Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o solarach

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o solarach

Koszt instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 200 mkw. wynosi ok. 10-12 tys. złotych. To spory wydatek, ale jednorazowy. Potem można już tylko liczyć oszczędności.

olektor słoneczny, to urządzenie które zamienia energię promieniowania słonecznego w energię cieplną wykorzystywaną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w domach prywatnych, a także w szpitalach, zakładach przemysłowych itd. – wyjaśnia Ryszard Tytko, autor książki "Odnawialne Źródła Energii".

To, ile wydamy na instalację solarną zależy m.in. od naszych potrzeb oraz typu kolektorów, na które się zdecydujemy.

Płaskie, próżniowe i rurowe

Kolektory słoneczne do instalacji podgrzewania wody generalnie można podzielić na płaskie, próżniowe rurowe i kolektory próżniowe z rurką cieplną (heat pipe). Występują też, choć rzadko, płaskie kolektory próżniowe. Rodzaje kolektorów różnią się budową, sposobem montażu, warunkami pracy oraz ceną.

- W Polsce 70 proc. montowanych obecnie kolektorów, to kolektory płaskie, produkowane w Polsce. Ok. 25 proc. rynku stanowią kolektory rurowe próżniowe importowane głownie z Chin, natomiast ok. 5 proc. stanowią kolektory próżniowe z ciepłą rurką produkowane w Polsce - mówi Ryszard Tytko.

Kolektory płaskie są najprostsze w konstrukcji, najtańsze, skuteczne przede wszystkim przy dobrym nasłonecznieniu. Ich wadą jest stosunkowo duża utrata ciepła przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez płytę absorbera, czyli arkusz blachy aluminiowej lub miedzianej pokryty powłoką zwiększającą pochłanianie (absorpcję) promieniowania. Może to być po prostu czarna farba, ale nowoczesne konstrukcje posiadają specjalne powłoki selektywne - zwiększające absorpcję przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji ciepła.

Efektywność kolektorów próżniowych w znacznie mniejszym stopniu niż w kolektorze płaskim zależy od temperatury zewnętrznej.Próżnia otaczająca absorber uniemożliwia oddanie zaabsorbowanego ciepła i w całości przekazuje je do instalacji. Działa tu zasada termosu, w którym również wykorzystana jest próżnia jako izolacja.

Trzeci typ - kolektor próżniowy z rurką cieplną (heat pipe) działa w ten sposób, że ogrzewana energią słoneczną ciecz pośrednicząca paruje w dolnej części rurki umieszczonej w szklanej rurze próżniowej. Daje to wyższą skuteczność wykorzystania energii promieniowania słonecznego w warunkach mniejszego nasłonecznienia i przy niższych temperaturach otoczenia.

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 398

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >