Wpływ okien na zdrowie i samopoczucie mieszkanców

Wpływ okien na zdrowie i samopoczucie mieszkanców

Czyste powietrze w domu ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie wszystkich jego mieszkańców, szczególnie alergików. Odpowiednia cyrkulacja powietrza działa jak lekarstwo nie tylko na ludzi, ale także na budynki – regularne wietrzenie usuwa z nich wilgoć i zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Jak utrzymać zdrowy klimat w domu przez cały rok, podpowiada Roto. Czytaj dalej

 

Skąd się bierze wilgoć?

 

Kąpiele, gotowanie i zmywanie, domowe rośliny, zwierzęta czy wody podciągające z gruntu dostarczają wilgoć do naszych domów. Zbyt dużo pary wodnej w powietrzu gromadzi się w najzimniejszych miejscach domu, tworząc w połączeniu z kurzem warunki do rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy. Takie środowisko szkodzi zwłaszcza tym, którzy cierpią na choroby dróg oddechowych wywołane alergiami. Powoduje dodatkowo niszczenie ścian, tynków, a także rdzewienie metalowych sprzętów. Najczęstszymi przyczynami zawilgocenia są niewydolna wentylacja, niewystarczające ocieplenie i ogrzewanie domu. Jak więc możemy się przed nią uchronić? Wilgoć w domach zmniejszają wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie oraz wietrzenie. Najskuteczniejszym, a zarazem najtańszym sposobem okazuje się wietrzenie, czyli regularne otwieranie okien odpowiednio do potrzeb.

 

 

Czytaj również: Rola okien w systemie ogrzewania budynków

 

Do zadań specjalnych

 

Zdecydowanie lepiej jest usuwać nadmiar wilgoci z powietrza, niż zwalczać jej skutki. Doświadczenie mówi, że nie wszędzie wilgotność jest tak samo duża – kuchnia i łazienka narażone są na nią praktycznie cały czas. Dlatego w tych miejscach warto zastosować rozwiązania, projektowane z myślą tylko o tych pomieszczeniach.

 

 

W kuchni ani otwarcie okna, ani uchylenie może się nie sprawdzić. Uchył jest zbyt mały, by ją skutecznie wywietrzyć, a otwarcie – zwykle zbyt uciążliwe z powodu przypraw i przedmiotów na parapecie. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się okno przesuwne Roto Patio S, które w każdej chwili można otworzyć na całą szerokość przesuwając skrzydło w bok, bez sprzątania parapetu.

 

 

Szczególnym miejscem w domu jest sypialnia. To tutaj regenerujemy się po ciężkim dniu pracy. Odpowiednia ilość tlenu i wilgotność wypływają na jakość snu, szczególnie u alergików, którzy najdotkliwiej odczuwają brak świeżego powietrza w nocy. Lekarze zalecają w takich sytuacjach uchylanie okien przez całą dobę. Co jednak zrobić w przypadku, gdy zaśniemy przy otwartym oknie, a temperatura spadnie poniżej zera? Gdy zacznie padać deszcz i wilgotność gwałtownie wzrośnie? Pomocny będzie wówczas elektroniczny napęd okienny Roto E-Tec Drive, który automatycznie otwiera i zamyka okno, współpracując z czujnikami temperatury, wilgotności lub z zegarem. Umożliwia on zaprogramowanie uchylenia okna o konkretnej godzinie i zamknięcia go, gdy temperatura obniży się do zaprogramowanej wartości lub gdy spadnie poziom wilgoci.

 

 

Roto E-Tec Drive sprawdzi się także w łazience, gdzie najszybciej można zaobserwować nalot na ścianach i ciemne plamy na łączeniach płytek z wanną. Po porannej toalecie wilgotność gwałtownie tam wzrasta i często nie sposób się jej pozbyć przed wyjściem do pracy. Roto E-Tec Drive zamknie za nas okno, gdy woda z łazienki wyparuje.

 

Czytaj również: Czym kierować się przy zakupie nowych okien?

 

Proste sposoby na skuteczne wietrzenie

 

W miejscach o mniejszym poziomie wilgoci, np. w salonie, w pokoju do pracy, okna można wyposażyć w proste mechanizmy, pozwalające lekko je uchylić w kilku pozycjach (wielostopniowy uchył) lub otworzyć i zablokować (hamulec w klamce). Okna nowej generacji są z reguły na tyle szczelne, że nie wpuszczają świeżego powietrza do domu, a mechanizmy Roto w oknach umożliwiają stałą wymianę powietrza.

 

 

Wielostopniowy uchył pozwala ustawić okno w jednej z kilku pozycji uchylenia, odpowiednio do pory roku i potrzeb użytkowników. Hamulec rozwarcia świetnie sprawdzi się, gdy chcemy zostawić lekko otwarty balkon lub okno. Ustawienie klamki pionowo w

 

 

Wilgoć potrafi utrudnić życie wszystkim domownikom, bez względu na wiek. Dzieci są bardziej narażone na alergie, dorośli — na migreny i choroby reumatyczne. Alergolodzy przypominają, że tylko regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń przez cały rok, również zimą, może zapewnić odpowiednie, zdrowe powietrze w całym domu.

 

 

Porada eksperta: „Z moich obserwacji wynika, że zimą, w obawie przed nadmiernym wyziębieniem i wzrostem kosztów za ogrzewanie, okna otwieramy bardzo rzadko lub wcale. Przez to często cierpi nasza koncentracja, spada wydajność pracy. Dlatego na czas wietrzenia należy wyłączać ogrzewanie, najlepiej automatycznie, w momencie otwarcia okna. Taką funkcję pełni Roto MTS, magnetyczny układ sterowania termostatem, który wyłącza grzejnik, gdy okno jest otwarte. Po zakończeniu wietrzenia i zamknięciu okna, ogrzewanie włącza się ponownie, również automatycznie” – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi z Roto Frank.

 

 

Czytaj również: Okna spełniające wszystkie wymagania

 

Jeśli dopiero planujemy budowę nowego domu, możemy pomyśleć o zainstalowaniu systemu wentylacyjnego, dostarczającego zawsze czyste, przefiltrowane powietrze. Gdy rozważamy starsze budownictwo, może okazać się, że zastosowanie systemu wentylacyjnego jest niemożliwe ze względów technicznych i warto wówczas pomyśleć o poprawieniu cyrkulacji powietrza w inny, sprawdzony sposób.

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 548

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >