Wmurowano kamień węgielny na AWF w Poznaniu

Wmurowano kamień węgielny na AWF w Poznaniu

Na Akademii Wychowania Fizycznego wmurowano akt erekcyjny nowego obiektu dydaktycznego. Zajmie go Wydział Turystyki i Rekreacji.

 

Nowy obiekt wyrasta za główną siedzibą AWF przy ul. Królowej Jadwigi w miejscu, gdzie stał tzw. pawilon Berlin. Służył studentom przez 30 lat. Dzięki jego wyburzeniu otwarto widok z obiektów sportowych na kościół gotycki i zieleń dębińską poprzez prześwit w głównym budynku, tak jak założył to jego projektant, słynny architekt Marek Leykam - podkreśla główny projektant nowego obiektu prof. Jerzy Gurawski.

 

Projekt obiektu powstał w jego Architektonicznej Pracowni Autorskiej ARPA. Budynek o powierzchni użytkowej 5 tys. m kw. i kubaturze ok. 30 tys. m sześc. ma mieć pięć kondygnacji i przyziemie. Elewacja frontowa w kolorze biało-brązowym zostanie wykonana głównie ze szkła, nawiązując do głównego gmachu AWF. Cały budynek podzielono na dwie części: wysoką z funkcją dydaktyczną i zapleczem socjalnym oraz przyziemie.

 

 

Wewnątrz znajdą się dwie duże sale wykładowe po 120 osób, wyposażone w system audiowizualny i klimatyzację oraz 30 sal lekcyjnych po 20 osób. Będą laboratoria badające organizmy sportowców, specjalistyczna kuchnia z salą konsumpcyjną, której okna wychodzić będą na stadion oraz zwierzętarnia. Specjalistyczne pomieszczenia zajmie Zakład Żywienia i Żywności oraz Zakład Neurobiologii. Całość dopełnią obszerne hole. Obiekt został tak zaprojektowany, aby mogły korzystać z niego osoby niepełnosprawne. Projekt uwzględnia też zagospodarowanie terenu poprzez realizację dróg dojazdowych i chodników oraz nasadzenie nowych drzew i krzewów.

 

Do nowego budynku przeprowadzi się Wydział Turystyki i Rekreacji znajdujący się obecnie w zabytkowej kamienicy przy ul. Rybaki, której stan zagraża jednak bezpieczeństwu studentów. Przeniesione zostaną także zakłady z baraków przy ul. Grunwaldzkiej. Jak podkreśla rektor AWF prof. Jerzy Smorawiński dzięki inwestycji poprawią się warunki pracy dydaktycznej i naukowej. Obecnie uczelnia korzysta z 11 obiektów rozrzuconych po całym Poznaniu. Niektóre z nich pochodzą sprzed 100 lat (jak na przykład obiekt przy parku Wilsona). Tymczasem w ciągu ostatnich czterech lat AWF podwoiła liczbę kierunków nauczania, a liczba studentów wzrosła o prawie 2 tysiące.

 

 

Jednakże jak na wymogi nowoczesnej uczelni o ambicjach sportowych baza dydaktyczno-szkoleniowa nie nadąża za jej osiągnięciami naukowymi, dydaktycznymi i sportowymi. W efekcie kilkuletnich starań uczelni i współpracy z Zarządem Woj. Wielkopolskiego budowę nowego obiektu dydaktycznego dla AWF uznano za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączono do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13. Dzięki temu uczelnia uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych 75 proc. kosztów inwestycji wynoszących ponad 36,1 mln zł. Pozostała kwota pochodzi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykonawcą inwestycji jest Mostostal Warszawa. Jej wiceprezes Jerzy Bińkiewicz chwali znakomitą współpracę z uczelnią, co bardzo ułatwia realizację. Inwestycja ma być zakończona w marcu 2012 r.

 

 

2011-02-25
Źródło: Poznanskie Nieruchomości.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 317

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >