Yukka  (Yucca aloifolia) - uprawa i pielęgnacja

Yukka (Yucca aloifolia) - uprawa i pielęgnacja

Roślina występuje w Ameryce Północnej i Ameryce Środkowej. Tworząc wiecznie zielone drzewa lub krzewy, o twardych, mieczowatych liściach, które zebrane są w gęste rozety i zakończone ostrym kolcem. Białe, pięknie pachnące nocą kwiaty Yukki sprawiają, że jest ona uważana za najpiękniejszą roślinę pustynną. Pomimo swojego egzotycznego rodowodu w naszym klimacie można ją z powodzeniem uprawiać w domu, ponieważ znosi niedobór światła i wody. Czytaj dalej

 

Uprawa Yukki 

 W Polsce odmiana doniczkowa Yukki występuje pod nazwą Krępla.

 Yukka to dobrze znana i bardzo popularna roślina doniczkowa. Jej egzotyczna uroda sprawia, że doskonale prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią doniczkę i odpowiednio ją pielęgnować. Yukka często nazywana jest palmą, ponieważ rozety liści wyrastają z wierzchołka pnia podobnie jak w przypadku palm. Liście są ostre, jednak nie mają ząbków. Ta egzotyczna roslina nie jest nawet krewną palmy bliższa jest aloesom i dracenom. 

 Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Yukka potrzebuje dużo miejsca w mieszkaniu. Na szczęście roślina występuje w wielu rozmiarach, i można kupić mniejsze okazy, odpowiednie do wielkości naszych czterech kątów. 

 Yukka przede wszystkim potrzebuje dużo światła, dlatego najlepsze będą dla niej bardzo jasne, słoneczne i ciepłe miejsca. W lecie dobrze jest wystawić ją w nasłonecznione miejsca na świeżym powietrzu.

 Yukka dobrze wie, jak przetrwać w trudnych warunkach. Podczas suszy potrafi magazynować wodę w swoich wąskich liściach. Rośliny przebywające w zbyt ciemnych miejscach z czasem giną. Letnią porą Yukka powinna być obficie podlewana, należy też pamiętać by jej podłoże było stale wilgotne i dobrze przepuszczalne. Do jej uprawy możemy wykorzystac zwykłe podłoże kompostowe wzbogacone przepuszczalnym torfem lub pokruszonym styropianem.  Natomiast zimą należy podlewać ją tylko tyle, by nie dopuścić do wyschnięcia podłoża w doniczce i trzymać w chłodniejszym miejscu, jesli to możliwe.  Yukka tak jak inne rośliny strefy zwrotnikowej potrzebuje po sezonie wegatycyjnym wypoczynku. Dobrze pielegnowana Yukka po czterech latach może zakwitnąć w środku lata dużymi ok 60 cm, dzwonkowatymi kwiatostanami w kolorze białym lub fioletowym.

 

Czytaj również: Figa pospolita (Ficus carica)

 

                                                                        oranżeria, yukka

 

 

Zastosowanie

Nie na darmo Indianie nazywają Yukkę ''drzewem życia''. Najbardziej cenioną właściwością Yukki jest jej zdolność odtruwania organizmu. Dlatego ma tak szerokie zastosowanie głównie w leczeniu chorób, powstałych na skutek złej przemiany materii - jak nieżyt i polipy jelita grubego. 

 Kuracja Yukką trwa kilka tygodni. Nie tylko odtruwa,  ale też większa odporność organizmu, obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia samopoczucie psychiczne.

 Kwiaty są jadalne, można je wykorzystać do sałatki. 

 

Czytaj również: Koleus Blumego (Coleus blumei) zwany też pokrzywką brazylijską (Plectranthus scutellarioides)

 

                                                                 oranżeria, yukka

 

Jeśli zauważymy, że korzeń Yukki zrobił sie miekki, jest to sygnał przelania rosliny i rozpoczęcia procsu gnilnego całej rośliny.  Ratunkiem w takiej sytuacji bedzie drastyczne odciecie uszkodzonych części i po zabezpieczeniu pnia ukorzeniaczem wsadzenie go na 5 cm do przepuszczalnego podłoża oraz nakrycie folią do czasu aż pojawią się nowe liście.

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 342

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >