Wykończenie poddasza
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym są domy z poddaszem użytkowym. Można w ten sposób, stosunkowo łatwo, uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową. Poddasze charakteryzuje się występowaniem skosów nadających wnętrzu specyficzną atmosferę. Przy jego urządzaniu pojawia się kwestia wykończenia tychże skosów. Wybór materiału wykończeniowego jest zazwyczaj uzależniony od jego przeznaczenia. Są bowiem materiały nadające się do pomieszczeń suchych – pokoju, garderoby, korytarza, i inne – nadające się do pomieszczeń, w których może występować czasowo podwyższona wilgotność powietrza, np kuchni i łazienek.
Czytaj dalej
Godnym polecenia rozwiązaniem przy wykańczaniu poddasza jest ruszt. Zanim się jednak nim zajmiemy należy zakończyć wszystkie prace montażowe na dachu – ułożyć pokrycie i zamontować okna. Ukończone muszą być wszystkie prace mokre: na stropie powinna być ułożona izolacja akustyczna i szlichta (ewentualnie masa samopoziomująca), a ściany szczytowe, kolankowe i murowane ściany działowe - jeśli nie będą wykańczane tym samym materiałem co skosy - otynkowane. Obudowę skosów można rozpocząć dopiero po przerwie technologicznej koniecznej do odparowania wilgoci. Długość przerwy zależy zarówno od temperatury i wilgotności powietrza, jak również od odporności na wilgoć materiałów wykończeniowych stosowanych na skos i może wynosić od 7 do nawet 20 dni (dłuższa będzie zwłaszcza w okresie wiosennym lub jesiennym).
Ruszt można wykonać zarówno z łat drewnianych, jak i profili stalowych. Kierunek montowania rusztu – czyli to, czy ma być ułożony poziomo, pionowo, czy skierowany pod innym kątem – zależy od tego od sposobu montowania elementów wykończeniowych. Powinien on bowiem być zawsze prostopadły do ich dłuższych krawędzi. Zapewnia się w ten sposób możliwość częstszego mocowania elementów wykończeniowych, a jednocześnie zmniejsza ryzyko ich wypaczania się.
Najważniejsze jest, aby ruszt stanowił jedną płaszczyznę, co czasami trudno uzyskać. Krokwie stanowiące konstrukcję dachu mogą bowiem nie znajdować się idealnie w jednej płaszczyźnie. Nierówności trzeba zniwelować podczas montażu rusztu. W przypadku łat drewnianych najlepszym rozwiązaniem jest użycie klinów lub podkładek dystansowych, natomiast profile stalowe lepiej łączyć z krokwiami za pomocą specjalnych uchwytów lub wieszaków, których budowa pozwala na regulowanie położenia rusztu.
Ruszt drewniany montowany bezpośrednio do krokwi wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, czyli najbardziej dostępnego. Drewno powinno być wysuszone do jednakowej wilgotności dla wszystkich elementów rusztu, może mieć niewielkie przebarwienia (sinizna) oraz małe niewypadające sęki. Aby zabezpieczyć łaty przed gniciem, należy je zaimpregnować.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...
- prawnik płock Liczba postów: 15 Grupa: Ciekawe pom... Mi bardzo pomógł prawnik Chrzanów, którego w 100% polecam. To osoba z dużym doświadczeniem i wiedzą.