Wełna mineralna - ekonomiczność
Wełna mineralna kamienna i szklana jest materiałem, którego unikalne cechy: niski współczynnik przewodzenia ciepła λ, niezmienność wymiarów w czasie, brak cech starzenia, niepalność, chemiczna neutralność, trwałość mechaniczna, odporność biologiczna, włóknista struktura powodująca doskonałe pochłanianie dźwięku powodują, że jest on najlepszym dostępnym na rynku produktem do szerokiego stosowania jako izolacja techniczna do zabezpieczeń urządzeń grzewczych przed stratami ciepła, wpływem kondensacji pary i wreszcie izolacji akustycznej urządzeń.
Czytaj dalej
Na początek posłużmy się przykładem. Wyobraźmy sobie przeciętny domek jednorodzinny, w którym chcemy zastosować izolację z wełny do przewodów c.o.
Przyjmując do obliczeń następujące parametry:
- temperatura czynnika grzewczego 900 stopni C
- temperatura otoczenia 200 stopni C
- średnica zewnętrzna rurociągu 42 mm
- grubość izolacji 30 mm
- długość rurociągu 30 mb
- cena energii [1GJ] 30 PLN
- sezon grzewczy 210 dni czyli 5040 h
otrzymamy następujące wyniki:
straty ciepła bez izolacji wyniosą 4,7 kW, a po zaizolowaniu tylko 0,5 kW
co przekłada się na złotówki następująco:
bez izolacji za straty ciepła zapłacimy 2564 PLN, a po zaizolowaniu tylko 277 PLN. Prawie 10- krotnie mniej.
Należy tutaj dodać, że niektóre europejskie kraje np. Wielka Brytania wprowadzają obowiązek stosowania metody tzw. “ekonomicznej grubości” izolacji, która tabelarycznie określa minimalną grubość izolacji rurociągów wynikającą nie tylko z przepisów ściśle technicznych ale także z tego, że zmniejszenie strat ciepła obniża emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Z brytyjskich analiz wynika właśnie, że izolacja rurociągów jest jedną z najbardziej efektywnych i zyskownych metod redukcji emisji CO2 do atmosfery ( więcej na stronie: www.eca.gov.uk). Pamiętajmy więc o tym, że powinniśmy izolować wełną mineralną nie tylko instalacje c.o. ale także rurociągi ciepłej i zimnej wody, tu też możemy oszczędzić nasze pieniądze.
Powyższy przykład dotyczył małej skali, przyjęto założenie że nasz rurociąg ma tylko 30 mb. Przyjmijmy inne założenia. Izolujemy zbiornik, którego ściany mają 10m2, temp. czynnika 170 stopni C, grubość izolacji 50mm, temp. otoczenia 20 stopni C. Pozostałe parametry bez zmian. W takim przypadku dzięki izolacji w sezonie grzewczym oszczędzamy powyżej 12000 PLN.
Tak przedstawia się to na wykresie: na energię w sezonie grzewczym wydamy 13 880 PLN nie izolując, gdy tymczasem tylko 963 PLN kiedy zastosujemy izolację z wełny mineralnej.
Oczywiście wszystkie powyższe rozważania dotyczą izolacji z wełny mineralnej dlatego że:
- ma niski współczynnik przewodzenia ciepła λ,
- nie starzeje się – przeprowadzone w tym roku w Polsce badania starzeniowe, wykazały że niewielkie zmiany zachodzą tylko w pierwszych 10 godzinach. Potem materiał już nie wykazuje żadnych oznak zmiany struktury. Badania były przeprowadzone dla temperatury 90 stopni C. Oczywiście graniczne temperatury stosowania są wyższe, aż do 1000 stopni C
- niezmienność wymiarów w czasie – ponieważ wełna nie kurczy się i nie rozszerza mamy pewność że nawet po wielu latach będziemy mieć zaizolowany cały rurociąg czy urządzenia, w związku z tym straty ciepła będą zminimalizowane.
Oceniając dlaczego nam się opłaca stosować jako izolację techniczną wełnę mineralną – szklaną i skalną należy pamiętać, że jest ona też doskonałym izolatorem akustycznym. Jej włóknista struktura zapewnia, że pochłanianie dźwięku będzie bardzo wysokie.
Ma to ogromne znaczenie przy izolacji kanałów wentylacyjnych. Za przykład niech posłuży wykres pochłaniania dźwięku w funkcji jego częstotliwości dla przykładowego produktu z wełny mineralnej.
Jak widać nawet dla najniższych grubości tłumienie jest w przedziale 0,8-1,0 czyli prawie doskonałe. Wełna mineralna dzięki swojej sprężystości zapewnia również dobrą izolacyjność akustyczną. Z wyników badań przeprowadzonych w Instytucie Techniki Cieplnej w Łodzi w tym roku wynika, że wełna mineralna w zależności od pasma częstotliwości może przynieść efekt redukcji akustycznej od 0 do 20 dB (im mniejsza częstotliwość dźwięku tym mniejszy efekt tłumienia).
Zatem nasz odpoczynek czy praca może przebiegać w niezakłóconych hałasem instalacyjnym warunkach.
Co zatem zyskujemy, dzięki stosowaniu izolacji z wełny szklanej i skalnej:
- oszczędzamy pieniądze nie tracąc ciepła
- oszczędzamy pieniądze wiedząc że zastosowana izolacja się nie zestarzeje nie skurczy, nie rozpuści w wyniku działania środków chemicznych, nie zgnije, nie jest atakowana przez insekty, robactwo, czy gryzonie
- oszczędzamy zdrowie izolując się od hałasów instalacyjnych
- oszczędzamy zdrowie wiedząc, że materiał jest niepalny zatem w razie kontaktu z ogniem nie będzie wydzielał żadnych szkodliwych związków
- oszczędzamy środowisko, co w dłuższej perspektywie będzie mieć znaczenie dla nowych pokoleń
Wniosek jest jeden: izolacja z wełny mineralnej, szklanej i skalnej, w każdych warunkach przynosi wymierne korzyści ekonomiczne oraz użytkowe.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
- Depilacja dla mężczyzn Liczba postów: 23 Grupa: Firmy budow... Hej! Na stronie https://machnica.pl/depilacja/ czeka na Was szeroka oferta depilacji. To miejsce, gdzie specjaliści dbają o Wasze zadowolenie i komfort podczas....