Wilgoć w domu - jak z nią walczyć

Wilgoć w domu - jak z nią walczyć

Jeżeli na ścianach zauważyłeś zielonkawy lub brunatny nalot, oznacza to, że pojawiła się agresja mikrobiologiczna. Grzyby-pleśnie na ścianie czy suficie to częsty problem w domach, który najczęściej daje znać o sobie w miesiącach, kiedy rzadziej otwieramy okna, utrudniając tym samym wymianę wilgotnego powietrza na świeże. Tymczasem ich obecność to zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Jak bronić się przed atakiem tych nieproszonych gości i zapewnić swojej rodzinie przyjemny oraz zdrowy mikroklimat? Czytaj dalej

 

Oprócz oczywistych względów estetycznych, grzyby-pleśnie rozwijające się w naszych domach są jednym z największych źródeł skażenia powietrza, a także najbardziej niebezpiecznych czynników zagrażających zdrowemu mieszkaniu. Rozwijają się zwykle w pomieszczeniach mokrych, jak kuchnia i łazienka, ale mogą również zadomowić się w sypialni czy salonie. Sprzyja im nadmierna wilgotność, a problem ten dotyka nie tylko stare budownictwo, lecz nierzadko także nowe mieszkania.

 

Jak niebezpieczne są grzyby-pleśnie?

Jak podkreśla Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska, zarodniki grzybów-pleśni by mogły się rozwijać potrzebują wilgotnych warunków. Kiedy stężenie wilgoci w powietrzu przez dłuższy czas jest zbyt wysokie, dochodzi do kondensacji pary wodnej na ścianach, najczęściej w chłodnych zakątkach pomieszczeń. Nagromadzona w ten sposób wilgoć tworzy idealne warunki dla rozwoju grzybów–pleśni i w dalszej perspektywie prowadzi do pojawienia się widocznych wykwitów, które szkodzą nie tylko estetyce naszych wnętrz, lecz przede wszystkim zdrowiu mieszkańców. 


Wilgoć w domu - jak z nią walczyć

 

Czytaj również: Płytki ścienne, które odwzorowują barwę i strukturę cegły - sprawdzą się na elewacji i we wnętrzu

 

Dodatkowo, zawilgocone powierzchnie na których rozwijają się grzyby-pleśnie, odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Co więcej, wdychane w dużych ilościach zarodniki mogą wywoływać wiele groźnych schorzeń, poczynając od chronicznego kaszlu, astmy, alergii, po nawracające zapalenia zatok, spojówek, bóle stawów i inne poważne dolegliwości.

 

Jak bronić się przed atakiem grzybów-pleśni?

Już na etapie budowy lub remontu domu możemy znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się na ścianach grzybów-pleśni. Jak? Choćby ocieplając odpowiednio dom i wykorzystując do jego wykończenia materiały budowlane, które oprócz szeregu innych funkcji, będą także wspierały regulację mikroklimatu.

 

Temperatura powierzchni izolowanych ścian wewnętrznych wynosi zazwyczaj od 17 do 19°C. W takich warunkach, przy sprawnej wentylacji zjawisko kondensacji zwykle nie zachodzi, co oznacza, że w odpowiednio ocieplonych i wentylowanych budynkach wilgoć nie gromadzi się na ścianach, pozbawiając grzyby, w tym pleśnie warunków do życia. Krytyczne znaczenie ma obniżenie temperatury ścian poniżej 14°C, w połączeniu z wyższą niż 50% wilgotnością – mówi Tomasz Jarzyna.


Wilgoć w domu - jak z nią walczyć

 

Czytaj również: Rodzaje tynków zewnętrznych – który sprawdzi się w Twoim przypadku?

 

Właściwa izolacja zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, przeciwdziałając tym samym wspomnianej kondensacji pary wodnej, która z kolei sprzyja rozwojowi grzybów–pleśni. – Mostki termiczne powstają przy zróżnicowanym przewodnictwie cieplnym materiałów budowlanych. Mogą być także konsekwencją błędów na etapie projektu architektonicznego lub błędów wykonawczych. Nie tylko zwiększają zapotrzebowanie na ogrzewanie, lecz również przyczyniają się do rozwoju grzybów-pleśni ze względu na niższą temperaturę powierzchni w miejscu ich występowania. Ponadto wilgoć gromadząca się przez dłuższy czas w wyniku kondensacji może powodować uszkodzenia strukturalne materiałów w budynku – dodaje ekspert.

 

Odpowiednie materiały budowlane

Warto wiedzieć, że ryzyko pojawienia się grzybów-pleśni w naszym domu możemy zminimalizować już na etapie wykańczania ścian. Wystarczy, że będziemy pamiętali o stosowaniu materiałów wysoko paroprzepuszczalnych, które będą wspierały regulację mikroklimatu. 

 

Dobór właściwego tynku przyczynia się do zdrowego życia. Dlatego poszukując odpowiedniego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na tynki i gładzie wapienne Baumit Klima, które dzięki odpowiedniej budowie i wysokiej zawartości wapna wykazują naturalną zdolność pochłaniania pary wodnej, gromadzenia jej nadwyżki i odparowywania w momencie, gdy w powietrzu jest jej za mało, zapewniając tym samym bardziej stabilne warunki w pomieszczeniu. Ponadto wysoki współczynnik pH minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów, w tym pleśni. Odpowiedzialnie wybierajmy także farbę, którą chcemy pomalować ściany. – Zwracajmy uwagę na to, aby była to farba o wysokiej paroprzepuszczalności – podpowiada Tomasz Jarzyna.

 

Biorąc pod uwagę, że większość czasu spędzamy wewnątrz budynków, jakość materiałów użytych do ich konstrukcji ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Termoizolacja oraz ściany regulujące klimat w pomieszczeniach sprawią, że poczujemy się w domu komfortowo. Jednak nawet najlepsze rozwiązania na nic się zdadzą, jeśli zapomnimy o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Pamiętajmy o właściwym wentylowaniu, ewentualnie regularnym wietrzeniu wnętrz. Jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, grzyby-pleśnie będą bez szans, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się przyjemnym, zdrowym mikroklimatem.


Źródło: BUENA VISTA / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 240

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >