Wózki niskiego podnoszenia

Wózki niskiego podnoszenia

Tam sprawdzą się wózki niskiego podnoszenia. Rozładowują samochody ciężarowe, transportują towary o wadze nawet do 3 ton i składują je w docelowym miejscu. Jednym słowem są niezastąpionym narzędziem w punktach handlowych, dyskontach i supermarketach.

 

Praca w handlu, gdzie na co dzień operuje się ładunkiem o znacznej masie, musi być wspomagana przez odpowiedni sprzęt. Konieczność używania elektrycznych wózków do przewożenia towarów powyżej 450 kg reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie BHP przy ręcznych pracach transportowych. Operowanie wózkiem niskiego podnoszenia nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień ani używania siły fizycznej. Urządzenia są proste w obsłudze, ale to zaawansowana technologia i przemyślane rozwiązania sprawiają, że ich użytkowanie staje się jeszcze bardziej komfortowe i intuicyjne. Ma to bezpośredni wpływ na efektywność i bezpieczeństwo w miejscu pracy, warto więc przyjrzeć się udogodnieniom, jakie znajdują się w najnowszych modelach wózków niskiego podnoszenia.

 

Czytaj również: Wytrzymałe ostrza CARBIDE

 

Krok w krok za operatorem

Aby skutecznie manewrować w ciasnych przestrzeniach ciężarówek i wąskich korytarzach kierowane ręcznie wózki powinny łączyć w sobie kompaktowość rozmiarów oraz dobre właściwości jezdne. - Nowoczesne wózki niskiego podnoszenia mogą być wyposażone w inteligentny system sterowania napędem, który uzależnia prędkość jazdy od kąta nachylenia dyszla – mówi Paweł Włuka z firmy STILL Polska - Zapewnia to bardziej precyzyjne manewrowanie w ciasnych przestrzeniach, bowiem operator może aktywnie zwalniać lub przyśpieszać, zmieniając swoją odległość względem wózka. Przydatną funkcją jest także opcja pełzania z dyszlem ustawionym w pozycji pionowej – dodaje ekspert. Kluczowe jest dostosowanie specyfikę sprzętu do przewożonego asortymentu. Umożliwia to między innymi zróżnicowana szerokość oraz długość wideł czy Istnieje także możliwość zakupu wersji do pracy w chłodniach, przystosowanych do temperatur poniżej 30°C.

 

 

Diabeł tkwi w szczegółach

Zasadniczy wpływ na wygodę prowadzenia i manewrowania między regałami ma ergonomiczny kształt dyszla i układ sterowania. Zaprojektowany w przemyślany sposób umożliwia uruchomienie wszystkich funkcji jedną ręką, a obsługa dużych, wypukłych przycisków nie sprawia problemu nawet w rękawicach roboczych. Kształt rączki dyszla powinien przewidywać prowadzenie wózka zarówno przez osoby lewo- jak i prawo- ręczne. Przydatną funkcją jest także czytelny wskaźnik poziomu naładowania baterii oraz zegar odmierzający czas pracy. Obecnie coraz więcej modeli posiada praktyczne schowki na dokumenty, materiały biurowe i telefony. Jeśli konieczne jest zabezpieczenie przed uruchomieniem wózka przez osoby niepowołane, można zdecydować się na model z wbudowanym panelem do wprowadzenia kodu PIN.

 

Czytaj również: Obcinak do rur stalowych


Fotel czy platforma?

Jeśli istnieje konieczność transportu poziomego towarów na większych odległościach, niezwykle przydatnym rozwiązaniem staje się możliwość przemieszczania się pracownika razem z wózkiem. Wbudowana na stałe lub składana platforma dla operatora powinna zostać zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa i wygody. Takie rozwiązania jak pneumatyczne amortyzatory, które tłumią drgania by nie obciążać mięśni pracownika czy regulowana wysokość zawieszenia znacznie poprawiają komfort pracy. Z kolei w celu zapewnienia bezpieczeństwa operatorowi wózek powinien być wyposażony w składane boczne barierki dostosowane do wzrostu pracownika, które utrudniają wypadnięcie z wózka. Jeśli wózek zaopatrzony został dodatkowo w fotel, operator powinien mieć zapewnione przestronne miejsce na nogi oraz wygodną pozycję sterowania.   

 

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 449

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >