Wszystko o powietrznej szczelności budynków

Wszystko o powietrznej szczelności budynków

Wszyscy chcielibyśmy mieć w swoim domu ciepło zimą, przyjemny chłód latem, a przez cały rok komfortowy, zdrowy mikroklimat, który nie będzie ani zbyt wilgotny ani zbyt suchy. Możemy lubić wiatr we włosach na spacerze – ale nie w naszych przytulnych pokojach. Czytaj dalej

Aby nasz dom spełnił te oczekiwania, musi być odpowiednio zaizolowany – i nie mówimy tutaj tylko o izolacji cieplnej. Równie ważna jest kwestia szczelności powietrznej, z czego niewiele osób - niestety również wykonawców - zdaje sobie sprawę, pomimo wymogu jej zapewnienia wprowadzonego z dniem 1 stycznia 2009 roku rozporządzeniem ministra infrastruktury. Przedstawiamy pierwszą część z cyklu artykułów opisujących w przystępny sposób znaczenie szczelności powietrznej dla konstrukcji budynku. W kolejnych częściach m.in. o tym jak nie dać zamknąć się w termosie czyli odpowiedni dobór materiałów, omówienie newralgicznych punktów przy zapewnianiu szczelności na przenikanie powietrza oraz jaki wpływ ma 1mm szczelina na to co dzieje się w konstrukcji budynku. Dziś część pierwsza – czyli o co w ogóle chodzi?

Idealna izolacja w zasięgu ręki
Każda konstrukcja domu – niezależnie od wybranej technologii – podlega takim samym prawom fizyki. Nawet najgrubsza warstwa izolacji o najlepszych parametrach nie spełni swojego zadania jeżeli „po macoszemu” obejdziemy się z pozostałymi warstwami konstrukcji, szczególnie membranami i foliami budowlanymi. Oprócz wyboru odpowiednich materiałów należy zapewnić odpowiednie połączenia poszczególnych warstw. Przykład prawidłowej izolacji pokazuje rys.1.

 

 

 

Rys.1. Konstrukcja idealnie zaizolowana – tzw. przegroda „oddychająca”

Od strony zewnętrznej mamy wysokoparoprzepuszczalną membranę. Z jednej strony stanowi ona barierę wodo- i wiatrochronną, z drugiej pozwala na odprowadzenie wilgoci z konstrukcji budynku na zewnątrz. Zastosowanie materiału otwartego dyfuzyjnie do izolacji termicznej wspomaga przewodzenie wilgoci. Warstwa aktywnej paroizolacji po stronie wewnętrznej pozwala regulować poziom wilgotności zarówno w konstrukcji jak i w pomieszczeniu oraz zapobiega kondensacji pary wodnej. Taka „oddychająca” czyli otwarta dyfuzyjnie przegroda znacznie zwiększa żywotność konstrukcji.
Niewiele potrzeba, aby wszystkie warstwy mogły w pełni prawidłowo funkcjonować i wypełniać swoje zadania. Wystarczy spełnić kilka prostych warunków. Z pierwszym z nich – szczelnym ułożeniem zewnętrznej membrany paroprzepuszczalnej, zazwyczaj nie ma problemu. Zarówno wykonawcy jak i inwestorzy mają świadomość, iż zapewnia to wiatrochronność oraz zapobiega przenikaniu wody z zewnątrz do konstrukcji budynku. Zadbajmy jednak o to, aby membrana była wysokoparoprzepuszczalna, a szczelność ułożenia obejmowała również wszelkie przepusty i połączenia (np. poszczególnych pasów membrany, łączenia w okolicach komina czy okien połaciowych).
Zdecydowanie gorzej jest z prawidłowym ułożeniem folii wewnętrznej, która ma m.in. chronić konstrukcję  przez wilgocią pochodzącą z wnętrza domu, ale i zapobiegać skraplaniu pary wodnej od strony pomieszczeń, np. przy oknach. Pierwszy problem to dobór materiału czyli częste stosowanie produktów niekoniecznie do tego przeznaczonych. Kolejny – zapewnienie szczelności powietrznej tej warstwy. Mówimy tu dosłownie o 100% szczelności, gdyż każda, nawet 1-milimetrowa szczelina, będzie miała swoje negatywne konsekwencje.


Rys.2. Termowizja – jedna z  metod sprawdzania szczelności konstrukcji

Dlaczego budynki powinny być szczelne?
Szczelność konstrukcji budynku na przenikanie powietrza była przez ostatnie lata studiowana gruntowniej niż jakikolwiek inny problem strukturalny w budownictwie. Składa się na to wiele powodów, ale jedno jest jasne: nieodpowiednie materiały, materiały nieodpowiednio użyte oraz niska jakość wykonania mają natychmiastowy, bezpośredni wpływ na trwałość budynku -  z odpowiednim odzwierciedleniem tego w kosztach.
Jeżeli użyjemy aktywnej folii parochronnej o odpowiednich parametrach i zastosujemy ją zgodnie z zasadami oraz zapewnimy szczelność powietrzną zarówno tej warstwy, jak i połączeń pomiędzy materiałami panelowymi (np. płyty osb), połączeń z oknami, a także wszelkich przepustów, zapewnimy sobie następujące korzyści:
- redukcja strat energii
- uniknięcie kondensacji w strukturze budynku
- zapobieganie występowaniu pleśni oraz uszkodzeń strukturalnych
- powietrze w pomieszczeniach wolne od zanieczyszczeń
- redukcja poziomu hałasu w komponentach strukturalnych
- gwarancja efektywności termoizolacji
- zapewnienie prawidłowej pracy systemów wentylacyjnych

Dlatego też bardzo szybko staje się jasne, że niekompletna lub źle umocowana warstwa powietrznoszczelna niesie ze sobą ogromne ryzyko uszkodzeń i innych zagrożeń.
Do podstawowych konsekwencji braku szczelności powietrznej należą:
- straty ciepła
- niezdrowy mikroklimat w pomieszczeniach
- mniejsza izolacyjność akustyczna
- szkody budowlane spowodowane wilgocią w konstrukcji budynku

Jak widać wymóg szczelności powietrznej jest uzasadniony z wielu względów, które wpłynęły na jego prawne uregulowanie. Ale to od nas – architektów, wykonawców, inwestorów  - zależy czy wprowadzimy go w życie.
W kolejnej części więcej na temat właściwości poszczególnych materiałów budowlanych i ich znaczenia dla trwałości konstrukcji.

 

Źródło: Domyzklimatem / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 64 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
  • Przeprowadzki Polaków Liczba postów: 18 Grupa: Aktualności Polecam niezawodną w tym temacie www.przeprowadzkiwroclaw.pl bardzo profesjonalna, znakomicie poradzili sobie ze wszystkim, spełnili nasze wszystkie oczekiwani...
  • firma transportowa trójmisto Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Doskonała strona dla przewoźników cargo https://www.rufus.pl/poradniki/niemiec-o dplywa-cennik/ Dowiedziałem się, że promy kursują niemal całą dobę, co pozwala n...
  • Firma transportowa Liczba postów: 96 Grupa: Trudne tema... Warto też zaznaczyć, że https://muntech24.pl/ to synonim solidności i niezawodności. Firma oferuje szeroki wybór zawiesi, pasów transportowych i lin, które sp...
  • Reklama firmy Liczba postów: 469 Grupa: Trudne tema... Jeśli zastanawiasz się nad skuteczną reklamą dla swojej firmy, warto rozważyć marketing szeptany na Facebooku. Ta forma reklamy pozwala na dotarcie do szerokieg...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 412

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >