Wózki widłowe z systemem bezpiecznej pracy
Praca operatora wózka widłowego to zawód wymagający niezwykłej precyzji i sporej odpowiedzialności. Niestety, coraz częściej w magazynach dochodzi do wypadków śmiertelnych, które dzieją się głównie z winy człowieka. Samo ukończenie kursu na obsługę tych maszyn nie gwarantuje operatorom bezpieczeństwa.
Skalę ludzkiej zawodności potwierdzają badania przeprowadzone przez firmę STILL. Od 2006 roku, do najczęstszych wypadków śmiertelnych podczas używania wózków widłowych dochodziło w wyniku wywrotki (32,30 %), najechania lub przejechania (19,79 %) oraz przygniecenia (18,50 %). Ich główną przyczyną był błąd operatora, spowodowany pośpiechem, presją czasu, nieumiejętnością obsługi pojazdu lub brawurą. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej widlaków wyposażonych w systemy i komponenty, służące poprawie bezpieczeństwa i efektywności pracy. Jednym z wiodących dostawców takich rozwiązań jest firma STILL.
- Produkowane przez nas wózki widłowe wyposażyliśmy w zautomatyzowane rozwiązania intralogistyczne, których głównym zadaniem jest wspomaganie pracy operatorów – mówi Szymon Smal, Regionalny Dyrektor Handlowy – W zależności od potrzeby pracownika, można dodatkowo obsługiwać je ręcznie. Opracowane w ten sposób systemy służą nie tylko poprawie bezpieczeństwa, ale i usprawniają pracę osób obsługujących wózki widłowe.
Szereg systemów przygotowanych przez firmę STILL użyto m.in. w modelach z serii RC 40 oraz koncepcyjnym cubeXX. Każdy z nich jest rozwiązaniem służącym poprawie bezpieczeństwa pracy wewnątrzmagazynowej. By lepiej przybliżyć ich funkcje, przygotowaliśmy krótki opis działania kilku innowacyjnych systemów, cieszących się największym uznaniem wśród użytkowników wózków widłowych.
Czytaj również: Uniwersalna mieszarka kompaktowa
Kabina
Kabina wózka widłowego powinna współgrać z całym pojazdem, dawać operatorowi poczucie komfortu pracy, zapewniając mu przy tym pełną widoczność i kontrolę nad widlakiem. Jakie elementy powinna posiadać pełna kabina, aby zapewnić operatorowi maksimum bezpieczeństwa oraz komfort pracy?
- Przede wszystkim powinna być ogrzewana, z zamontowaną na stałe tylną szybą, która zwiększy widoczność operatora – mówi Szymon Smal - Zielone przeszklenie chroniące przed wysoką temperaturą to kolejne rozwiązanie stosowane bardzo często w widlakach. Dodatkowo szybę dachową powinno się wykonywać ze szkła bezodpryskowego, które w razie uderzenia nie rozpryśnie się na kawałki, tylko zamortyzuje uderzenie.
Innowacyjne rozwiązania w wózku cubeXX
Interesujące rozwiązanie w zakresie systemów bezpieczeństwa operatora - wprowadzono w innowacyjnym wózku STILL, będącym połączeniem 6 sprawdzonych koncepcji w jednej maszynie. CubeXX, bo o nim mowa, wyposażony został w chowaną kabinę, która w razie potrzeby wysuwa się, przemieniając pojazd w wózek widłowy. W zależności od sytuacji -podczas użytkowania, operator może przyjąć pozycję zarówno siedzącą, jak i stojącą, co zapewnia mu w pełni funkcjonalne miejsce pracy. Ergonomiczne wnętrze kabiny pozwala pracownikowi na dużą swobodę ruchu, dzięki czemu może sprawniej operować wózkiem, szybciej zmieniać kierunek jazdy oraz obsługiwać przy tym dodatkowe urządzenia.
Czytaj również: Pług wirnikowy do odśnieżania terenów wokół posesji
Powrót do przyszłości – chip
Miejsce pracy operatora powinno być dopasowane do jego użytkownika. Tylko wówczas wykonywane przez niego czynności będą bardziej efektywne, a praca stanie się przyjemniejsza. Dlatego w modelu cubeXX zastosowano system automatycznej identyfikacji kierowcy. Chip, który można wszyć np. w ubranie, rozpoznaje danego operatora i przystosowuje pojazd do jego indywidualnych potrzeb. Umożliwia to kontrolę dostępu, automatyczne dopasowanie fotela, wybór odpowiedniego języka menu lub specjalny program jazdy dla początkujących kierowców. W ten sposób interfejs w każdym przypadku pozwala na optymalne korzystanie z pojazdu konkretnym osobom.
Ergonomiczny fotel
Praca siedząca znacznie obciąża kręgosłupy operatorów wózków widłowych. W trosce o polepszenie ich komfortu pracy - w modelu cubeXX zamontowano wygodny i ergonomiczny fotel, który można obracać o 180°. W każdym momencie gwarantuje to użytkownikowi dobrą widoczność, zmniejszając ryzyko kolizji. Ponadto na jego bocznym oparciu umieszczony został Joystick, którym można sterować różnymi podstawowymi funkcjami wózka. Dodatkowo operator ma do dyspozycji dotykowy wyświetlacz do obsługiwania pozostałych komponentów. Jednak nie tylko cubeXX może pochwalić się ergonomicznym fotelem. Wygodę i komfort zapewniają również te montowane w oferowanych obecnie przez firmę STILL wózkach.
Czytaj również: Wysokościowy wózek widłowy
System MoveControl w wózkach RC 40
Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo pracy operatora, jest system MoveControl. Dzięki niemu mamy możliwość płynnego i szybkiego manewrowania wózkiem, co jest pomocne zwłaszcza podczas częstej zmiany kierunku jazdy. Sterowanie możliwe jest za pomocą bliźniaczych pedałów, usytuowanych blisko stóp - w skutek czego ręce operatora położone są zawsze na kierownicy. Po naciśnięciu pedału gazu, widlak rusza dopiero wówczas, gdy ustawimy przełącznik kierunku jazdy w odpowiednim położeniu. System MoveControl (dostępny opcjonalnie w modelu RC 40 od firmy STILL) znacznie zwiększa bezpieczeństwo obsługi podczas szybkiego podnoszenia i powolnej jazdy w trybie impulsowym.
Pasy bezpieczeństwa
Obecnie w wyposażeniu wózków widłowych nie może zabraknąć pasów bezpieczeństwa. Ich głównym zadaniem, podobnie jak w przypadku samochodów, jest zatrzymanie operatora na fotelu w chwili nawet najmniejszego wypadku. Pasy sprawdzają się przede wszystkim w pojazdach, które nie posiadają zamykanych kabin. Jak wynika jednak ze statystyk, rozwiązanie to jest często ignorowane przez operatorów. Aby temu zaradzić, stosowane są różne metody. Jednym z ciekawszych jest oferowany przez firmę STILL pas Easy Belt. Jego zamontowanie w wózku sprawia, że sterowanie wózkiem bez zapiętych pasów staje się bardzo niewygodne (w pozycji nie zapiętej Easy Belt przechodzi w poprzek kabiny). W tym punkcie warto również wspomnieć o dodatkowym osprzęcie, jak chociażby siatki czy bramki boczne. Które chronią operatorów przed uderzeniami z boku.
Zakup wózków widłowych wyposażonych w nowoczesne systemy wspomagające jest inwestycją w lepszą i komfortową pracę operatorów. Dzięki nim zwiększa się efektywność wykonywanych zadań, a prowadzenie widlaków staje się nie tylko bezpieczniejsze, ale i bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Takie innowacyjne rozwiązania, jak te, które wykorzystano w pojazdach firmy STILL, ułatwią pracę na wózkach zarówno w małych, średnich, jak i dużych magazynach.
Źródło: Inplus PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Energooszczędny i trwały dom z drewnianego szkiele... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Odkrywaj muzykę z całego świata z Radioq! Dodaj sobie energii porannymi utworami, bądź na bieżąco po południu z szybkimi rytmami i zrelaksuj się wieczorem przy....
- Czy montaż rekuperacji rozwiąże problem niesprawne... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Temat rekuperacji staje się coraz bardziej istotny, zwłaszcza w kontekście problemów z niesprawną wentylacją w domach. Cieszę się, że autor zwrócił uwagę na to,...
- Jaka odzież robocza jest potrzebna w okresie letni... Liczba postów: 19 Grupa: Budowa i re... In summer, wearing comfortable clothes is essential to enjoy outdoor activities. An exciting way to entertain is to play the game Snow Rider 3D, where you can e...
- Czy rekuperacja jest remedium na rosnące zużycie e... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Świetny artykuł! Temat rosnącego zużycia energii na chłodzenie pomieszczeń jest bardzo na czasie, zwłaszcza w kontekście zmieniającego się klimatu i rosnących t...
- Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Czy same grzejniki m... Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zobaczcie na ofertę na stronie http://www.izolacje-polimocznikowe.pl/ to firma która oferuje między innymi profesjonalne i innowacyjne rozwiązania dla branży iz...