Wiosenne ABC ogrodnika - pielęgnacja ogrodu
Zima ma się już ku końcowi, a widok wyłaniającego się spod śniegu trawnika pozostawia wiele do życzenia… Jak przywrócić dawny blask trawnikowi aby cieszyć się jego intensywną zielenią w kolejnym sezonie? Jak planować prace porządkowe? W jakiej kolejności je wykonywać i kiedy je rozpocząć? Użyć aeratora czy wertykulatora? To tylko niektóre z pytań jakie zadajemy sobie co roku o tej samej porze...
Czytaj dalej
Wiosenne ABC ogrodnika…
Pozimową pielęgnację trawnika należy rozpocząć w momencie gdy stopnieje śnieg i rozmarznie gleba. Musimy jednak dać czas glebie na obeschnięcie, dlatego wtedy lepiej nie chodzić po trawniku aby nie pozostawić głębokich śladów w rozmiękłym gruncie. Kiedy tylko ziemia wyschnie możemy przystąpić do szeregu czynności związanych z regeneracją naszego trawnika.
Grabienie
Zabieg ten należy wykonać jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca. Z powierzchni trawnika pozbywamy się suchych źdźbeł trawy, liści oraz igieł opadłych z otaczających drzew i krzewów. Przy pomocy grabi można też usunąć filc (obumarłe źdźbła trawy, mech, resztki liści itp.). Filc utrudnia dopływ powietrza do gleby, a zatem do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na jej powierzchni. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Należy tą czynność przeprowadzić bardzo starannie, ale i ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie drani. Kiedy widzimy, że na trawniku utworzył się filc, którego wygrabienie sprawia nam problemy, trzeba przeprowadzić wertykulację lub areację.
Wertykulacja
Wertykulację należy przeprowadzać regularnie 1 – 2 razy w ciągu roku. Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie, a następnie w przeciwnym kierunku. W przypadku silnego zafilcowania obszar należy dodatkowo zwertykulować w poprzek. Podczas tego zabiegu drań jest nacinana pionowo, usuwany jest z niej mech, obumarłe resztki organiczne i chwasty. W ten sposób polepsza się dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego trawy i może się ona prawidłowo rozwijać.
Napowietrzanie/aeracja
Ten praktyczny zabieg można wykonywać przez cały okres wegetacji. Ponieważ podczas napowietrzania walec ze sprężynami delikatnie wyczesuje drań - filc i mech zostają usunięte, a gleba zostaje napowietrzona. W ten sposób zapobiega się rozrostowi chwastów i mchu oraz sfilcowaniu trawnika.
Wałowanie
Kolejnym zabiegiem jaki powinniśmy wykonać po ostrej zimie jest wałowanie trawy. Należy przyjrzeć się trawnikowi z bliska i zwrócić uwagę na wszelkie uwypuklenia jego powierzchni. Woda, która zgromadziła się pod powierzchnią ziemi, zamarzała i odmarzała powodując uszkodzenie drani poprzez podnoszenie kęp trawy i odrywanie ich korzeni. Aby uniknąć usychania trawy na wiosnę, konieczne jest jej zwałowanie, które dociśnie kępy do podłoża i wpłynie pozytywnie na ich krzewienie.
Dosiewka
Obumarłe miejsca trawnika należy uzupełnić dosiewką. Wolne od roślin podłoże najpierw spulchniamy widłami szeroko-zębnymi. Jeżeli gleba pod trawnikiem jest zwięzła, mieszamy ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na koniec intensywnie podlewamy trawnik.
Nawożenie
Ostatnim etapem pozimowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest jego odpowiednie nawożenie, które nie tylko przywróci życie i blask trawie, ale sprawi, że będzie ona rosła lepiej.
Narzędzia niezbędne każdemu ogrodnikowi…
„Wiosenne porządki w ogrodzie ułatwi wykorzystanie odpowiedniego sprzętu. Warto więc wybrać wszechstronne produkty z bogatej oferty Gardena, które pomogą w efektywnej odnowie i pielęgnacji trawnika. Dzięki nim trawnik stanie się ozdobą ogrodu i odzyska swój dawny, mocny, zielony blask” – powiedział Jarosław Soboń, ekspert Gardena.
Elektryczny wertykulator Gardena EVC 1000 służy do usuwania mchu, sfilcowanych resztek roślin i chwastów, wiosną i jesienią. Uniwersalny elektryczny silnik o mocy 1.000 W zapewnia niezakłóconą pracę urządzenia. Rączka z wygodnym włącznikiem zapewnia komfortową obsługę urządzenia. Dzięki ręcznie regulowanej dźwigni możliwe jest centralne ustawienie głębokości. Ponadto długą żywotność noży zapewnia specjalnie hartowana, ocynkowana stal.
Elektryczny kompaktowy i zwrotny aerator ES 500 do wygodnej całorocznej pielęgnacji trawników. Bez problemu usuwa filc i mech z trawnika. System PowerPlus i silnik o mocy 500 W ułatwia uruchamianie i nie zakłóconą pracę. Posiada trudno ścieralne, hartowane sprężyny wykonane ze stali szlachetnej z możliwością wymiany. Jest łatwy w transporcie i przechowaniu dzięki składanej rączce.
Gardena combisystem – regulowane grabie wachlarzowe
Dzięki możliwości regulacji odstępów pomiędzy zębami grabie nadają się do zbierania zarówno drobnych jaki i dużych odpadków ogrodowych. Posiadają niezwykle elastyczne i ocynkowane zęby ze stali. Pracują w szerokości od 30 do 50 cm.
Gardena classic siewnik uniwersalny 300
Posiada innowacyjny walec o dużej elastyczności dla dokładnego dozowania. Funkcja „biegu jałowego” kół pozwala rozsiewać tylko podczas pchania siewnika, a przy ciągnięciu nic się nie wysypuje. Do rozsiewania: nawozów, nasion, wapna a zimą środków antypoślizgowych i rozmrażających, soli i piasku. Siewnik wykonany jest z tworzywa sztucznego o wysokiej jakości, odpornego na korozję i uderzenia.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...