Wiosenne porządki w ogrodzie wodnym
W naszym ogrodzie wodnym panuje jeszcze cisza i spokój. Jednak już niedługo czeka nas eksplozja zieleni. Aby wodna oaza była atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu, powinniśmy ją należycie przygotować do nadchodzącego sezonu. Większość prac porządkowych i pielęgnacyjnych dobrze jest przeprowadzić jeszcze przed okresem wegetacji. Kiedy brzeg oczka wodnego lub stawu pokryje bujna zieleń, wykonanie jakichkolwiek pracy będzie bardzo trudne. Nie zapominajmy również o rybach, które są ważnym elementem stawu.
Czytaj dalej
Porządki na brzegu
Po zimie brzeg stawu nie wygląda tak dobrze jak zapamiętaliśmy go jesienią. Gdzieniegdzie wystaje folia, kamienie nie leżą na swoim miejscu. Sprawcą tego „bałaganu” jest zamarzająca woda, a także topniejący lód i śnieg. Gruba warstwa lodu, która wypełzła na brzegi przemieściła utkwione w niej przedmioty. Dlatego wiosną czeka nas sporo prac porządkowych m.in. mocowanie poluzowanych płyt, ułożenie kamieni maskujących brzegi folii uszczelniającej oczko, zakopanie kabli doprowadzających wodę i przewodów elektrycznych, a następnie zamaskowanie je żwirem. Należy też jak najszybciej naprawić uszkodzone brzegi folii, aby zapobiec ucieczce wody.
Rośliny
Rozrośnięte rośliny koniecznie trzeba przyciąć sekatorem. Miskanty i trawy pampasowe skracamy na wysokość 20 cm. Rośliny wrażliwe na mróz, które mają zdobić nasze oczko wodne, przenosimy ze spiżarni do stawu. Najlepiej zrobić to kiedy temperatura na zewnątrz nie będzie spadała poniżej 10oC. Rośliny stopniowo przyzwyczajamy do temperatury wody ustawiając je na płyciznę, a potem w miarę ogrzewania się wody przenosimy je coraz głębiej. W ten sposób hartujemy niektóre egzotyczne i delikatne odmiany grzybieni.
Filtrowanie
Wiosną, kiedy temperatura wody wzrasta powyżej 6oC, możemy ponownie rozpocząć jej filtrowanie. W oczku wodnym (szczególnie o małej pojemności) filtr ma ogromne znaczenie, a tak naprawdę decyduje o większości procesów zachodzących w wodzie. Przy pierwszym uruchomieniu filtra warto wzbogacić jego media filtracyjne szczepem bakterii (np. GARDENA aktywator do filtra). Dzięki temu po upływie ok. 10 - 20 dni rozwiną się kolonie pożytecznych bakterii, które rozłożą związki chemiczne szkodliwe dla środowiska wodnego i efektywnie oczyszczą wodę.
Walka z glonami
Wiosną przychodzi ocieplenie a woda jest dość silnie zanieczyszczona produktami z rozkładu substancji organicznych. Drzewa rosnące w okolicy nie wypuściły jeszcze liści i nie zapewniają odpowiedniego zacienienia tafli wody. Takie warunki są idealne do szybkiego rozwoju glonów. Plaga minie kiedy w stawie zacznie tętnić życie. Glony nitkowate możemy wyławiać ręcznie lub zastosować preparaty chemiczne do ich zwalczania. Przydatnym urządzeniem jest odkurzacz do oczka wodnego, za pomocą którego oczyścimy strefę przybrzeżną z różnych osadów, obumarłych resztek roślin, liści i mułu.
Karmimy ryby
Gdy temperatura wody przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 10oC, wzrasta u ryb zapotrzebowanie na białko. Jest ono szczególnie ważne w tym okresie do odbudowania rezerw w organizmie. Porcje pokarmu stopniowo zwiększamy, starając się, by pożywienie nie opadało na dno i nie zanieczyszczało stawu. Staramy się karmić ryby o tych samych porach, 1 – 2 razy dziennie, jednocześnie kontrolując temperaturę wody.
Ryby i inne wodne zwierzęta zimujące w domu, przenosimy do oczka dopiero wówczas, gdy woda w zbiorniku ociepli się do temperatury ok. 15oC. Aby nie doznały szoku termicznego, wypuszczamy je do strefy płytkiej wody.
Gardena odkurzacz do oczka wodnego SR 2000
Do wygodnego usuwania z oczka wodnego zanieczyszczeń, glonów nitkowatych, mułu, liści i obumarłych resztek roślin. Może służyć również jako odkurzacz do zbierania wody oraz do różnego rodzaju prac zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz (np. w gospodarstwie domowym, na tarasach, w garażach itp.).Możliwość ręcznego włączania i wyłączania. Posiada 5 wymienne dysze do: zasysania z dna, wąskich miejsc, glonów nitkowatych, zbierania resztek wody (szeroka dysza ze ściągaczką), trudnych zanieczyszczeń (dysza ze szczotką). Wyposażony również w drobny filtr do zbierania szlamu oraz niewielkich zanieczyszczeń. Z uchwytem i kołami do wygodnego transportu.
Gardena środek do zwalczania glonów nitkowatych
Usuwa natychmiast uporczywe glony nitkowate. Specjalne szczepy bakterii rozkładają pozostałe resztki glonów.
Gardena Bio-Teich-Fit
Podstawowy produkt dla zachowania zdrowej wody w oczku wodnym. Tworzy optymalne warunki dla flory i fauny. Wpływa pozytywnie na wszystkie najważniejsze parametry wody. Reguluje i stabilizuje wartość pH, podwyższa twardość węglanową oraz wspiera równowagę biologiczną w oczku wodnym.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Drabiny mocowane na stałe Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... W zakresie wyboru idealnego rozwiązania do pracy w bibliotece, archiwum czy gastronomii, polecam drabiny platformowe na kółkach od Mat-Project. Wykonane ze stal...
- Import samochodów z USA Liczba postów: 11 Grupa: Nasze zwier... Zainteresowanym tematem rozmowy polecam stronę, na której macie możliwość kupienia karty SIM do USA bez wychodzenia z domu - sim usa prepaid . Sam korzystałem....
- Drewniane meble ogrodowe Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... Akurat jeśli marzysz o stole ogrodowym, który będzie pasował do Twojej przestrzeni? Sklep Di Volio oferuje stoły ogrodowe w wielu wariantach, idealne zarówno do...
- Garaż a może lepiej wiata? Liczba postów: 127 Grupa: Zagospodaro... Szukasz solidnego garażu drewnianego lub blaszanego, idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb? Amigo Garaże to producent garaży drewnianych. Oferują konstrukcje....
- Narzędzia, które usprawnią przygotowanie gleby pod... Liczba postów: 3 Grupa: Ogród i dzi... Szukając dobrej jakości narzędzia, elektronarzędzia i akcesoriów do wykonania prac remontowych, budowlanych, czy też wokół domu m.in taśmy malarskie, piły do dr...