Wentylacja domu: jak zadbać o prawidłowy przepływ powietrza w budynku zeroenergetycznym
Sposób wentylacji pomieszczeń w domu jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość powietrza, a także na straty lub oszczędność energii. Zupełnie inaczej do kwestii wentylacji powinni jednak podejść właściciele domów zasilanych energią elektryczną z sieci, a inaczej osoby, które decydują się na dom zeroenergetyczny. Jeśli planujesz montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, koniecznie dowiedz się, na jakie urządzenie się zdecydować, aby wentylacja w nowoczesnym budynku działała bez zarzutu.
Czytaj dalej
Idealna ilość tlenu w powietrzu, która gwarantuje komfort i korzystnie wpływa na zdrowie, powinna wynosić ok. 21%. Niestety, zdarza się, że w wyniku nieodpowiedniego przepływu powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych procent ten znacznie się zmniejsza. Również inne parametry powietrza się pogarszają, co może źle wpływać na samopoczucie i zdrowie ludzi. Najprostszym sposobem na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu jest otwarcie okna i przewietrzenie wnętrza, jednak ta metoda nie zawsze jest wystarczająco skuteczna w przypadku domu zeroenergetycznego.
Syndrom chorego budynku w domu bez rachunków
Dlaczego w domu z nowoczesnymi systemami pozyskiwania i przetwarzania energii trudniej jest zapewnić odpowiedni przepływ i wymianę powietrza? Dzieje się tak, ponieważ budynki tego typu są dobrze zabezpieczone przed stratami ciepła. Muszą być dobrze zaizolowane, a więc bardzo szczelne. Ta zaleta skutkuje oszczędnościami energetycznymi, ale jednocześnie stanowi wyzwanie – konieczne jest dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniu w inny sposób.
Stan jakości powietrza jest opisywany szeregiem parametrów. Do najważniejszych należą: temperatura, wilgotność względna i stężenie dwutlenku węgla. Jeśli wykraczają one poza normy, dom jest narażony na tzw. syndromu chorego budynku. Jest to związane z występowaniem u ludzi dolegliwości takich jak alergie, podrażnienie błon śluzowych, bóle głowy, rozdrażnienie czy nienaturalne zmęczenie. Do takiego stanu budynku mogą przyczynić się:
-
zanieczyszczenia chemiczne wewnętrzne (np. emitowane przez materiały budowlane, elektronikę czy środki czystości),
-
zanieczyszczenia chemiczne zewnętrzne (spaliny, smog),
-
zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, pleśń).
Głównym czynnikiem obniżającym ryzyko powstawania syndromu chorego budynku w domu zeroenergetycznym jest odpowiednia wentylacja zapewniająca dobrą wymianę powietrza.
Wentylacja w domu zeroenergetycznym – ważna rola rekuperacji
W budynku energooszczędnym wentylacja grawitacyjna odpowiada za ponad 50% strat ciepła. Dlatego w takim przypadku konieczna jest instalacja minimalizująca te straty, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która opiera się na ciągu (czyli zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, rekuperacja umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jej funkcją jest także odzyskiwanie ciepła z wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza, którego pozbywa się z budynku. Innymi słowy – rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego powietrza w Twoim domu na świeże przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego ciepła.
Czytaj również: Czym się charakteryzuje syndrom chorego budynku – jak go uniknąć?
Przykładem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może być energooszczędny i wydajny recoVAIR firmy Vaillant.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – największe korzyści
Wybór rekuperacji jako metody wentylacji budynku zeroenergetycznego przede wszystkim zapewni Ci oszczędności związane z niższymi kosztami ogrzewania domu. Zwiększy również komfort mieszkania i zadba o Twoje zdrowie. Ma także szereg innych zalet, a najważniejsze z nich to:
-
czyste powietrze wewnątrz – brak roztoczy i bakterii,
-
brak zanieczyszczeń z zewnątrz – smog, spaliny itp.,
-
brak hałasu i owadów – związany z brakiem konieczności otwierania okna,
-
filtrowanie powietrza nie tylko z zanieczyszczeń, ale także pyłków – kwestia bardzo ważna dla alergików,
-
szybkie usuwanie wilgoci – suche okna nawet w łazience bezpośrednio po kąpieli, szybsze schnięcie prania czy umytej podłogi,
-
szybkie usuwanie zapachów – na przykład po gotowaniu,
-
brak konieczności posiadania komina – a w rezultacie lepsza izolacja i niższy koszt budowy domu,
-
pełna kontrola nad instalacją i wentylacja na żądanie.
Czytaj również: Dlaczego wentylacja garażu jest konieczna i jak działa system automatycznej wentylacji
Więcej informacji o wentylacji w domu zeroenergetycznym znajdziesz w poradniku przygotowanym w ramach kampanii społecznej „Dom bez rachunków”, której celem jest promocja budowy komfortowych, ekonomicznych i ekologicznych budynków jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym. Na stronie www.vaillant.pl przeczytasz natomiast więcej o pompach ciepła, fotowoltaice oraz rekuperacji, niezbędnych do stworzenia tego typu budynku.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale magazynowe: budowa i zastosowanie Liczba postów: 26 Grupa: Budowa i re... Nowoczesne kabiny sanitarne! Odwiedź https://sanitarnekabiny.com.pl/ i wybierz rozwiązania dostosowane do każdej przestrzeni publicznej. Estetyka i trwałość w j...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 387 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
- Inteligentny dom, który wsłuchuje się w potrzeby m... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Use Lemfi Prmo Code BRISARAW: Get $30 Sign-Up & Un... Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Using the Lemfi referral code BRISARAW is a great option if you're looking to earn a bonus while sending money overseas. With this code, you can earn £15, $30,....
- Wodorozcieńczalny klej do wykładzin PCV Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re... Wykładziny montuje się nie tylko w domach i mieszkaniach ale i coraz częściej w biurach, firmach. Także w miejscach gdzie wymagana jest eliminacja obciążeń elek...