Wyposażenie łazienki - na co zwrócić uwagę wybierając brodzik prysznicowy?
Wydawać by się mogło, że wybór brodzika do łazienki to banał. Tymczasem od tego, jaki model wybierzemy, zależy wiele aspektów. Rodzaj brodzika może wpłynąć nie tylko na komfort kąpieli, ale również na nasze bezpieczeństwo czy łatwość utrzymania czystości w łazience. Jak więc wybrać model odpowiedni dla siebie? Zebraliśmy najważniejsze kryteria, które mogą w tym pomóc.
Czytaj dalej
Konstrukcja brodzika
Brodziki łazienkowe wykonuje się z rozmaitych tworzyw - od ceramiki po stal. Największą popularnością cieszą się jednak brodziki konglomeratowe, kompozytowe i akrylowe. Każdy z nich ma inną specyfikację, dlatego przed zakupem, warto poznać wady i zalety każdego z tych materiałów.
Protos Schedpol
Brodziki konglomeratowe składają się z materiału mineralnego i syntetycznej żywicy. Ich warstwę wykończeniową stanowi żelkot o grubości kilku milimetrów. Zaletą brodzika wykonanego z konglomeratu jest jego idealnie gładka powierzchnia i wygląd przypominający naturalny kamień. Wady takiego brodzika to jego duży ciężar, który znacznie utrudnia montaż, duża podatność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i odpryski, a także skłonność do odbarwiania pod wpływem substancji chemicznych, np. farby do włosów.
Brodziki kompozytowe, podobnie jak te z konglomeratu, składają się z mieszaniny minerałów i żywicy, lecz różnią się od nich technologią produkcji. Wśród dostępnych na rynku materiałów kompozytowych na uwagę zasługuje kompozyt Stonicryl® polskiej marki Schedpol. W porównaniu do zwykłego konglomeratu, materiał ten jest aż o 60% lżejszy, odporny na upadki i uszkodzenia, a także przebarwienia. Stonicryl® stanowi więc idealną alternatywę dla tradycyjnego konglomeratu. Brodziki kompozytowe wyglądają też bardzo nowocześnie – są niskie i występują w wielu kolorach oraz fakturach, w tym także przypominającej naturalny kamień.
Czytaj również: System zabudowy wanny i brodzika do samodzielnego montażu
Brodziki akrylowe należą do najpopularniejszych na rynku. Zbudowane są z warstwy akrylu sanitarnego utwardzonego żywicą i płytą drewnopochodną. Ich niewątpliwe zalety to niska waga, łatwy montaż oraz stosunkowo niska cena. Brodziki akrylowe są też odporne na uszkodzenia czy odbarwienia, a ich czyszczenie i codzienna pielęgnacja nie sprawiają problemów. Wadą tego typu brodzików jest konieczność zastosowania odpowiedniego podparcia – stelaża. Brodziki akrylowe mogą się bowiem wypaczać i wyginać, szczególnie pod wpływem dużych ciężarów. By tego uniknąć, warto zdecydować się na zakup brodzika wykonanego w samonośnej technologii Stabilsound®, która nie wymaga stosowania dodatkowych nośników i zapewnia stuprocentową stabilność posadowienia na całej powierzchni brodzika.
Kształt i wielkość brodzika
Standardowe kształty brodzików to kwadratowy, półokrągły i prostokątny. Najmniejszym spotykanym wymiarem jest kwadratowy 60x60 centymetrów, największe są zaś brodziki prostokątne, które mogą mierzyć aż dwa metry długości. Tego typu brodziki stanowią najlepszy wybór do dużych kabin typu walk-in. Do małych łazienek poleca się brodziki zaokrąglone lub podpłytkowe, które można całkowicie schować pod posadzką. Takie rozwiązanie powiększa optycznie łazienkę i pozwala na zamontowanie składanej kabiny prysznicowej. Niektórzy producenci, jak na przykład Schedpol, oferują ponadto możliwość docięcia brodzika pod konkretny wymiar. To duży atut, gdy zachodzi konieczność dopasowania brodzika do wystającego narożnika lub wnęki.
Competia New
Bezpieczeństwo
O upadek pod prysznicem nietrudno, dlatego przy wyborze brodzika zwróćmy szczególną uwagę na zabezpieczenia antypoślizgowe. Większość dostępnych dziś na rynku brodzików posiada strukturalne wykończenie lub powłoki zapobiegające poślizgnięciu. Bezpiecznym i bardzo modnym obecnie wyborem będzie brodzik o nieregularnej strukturze kamienia naturalnego. Wielu producentów oferuje też przyklejane na dno brodzika elementy antypoślizgowe. Są one wodoodporne i zapewniają maksimum ochrony przed upadkiem.
Utrzymanie czystości
Mało kto wie, że wybór odpowiedniego brodzika może również wpłynąć na higienę strefy prysznicowej. Nowoczesne modele wyposażone są w powłoki ułatwiające czyszczenie, jak np. Easy to Clean od Schedpol. Inne zaś posiadają właściwości antybakteryjne, jak np. powłoka Antibac®. Na tego typu udogodnienia szczególną uwagę powinni zwrócić alergicy, albo po prostu wszyscy ci, którym zależy na łatwym utrzymaniu czystości pod prysznicem.
Czytaj również: Odpływ liniowy pod prysznicem w czerni, to funkcjonalność i modna estetyka na lata
Caspar New
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 178 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 341 Grupa: Porady i op... Dzień dobry wszystkim! Chciałem zarekomendować Państwu fantastyczny sklep internetowy, w jakim odnajdziecie profesjonalne środki czystości, przeznaczone zarówno...
- Jak nie tracić czasu na sprzątanie? Liczba postów: 227 Grupa: Wnętrza Z workami do odkurzacza odkurzanie staje się łatwiejsze i bardziej efektywne. Wymiana worków na czas zapewnia lepsze rezultaty i dłuższą żywotność Twojego sprzę...
- 10 powodów, dla których warto wybrać mop obrotowy... Liczba postów: 3 Grupa: Wnętrza
- Jaki obrus wybrać? Plamoodporne obrusy ozdobą Twoj... Liczba postów: 18 Grupa: Wnętrza Jeśli szukasz fajnych tekstyliów hotelowych, to polecam horecatex https://www.horecatex.pl/kont akt to specjalista w wytwarzaniu tekstyliów dla branży hotelarski...