Wybór drewna na więźbę dachową

Wybór drewna na więźbę dachową

Drewniana więźba dachowa należy do najstarszych rozwiązań w budownictwie. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążenia własnego dachu, a także jego pokrycia czy naporu wiatru. Czytaj dalej


Drewno wykorzystywane na więźbę dachową nie powinno mieć wielu wad (sęków lub pęknięć). Należy zdawać sobie sprawę, że drewno, jest produktem naturalnym i jako taki nie podlega atestom ani certyfikatom. O dopuszczeniu go do sprzedaży decyduje producent lub dystrybutor. Zanim więc potencjalny nabywca wybierze ofertę, musi sam dokładnie sprawdzić, czy materiał, jaki mu zaproponowano jest odpowiedniej jakości. Szczególnie, jeżeli mają być z niego wykonane elementy konstrukcyjne domu (strop, więźba dachowa), ponieważ tu ,,jakość” przekłada się na ,,wytrzymałość”.
Na konstrukcje dachu stosuje się najczęściej drewno sosnowe, choć można też świerkowe lub jodłowe. Drewno tych gatunków jest najodpowiedniejsze, z powodu dużej wytrzymałości i sprężystości.  Jest wystarczająco miękkie i łatwe w obróbce, przy stosunkowo małej ilości wad takich jak sęki.

Drewno na więźbę dachową powinno mieć klasę minimum K 27 i  jest to jednocześnie najczęściej stosowana klasa drewna. Dostępne jest również drewno klas K 33 i K 39. Należy zdawać sobie sprawę, że im większa cyfra, tym drewno jest bardziej wytrzymałe.

Można stosować również drewno klejone warstwowo, które ma dużą wytrzymałość. Znajduje to jednak odzwierciedlenie w jego cenie. Drewno na konstrukcję dachu musi mieć odpowiednią  wilgotność:
• nie większą niż 20% – jeśli elementy będą obudowywane (w dachu drewniana konstrukcja zwykle obudowana jest z jednej strony pokryciem, z drugiej płytami gipsowo-kartonowymi),
• nie większą niż 23% – jeśli elementy będą na otwartym powietrzu (taka sytuacja może mieć miejsce w dachu wiaty lub w dachu nad balkonem lub tarasem).
Drewno może być suszone naturalnie, co jednak wymaga dużo czasu toteż częściej drewno suszy się komorowo. Odbywa się to w poprzez obróbkę termiczną, w wyniku której drewno jest wyjaławiane. Proces ten likwiduje zarodniki owadów, pleśni i grzybów.
 
Drewno na konstrukcję powinno być dobrze zaimpregnowane. Rodzaj impregnacji (przeciwwilgociowa, przeciwogniowa, biologiczna) oraz metodę i propozycję środka do zaimpregnowania drewna powinien określać projekt więźby. Decydując się na zakup drewna impregnowanego, musimy zdawać sobie sprawę, że sprzedawca ma obowiązek przedstawić nam dokument informujący jakim środkiem i jaką metodą zaimpregnowano nasze drewno. Jeśli sami impregnujemy drewno, to stosujmy się do zaleceń. Na więźbę stosuje się również drewno czterostronnie strugane, które jest odporniejsze na ogień i owady. 

Drewno na więźbę, jak wszystkie produkty warto kupować w firmach sprawdzonych, rekomendowanych przez organizacje i stowarzyszenia branżowe lub poleconych przez inspektora nadzoru budowlanego czy innych inwestorów. Warto wiedzieć, że elementy konstrukcyjne więźb dachowych są przygotowywane pod wymiar, zgodnie z dostarczoną specyfikacją projektową.

Źródło: budnet.pl
Autor: s

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 364

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >