkania
Poza wizytą na placu budowy i sprawdzeniem, jak przebiegają prace i jak wygląda mieszkanie, należy też uzyskać jak najwięcej informacji na temat samego dewelopera. Aby poznać szczegółowe dane oraz informacje na temat innych zrealizowanych inwestycji, zapytaj dewelopera o prospekt informacyjny. Zgodnie z treścią ustawy deweloperskiej, deweloper ma obowiązek udostępnić taki dokument osobom zainteresowanym kupnem mieszkania. Musi też zamieścić w nim wszystkie niezbędne informacje.
Jeśli zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie, które nie jest jeszcze gotowe, pierwszym krokiem do podjęcia decyzji może być wizyta na placu budowy i zapoznanie się z prospektem informacyjnym. Pozwoli Ci to zdobyć ogólną wiedzę na temat dewelopera, inwestycji i samego mieszkania.
Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!
Czytaj również: Pierwsza wizyta u dewelopera przed zakupem mieszkania - jak należy się przygotować?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak w ostatnich latach kształtowały się zmiany w b... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 224 Grupa: Inwestycje Czy ktoś z Was zdecydował się na opcje jaką jest zarządzanie najmem? W sieci znalazłam te firmę - https://alavoro.pl/zarzadzanie-mieszkani em/. Pojęcie zarządzan...
- Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórne... Liczba postów: 19 Grupa: Inwestycje Cześć! Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Według mnie, warto zajrzeć na stronę GeoGrupa. Mają tam wiele propozycji nowych mieszkań w różnych części...
- Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzyst... Liczba postów: 31 Grupa: Inwestycje Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, koniecznie zerknij na ofertę dewelopera https://www.osiedlealeksandria.pl/ jeśli interesuje Cię miejscowość Aleksandrów Łódz...
- Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 162 Grupa: Inwestycje Jeśli deweloper jest uczciwy, dotrzymuje warunki umowy, nie stosuje ukrytych opłat, to oczywiście można mu wtedy zaufać. Najelepiej po prostu poczytać wcześniej...