Wewnętrzne drzwi dbające o ciepło w naszym mieszkaniu

Wewnętrzne drzwi dbające o ciepło w naszym mieszkaniu

Drzwi wejściowe to, obok okien, jeden z istotnych punktów oddzielających wnętrze naszego domu od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Wybierając je z rozmysłem, możemy zredukować straty ciepła budynku, a tym samym zapewnić sobie niższe rachunki za ogrzewanie. Czytaj dalej

 

W projektach domu poprawnych pod względem termicznym za drzwiami zewnętrznymi znajduje się wiatrołap. Jak sugeruje nazwa służy do wyłapania uderzenia wiatru przy otwartych drzwiach. Aby uniknąć nieprzyjemnych wrażeń po wejściu z mrozu do domu powinna tam panować temperatura odrobinę niższa niż w innych jego miejscach, dlatego też jest to pomieszczenie nieogrzewane lub ogrzewane w minimalnym stopniu. Tym bardziej istotne jest, aby chroniące dom drzwi zewnętrzne odpowiednio izolowały również od wiatru i zimna.

 

Czytaj również: Drzwi tarasowe z przeszkleniami

 

Im mniej, tym lepiej

- "Podstawową informacją, jaką powinniśmy uzyskać przy zakupie ciepłych drzwi zewnętrznych, jest charakteryzująca je wartość współczynnika przenikania ciepła. Współczynnik ten, określany jako „Ud”, wskazuje ilość ciepła przewodzonego w jednostce czasu przez 1 m2 powierzchni drzwi. Ważne jest więc, by liczbowo był jak najniższy" – mówi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. Należy zwrócić uwagę na to, czy producent podaje współczynnik dla całych drzwi (połączenie skrzydła z ościeżnicą), czy też Up dla samej płyciny, który jest znacznie korzystniejszy. Przenikalność cieplna standardowych drzwi zewnętrznych powinna być nie większa niż 2,6 W/m2K. W przypadku drzwi z Kolekcji Arktycznej marki CAL parametr ten osiąga wartość Ud=0,8W/m2K, co sprawia, że są to jedne z najcieplejszych drzwi drewnianych dostępnych na naszym rynku. Na poziom termoizolacyjności drzwi wpływa kilka czynników – podstawowymi jest rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest skrzydło oraz jego konstrukcja. Warto wiedzieć, że drzwi sosnowe są znacznie cieplejsze od dębowych, cieplejsze są również drzwi grubsze, z większą ilością materiału termoizolacyjnego.

 

Model Alaska z Kolekcji Arktycznej
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

 

Szczelne zamykanie

Elementem konstrukcji drzwi, który ma wpływ na ich ostateczną termoizolacyjność jest przylga. Drzwi z Kolekcji Arktycznej marki CAL, dla zwiększenia ich szczelności, wyposażone zostały w podwójny system uszczelek, zamontowanych zarówno na obwodzie skrzydła, jak i ościeżnicy. Integralną częścią tego układu jest zamek, zapewniający odpowiedni docisk skrzydła do ościeżnicy na całej długości połączenia. W drzwiach Arktycznych zastosowano zamek listwowy, którego mechanizm uruchamiany jest klamką – dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mocno docisnąć skrzydło do ościeżnicy bez użycia większej siły, zwiększając równocześnie żywotność wkładek drzwiowych.

 

Czytaj również: Klamki zabezpieczające drzwi zewnętrzne

 

Przeszklenia pod lupą 

- "Przeszklenia w drzwiach zewnętrznych są dziś na porządku dziennym – wykonane ze szkła antywłamaniowego nie stwarzają żadnego zagrożenia włamaniem. Szukając drzwi termoizolacyjnych wybierajmy jednak takie, w których powierzchnia szkła nie będzie zbyt duża" – mówi Czesław Suski. W drzwiach Kolekcji Arktycznej zastosowano zestawy szybowe dwukomorowe niskoemisyjne na bazie szkła antywłamaniowego P4, wypełnione argonem, o współczynniku Us=0,7 W/m2K.

 

Schemat ciepłego montażu
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

 

Ciepły montaż

Czynnością kluczową w zagwarantowaniu odpowiedniej termoizolacyjności drzwi zewnętrznych, jest ich prawidłowy montaż. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na  zabezpieczenie miejsc newralgicznych, czyli połączenia ościeżnicy z murem. Profesjonaliści zalecają w tym przypadku  tzw. „ciepły montaż”, który powinien być wykonany na odpowiednim etapie budowy. Grzegorz Kosiński z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL wyjaśnia:

 

- "Drzwi zewnętrzne drewniane należy montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu i wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Po zamontowaniu drzwi należy zabezpieczyć piankę izolacyjną przed zawilgoceniem i działaniem słońca za pomocą taśmy paroszczelnej od strony mieszkania i paroprzepuszczalnej od strony zewnętrznej- Aby zamknąć mostki termiczne, całość połączenia najlepiej obrobić termoizolacją w postaci węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej, próg zaś należy zaizolować przy użyciu taśm bitumicznych lub innych nieprzepuszczających wody"  – wyjaśnia ekspert z firmy CAL.

 

Czytaj również: Zabezpieczenia stosowane w drzwiach drewnianych


Model Islandia z Kolekcji Arktycznej
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >