Wzrost inwestycji komercyjnych
Pomimo pogłębiającego się kryzysu zadłużenia i niepewnej sytuacji światowej gospodarki wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskich rynkach nieruchomości wyniósł w trzecim kwartale bieżącego roku 28,8 mld euro.
Z najnowszego badania opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield wynika, że wartość obrotów wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem o 5%. Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w Europie firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Tempo wzrostu inwestycji wyraźnie spowolniło, ale ich wartość utrzymuje się na stabilnym poziomie. W porównaniu z innymi kategoriami aktywów nieruchomości cieszą się w obecnych warunkach coraz większym zainteresowaniem kupujących”.
Przy wyborze rynku i sektora kluczowym czynnikiem dla inwestorów jest nie tylko możliwość zmniejszenia ryzyka, ale również szybkość zawarcia danej transakcji i sposób jej sfinansowania. Michael Rhydderch powiedział: „Według powszechnego przekonania inwestorzy uciekają w nieruchomości wysokiej jakości na najważniejszych rynkach, ale obraz rzeczywistości nie jest tak prosty. Inwestorzy są bardzo wymagający, ale dla wielu ważne jest nie tylko niskie ryzyko, lecz również odpowiednia wartość nieruchomości. W ubiegłym kwartale największy wzrost aktywności odnotowano między innymi we Francji i Szwajcarii oraz w Czechach, Polsce, na Węgrzech i Słowacji, ponieważ inwestorzy zaczęli wyraźniej zaznaczać swoją obecność w Europie Środkowej. Jednocześnie Rosja awansowała z ubiegłorocznej dziewiątej pozycji na piąte miejsce w Europie przy wolumenie obrotów przekraczającym łączną wartość transakcji dla Czech, Polski, Węgier i Słowacji”.
Czytaj również: Centrum Handlowym Kowale wynajmuje lokale kolejnym najemcom
Ryzyko jest akceptowane w przypadku odpowiednich aktywów nie tylko w Europie Wschodniej. We Włoszech wolumen transakcji wzrósł o 35% w porównaniu z poprzednim kwartałem, natomiast w Portugalii i Hiszpanii zmniejszył się odpowiednio o 88% i 46%. W całej grupie państw określanych skrótem PIIGS, czyli w Portugalii, Włoszech, Irlandii, Grecji i Hiszpanii, obroty wzrosły o 11,8% – prawie tyle samo, co w pozostałych krajach strefy euro (11,9%). Wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w trzecim kwartale br. wynika głównie z większej aktywności nabywców międzynarodowych, którzy powiększyli udział w rynku z poziomu 34-35% w pierwszych dwóch kwartałach do ponad 40%. W ostatnim kwartale nie odnotowano większych zmian w strukturze aktywności – obroty w sektorze nieruchomości handlowych, biurowych i przemysłowo-magazynowych wyniosły odpowiednio ok. 31%, 45% i 7%.
Wysoki wzrost aktywności inwestycyjnej w Polsce potwierdza Łukasz Lorencki, konsultant Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield: „W trzecim kwartale br. wolumen transakcji wyniósł ponad 924 mln euro, co oznacza wzrost o prawie 170% w porównaniu z poprzednim kwartałem br. oraz o ponad 40% w odniesieniu do tego samego kwartału ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę wysoką liczbę obecnie prowadzonych negocjacji sprzedaży nieruchomości, przewidujemy utrzymanie się dobrej koniunktury na rynku inwestycyjnym w najbliższych tygodniach i wzrost wolumenu inwestycji na koniec roku do 2,5 mld euro. Udział polskich podmiotów pozostaje marginalny i w trzecim kwartale wyniósł niewiele ponad 5% ogólnej wartości zawartych transakcji”.
Czytaj również: Przedłużone umowy najmu w biurowcu Liebrecht & wooD
David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Przygotowania do wielu transakcji, które zostały zawarte w ostatnim czasie, rozpoczęto w pierwszym półroczu, gdy inwestorzy tolerowali większy poziom ryzyka niż obecnie. Ponadto wobec trudności z pozyskiwaniem finansowania, które w dalszym ciągu ograniczają możliwości inwestowania, zwłaszcza na rynkach spoza grupy core, w najbliższych tygodniach możliwe jest zmniejszenie aktywności. Z drugiej strony niektórzy inwestorzy są zainteresowani zamknięciem transakcji jeszcze w tym roku. Jeżeli uda im się je zrealizować w terminie, wartość inwestycji może wzrosnąć do końca bieżącego roku. Według naszych prognoz wolumen transakcji inwestycyjnych w ostatnim kwartale wyniesie 33 mld euro i łącznie za 12 miesięcy wzrośnie do 119 mld euro, co oznacza wzrost o 2% w porównaniu z 2010 r.”
David Hutchings także powiedział: „Nie można oczywiście przewidzieć dokładnie, co przyniesie najbliższy rok. Przyszłość rynku nieruchomości zależy od tego, czy rosnąca podaż zaspokoi popyt, który może wzrosnąć zważywszy na poziom stóp kapitalizacji i oprocentowania obligacji w większości państw Europy. Jednak wzrost popytu dotyczyć będzie tylko najlepszych obiektów. Przewidujemy niewielki wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w 2012 r. do ok. 130 mld euro, ale margines błędu przy tych prognozach jest większy niż zazwyczaj”.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wlasny sklep Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Ja prowadze swój sklep i cały czas mnie denerwowało że na miejscu które mam przeznaczone dla klientów parkowały osoby które mój sklep omijały szerokim łukiem. P...
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...
- Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chce sprzedać łożyska do maszyn, które nie są mi już potrzebne, jak macie kogoś kto zajmuje się skupowaniem części i możecie poradzić to dajcie znać. W dużej mi...