X Mistrzostwa Europy w Umiejętnościach Leśnych rozpoczęte!
Wczoraj rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Umiejętnościach Leśnych. Po raz pierwszy, w dziesięcioletniej historii zawodów, Polska została gospodarzem imprezy - zawody rozegrane zostaną w miejscowości Goraj k. Poznania.
Czytaj dalej
Silna reprezentacja
W tym roku rywalizować ze sobą będzie aż 15 państw – Austria, Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i Polska. Po raz pierwszy do zmagań stanęła również drużyna z Czech. Barwy Polski reprezentuje ekipa z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, a poza konkursem wystartuje również drużyna miejscowych gospodarzy – Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Podczas imprezy sprawdzane są nie tylko umiejętności pracy pilarką spalinową, ale także znajomość zagadnień związanych z hodowlą lasu.
3 dni zmagań
Pierwszego dnia zawodów, w czwartek 26 maja, odbyły się konkurencje techniczne, wymagające od uczestników nie tylko siły, ale także precyzji w pracy
z pilarką. Swoje umiejętności zawodnicy sprawdzili podczas następujących konkurencji:
• Zmiana łańcucha na czas – zawodnik zdejmuje z pilarki prowadnicę i łańcuch, a następnie w jak najkrótszym czasie montuje prowadnicę z innym łańcuchem tak, aby pilarka była gotowa do kolejnej konkurencji.
• Przerzynka kombinacyjna – zawodnik odcina po plastrzez dwóch leżących na ukos kłód, dokonując cięcia od dołu do połowy kłody, a następnie od góry. Oba cięcia powinny się spotkać, a płaszczyzny powinny być prostopadłe do osi kłody.
• Przerzynka precyzyjna – zawodnik odcina plaster od leżącej na desce, częściowo „zatopionej” w trocinach kłody. Zawodnik dąży do całkowitego odcięcia plastra z kłody, bez pozostawionego niedopiłu, ale też bez nacięcia deski, na której leży kłoda. Podobnie, jak w poprzedniej konkurencji, płaszczyzna cięcia powinna być prostopadła do osi kłody.
• Okrzesywanie – zawodnik odcina gałęzie z pnia leżącego drzewa. Nie może uszkodzić kłody, ciąć zbyt głęboko, nie może też pozostawić wystających sęków – podobnie, jak w poprzednich konkurencjach, decyduje dokładność.
Dziś – 27 maja – odbędą się zawody w terenie – uczestnicy wyjeżdżają do lasów Nadleśnictwa Sarbia na ścinkę drzew. Jednak nie jest to takie proste, jak się wydaje – drzewa muszą upaść w dokładnie wyznaczonym miejscu. Im bliżej tak się stanie, tym więcej punktów otrzymają drużyny. Po zakończonym zadaniu, zawodnicy staną na start kolejnej konkurencji – tym razem będzie to Bieg Leśnika. Cała drużyna na wyznaczonym terenie musi zmierzyć się z 16 powierzonymi jej zadaniami – między innymi będzie to rozpoznanie tropów zwierząt, zmierzenie zasobności drzewostanu na wyznaczonym obszarze, określenie masy i wysokości stojącego drzewa, czy też udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy.
Po całym dniu zmagań na wszystkich czekać będzie muzyczna uczta. Około godziny 20. rozpocznie się Wieczór Międzynarodowy – występy miejscowych orkiestr, występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy z Łowicza, a także prezentacja uczestników Mistrzostw z zagranicy. Ostatni dzień zawodów, sobota 28 maja, to porcja doznań czysto kulturalnych – zarówno dla zawodników, jak i dla gości obserwujących imprezę. IX Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Łowiectwo w oczach dziecka”. Młodzi drwale będą mieli szansę obcować z kulturą i naturą Wielkopolski podczas wycieczki dla uczestników.
Ceremonia zakończenia zawodów oraz rozdanie nagród rozpocznie się o godzinie 17.30, a całość Mistrzostw zwieńczy biesiada z udziałem zespołu muzycznego, która odbędzie się na boisku szkolnym .
Ludzie Mistrzostw
Młodym adeptom leśnictwa kibicować będą zacni goście zasiadający w komitecie honorowym – między innymi przedstawiciele Sejmu, Parlamentu Europejskiego, Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Dyrektorzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz przedstawiciele miejscowych władz i placówek edukacyjnych. Ponadto, równolegle do Mistrzostw w Umiejętnościach Leśnych odbywać się będą IX Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni oraz XVII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich.
Do fachowego przygotowania Mistrzostw przysłużyli się organizatorzy imprezy - Ministerstwo Środowiska, PGL Lasy Państwowe, Polski Związek Łowiecki, Europea International wraz z Europea Polska, Zespół Szkół Leśnych w Goraju, Przewieleckie bractwo św. Huberta oraz władze lokalne. Całość zawodów rozegrana zostanie zgodnie z regulaminem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drwali – IALC.
2011-05-27
Źródło: Compress / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jakie jest Wasze hobby? Liczba postów: 336 Grupa: Trudne tema... Użytkownik Heniu543 napisał: Zakłady bukmacherskie wprowadzają do sportowego hobby nutę adrenaliny, pozwalając przeżywać mecze w nowy sposób. Od dawna interesu...
- Jaka wyprawka dla noworodka? Liczba postów: 262 Grupa: Trudne tema... W moim przypadku zdecydowałam się skorzystać z oferty polecanej mi szkoły rodzenia SuperMama w Gdańsku - szkoła chustonoszenia , gdzie uzyskałem profesjonalną p...
- Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 275 Grupa: Trudne tema... Optymalizacja wizytówki Google to pierwszy krok do poprawy widoczności firmy w internecie. E-book dostępny na https://wizytowkinaplista.pl zawiera checklistę, k...
- Potrzebny adwokat Liczba postów: 418 Grupa: Trudne tema... Jeżeli chodzi o specjalistów z zakresu prawa patentowego to najlepszym wyborem będzie ta https://madpat.eu/wynalazki-i-wzory-uzyt kowe/ Oni zadbają o czystość pa...
- Skuteczne dbanie o cerę Liczba postów: 178 Grupa: Trudne tema... Ze swojej strony mogę Wam wszystkim polecić ofertę, z której sam niejednokrotnie korzystałem. Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu z produktami i sprzętem medycz...