Warszawa na drugim miejscu w rankingu najlepszych miast dla firm

Warszawa na drugim miejscu w rankingu najlepszych miast dla firm

Według badania przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield Londyn, Paryż i Frankfurt pozostają trzema najlepszymi miastami do prowadzenia działalności biznesowej w Europie, jednak lokalizacją najbardziej preferowaną przez firmy planujące rozwój jest Moskwa. Czytaj dalej

W stolicy Rosji ekspansję planuje najwięcej firm (47 firm biorących udział w badaniu), co oznacza wzrost w porównaniu do 2009 r. (35 firm). Warszawa zajęła drugą pozycję (30 firm).  Największy awans (o sześć pozycji) odnotował Wiedeń, plasując się na 22. pozycji wśród najlepszych europejskich miast dla biznesu. W klasyfikacji ogólnej Londyn utrzymał pozycję lidera, którą zajmuje niezmiennie od rozpoczęcia badań w 1990 roku.  Paryż i Frankfurt ponownie zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Bruksela odnotowała lepszy wynik niż przed rokiem i awansowała na czwarte miejsce przed Barceloną.

Tegoroczne dwudzieste pierwsze wydanie badania European Cities Monitor jest oparte na wywiadach z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnymi za lokalizację 500 największych firm europejskich. Na podstawie szczegółowej analizy przygotowywany jest ogólny ranking najlepszych miast w Europie, które w ocenie firm zostały uznane za najlepsze dla prowadzenia działalności biznesowej i najlepsze miasta do lokowania biznesu dzisiaj. Dodatkowo przeprowadzono analizę 36 miast pod względem takich kryteriów jak jakość życia, dostęp do rynków, dostępność oraz jakość kadry pracowniczej, koszty najmu powierzchni biurowej, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe.

10 najatrakcyjniejszych miast do lokowania działalności biznesowej
Miejsce 2010 (2009) Miasto


 

Miejsce 2010 (2009) Miasto
1.  (1) Londyn
2.  (2) Paryż
3.  (3) Frankfurt
4.  (5) Bruksela
5.  (4) Barcelona
6.  (8) Amsterdam
7.  (9) Berlin
8.  (6) Madryt
9.  (7) Monachium
10.  (15) Dusseldorf


Moskwa jest najlepszym miastem europejskim dla firm planujących ekspansję. Warszawa, która spadła w tegorocznym rankingu na drugie miejsce, została wymieniona przez 30 firm jako preferowana lokalizacja (spadek w porównaniu do 36 wskazań w roku ubiegłym).

Tim Millard, Dyrektor Zarządzający Cushman & Wakefield w Rosji, powiedział: „Duże firmy obecnie postrzegają Moskwę jako najważniejszy cel ekspansji. Wysoki wzrost PKB i duży potencjał wzrostu wydatków konsumenckich sprawiają, że Rosja jest ważną lokalizacją dla rozwoju firm, a rosyjski sektor petrochemiczno-gazowy jest nadal atrakcyjny. Przewidywany popyt nie przełożył się jeszcze na wzrost cen i z tego względu najemcy mają ostatnią szansę na to, aby teraz zabezpieczyć obecne i przyszłe zapotrzebowanie na powierzchnię po rozsądnych stawkach. Również stopy kapitalizacji mogą ulec gwałtownej kompresji i jest już raczej za późno na zawarcie najkorzystniejszych transakcji”.

Londyn zajmuje pierwsze miejsce w sześciu z dwunastu głównych rankingów, między innymi w takich kategoriach jak dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanej kadry oraz połączenia krajowe i międzynarodowe. Jednak wypadł gorzej pod względem kosztów pracowniczych, kosztów najmu powierzchni biurowej oraz poziomu zanieczyszczenia.

James Young, szef biura Cushman & Wakefield w londyńskim City, powiedział: „Pomimo kryzysu finansowego Londyn zachował pozycję preferowanej lokalizacji w Europie. Miasto to ma ogromną przewagę kulturalną, geograficzną oraz językową, jednak musi podejmować intensywne starania, aby firmy przyciągała polityka władz i nie odstraszała ich nadmierna ilość regulacji czy podatki”.

Niemcy w tym roku odniosły szczególny sukces. Dusseldorf awansował o pięć pozycji i po raz pierwszy dostał się do pierwszej dziesiątki. Niemieckie miasta stanowią cztery z dziesięciu najlepszych miast.

Martin Brühl, Partner Zarządzający biura Cushman & Wakefield w Niemczech, powiedział: „Z dziesięciu najbardziej preferowanych lokalizacji biznesowych w Europie niemal połowa – Frankfurt, Berlin, Monachium i Dusseldorf – to miasta niemieckie. Ten fakt podkreśla uznanie dla wyników gospodarczych Niemiec oraz zdolności adaptacji gospodarki tego kraju, jak również dla niemieckiej polityki w obecnych wciąż niepewnych czasach”.

Najważniejsze cztery czynniki dla firm podejmujących decyzję o lokalizacji biznesu to, w kolejności: łatwy dostęp do rynków i klientów, dostępność wykwalifikowanej kadry, jakość usług telekomunikacyjnych oraz krajowe i międzynarodowe połączenia transportowe.

Badani stwierdzili również, że działalność gospodarcza w ciągu najbliższych pięciu lat będzie przede wszystkim uzależniona od szans, jakie będą mogły stworzyć rynki wschodzące w zakresie produktów i usług. Drugim najważniejszym czynnikiem – ze względu na starzejące się społeczeństwa państw europejskich – były zmiany demograficzne i pracownicze.

 

 

Elaine Rossall, Szef Działu Badań w zakresie Powierzchni Biznesowych firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „W miarę konsolidacji i restrukturyzacji działalności firmy przekonują się, że obecność w najbardziej korzystnej lokalizacji może mieć zasadniczy wpływ na sukces w osiąganiu celów biznesowych. W związku z tym firmy nadal faworyzują miasta, które zapewniają przede wszystkim łatwy dostęp do rynków, infrastrukturę transportową oraz wykwalifikowanych pracowników. Londyn, Paryż i Frankfurt nadal zajmują czołowe pozycje w klasyfikacji ogólnej, ponieważ ponownie uzyskały dobre wyniki w tych kategoriach”.

Warszawa zajęła 24. pozycję w głównym rankingu – „Najlepsze miasta Europy na lokowanie obecnie działalności biznesowej”. Jednak, jak powiedział, Marek Noetzel, Associate z warszawskiego biura Cushman & Wakefield: „Warszawa jest nadal w ścisłej czołówce miast postrzeganych przez inwestorów jako atrakcyjna lokalizacja dla przyszłej ekspansji firm. Stolica zajmuje wysokie miejsca w rankingu pod względem niskich kosztów zatrudnienia pracowników, niskich kosztów i dostępności powierzchni biurowej oraz przyjaznego klimatu biznesowego tworzonego przez rząd. Miasto jest też wysoko oceniane pod względem starań o wzmocnienie swojego wizerunku. Obecne przygotowania do mistrzostw EURO 2012 i związane z tym inwestycje powinny wpłynąć na poprawę wyników w kolejnych rankingach”.

 

Rankingi według poszczególnych kryteriów

 

Kryterium

1. pozycja 2. pozycja 3. pozycja
Miasta dążące do poprawy wyników Berlin Barcelona Londyn
Ekspansja w Europie: miasta, które oczekują największego napływu firm w najbliższych 5 latach Moskwa Warszawa Stambuł
Miasta świata, które mogą oczekiwać największego napływu firm w najbliższych 5 latach Szanghaj New Delhi São Paulo
Najlepsze miasta pod względem wykwalifikowanej kadry Londyn Paryż Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem możliwości dostępu do rynków Londyn Paryż Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem jakości usług telekomunikacyjnych Londyn Paryż Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem zewnętrznych połączeń transportowych Londyn Paryż Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem kosztu zatrudnienia pracowników Warszawa Bratysława Lizbona
Najlepsze miasta pod względem klimatu stwarzanego przez rząd Dublin Londyn Warszawa
Najlepsze miasta pod względem różnorodności językowej Londyn Bruksela/Amsterdam Sztokholm
Najlepsze miasta pod względem kosztów najmu powierzchni biurowej Leeds Lizbona Berlin
Najlepsze miasta pod względem transportu wewnątrz miasta Londyn Paryż Berlin
Najlepsze miasta pod względem dostępności powierzchni biurowej Berlin Manchester Madryt
Najlepsze miasta pod względem jakości życia Barcelona Monachium Sztokholm
Najlepsze miasta pod względem czystości środowiska Sztokholm Oslo Edynburg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: FIRST PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 388

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >