Występując o premię gwarancyjną można przedstawić akt notarialny

Występując o premię gwarancyjną można przedstawić akt notarialny

Występując o premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej na potwierdzenie prawa własności do budynku, można przedstawić akt notarialny lub prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Czytaj dalej

Od 1 kwietnia przy wymianie stolarki okiennej, instalacji elektrycznej lub gazowej posiadacze starych spółdzielczych książeczek mieszkaniowych mogą uzyskać premię gwarancyjną w banku PKO BP. Jest to specjalny państwowy dodatek do oszczędności zgromadzonych na książeczce. Czytelnicy pytają, jakie dokumenty trzeba przedstawić w banku, aby otrzymać pieniądze, zwłaszcza w sytuacji gdy nowy właściciel nie jest jeszcze wpisany w księdze wieczystej.
Gdy nie ma wpisu

Premia jest wypłacana, pod warunkiem że remont został przeprowadzony w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, którego posiadacz książeczki jest właścicielem lub do którego posiada spółdzielcze prawo. Na dowód tego bank wymaga przedstawienia zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzającego, że właścicielowi książeczki mieszkaniowej przysługuje spółdzielcze prawo albo wypis z księgi wieczystej potwierdzający prawo własności. Problem w tym, że w praktyce zdarza się, że nowy właściciel domu musi czekać kilka miesięcy na wpisanie go w księdze wieczystej. Co w takiej sytuacji?

– Generalnie dokumentem potwierdzającym prawo własności domu jednorodzinnego jest aktualny odpis z księgi wieczystej – tłumaczy Artur Smolarczyk, kierownik Zespołu Obsługi Książeczek Mieszkaniowych w PKO Bank Polski.


czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 416

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >