Z czego wykonać elewację? - Stylowe połączenia

Z czego wykonać elewację? - Stylowe połączenia

Jednym z popularniejszych materiałów służących do wykonania elewacji jest cegła. Stosowana osobno lub też łączona z tynkiem, kamieniem lub drewnem, pozwala tworzyć trwałe i ciekawie wyglądające elewacje Czytaj dalej


Podkreślaną przez architektów zaletą cegły są niemal nieograniczone możliwości kształtowania elewacji. Równie często stosowana jest na całej powierzchni ściany, jak też łączona z innymi materiałami, takimi jak tynk, kamień, drewno. Wykorzystanie cegły jako ozdobnego detalu pomaga wyeksponować różne elementy architektoniczne domu, na przykład cokoły, pilastry, nadproża lub ramy okienne. Również wykusze, filary oraz różnego rodzaju zwieńczenia można stylowo wyróżnić z pozostałej części budynku właśnie poprzez wykonanie ich z cegły albo płytek.
Argumentami przemawiającymi za celowością zastosowania cegły we wskazanych powyżej miejscach są nie tylko walory estetyczne, ale również właściwości techniczne ceramiki. Jako materiał wysoce odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, cegła doskonale sprawdza się w tych wszystkich miejscach, które są najbardziej narażone na negatywny wpływ czynników z zewnątrz.

Propozycja 1: cegła i tynk

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej łączonymi materiałami wykończeniowymi, z których wykonuje się elewacje, są cegły klinkierowe lub licowe oraz tynk. Każdy z nich można stosować osobno, wznosząc ścianę z cegieł lub też pokrywając ją w całości tynkiem. Za wyborem cegły przemawiają najczęściej takie argumenty, jak jej wieloletnia wytrzymałość, brak konieczności renowacji oraz wysokie walory dekoracyjne. Zaletą tynku jest natomiast niższa cena oraz mniejsze koszty robocizny. Często jednak kwoty zaoszczędzone na etapie budowy domu, pomnażają się przy wydatkach na jego eksploatację. Otynkowana ściana nigdy nie będzie charakteryzować się taką wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne jak cegła. Dlatego też często wybieranym rozwiązaniem jest wykorzystanie bardziej wytrzymałych materiałów w tych miejscach, które są szczególnie narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych.
- Wykończenie cegłą części cokołowej będzie stanowić trwałą ochronę ściany przed wilgocią pochodzącą od gruntu, a wykonanie ceglanych narożników zabezpieczy je przed uszkodzeniami – mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben - Do ich obudowy można zastosować cegłę licową lub klinkierową  albo jeszcze prościej: nakleić płytki elewacyjne. Zarówno cegła, jak i płytki, będą stanowić warstwę chroniącą naziemną cześć ściany zewnętrznej przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.
W tym połączeniu cegła jest również idealnym materiałem na wykonanie zewnętrznych parapetów okiennych. Szczególnie często stosowane są tutaj odpowiednio wyprofilowane cegły kształtki, zakończone kapinosem, zabezpieczającym ścianę przed zawilgoceniem powstającym z opadów atmosferycznych.

Propozycja 2: cegła i drewno
Połączenie drewna i cegieł to propozycja stosowana najczęściej do podkreślenia tradycyjnego stylu budowania, szczególnie w przypadku wyboru cegieł licowych ręcznie formowanych oraz desek w naturalnym kolorze drewna. Proporcje wykorzystania tych dwóch materiałów mogą być różne, jednakże znacznie częściej drewniane elementy wprowadzane są jako ozdobne detale. Drewno wykorzystuje się do wykończenia takich fragmentów elewacji, jak szczyty poddaszy, podbitki dachowe, lukarny oraz wykusze. Lekkość tego materiału, co ma niemałe znaczenie przy budowie tych części budynku, które nie mają bezpośredniego oparcia o podłoże.
Współcześnie inwestorzy coraz rzadziej decydują się na wykonanie elewacji w całości z okładziny drewnianej, ponieważ koszty takiej realizacji nie zawsze idą w parze z jej trwałością. Jeżeli jednak mimo tego wybierzemy oblicówkę z drewna, to podobnie jak w sytuacji pokrycia ścian tynkiem, warto zabezpieczyć elewację przed uszkodzeniami i wilgocią pochodzącą od gruntu, wykorzystując na wykończenie cokołu cegłę, płytki albo SP. Pomoże to nie tylko ochronić przed czynnikami atmosferycznymi wewnętrzne warstwy ściany, ale też przyczyni się do zwiększenia trwałości drewnianych części elewacji.

Propozycja 3: cegła i kamień
Pod względem parametrów technicznych cegła i kamień uważane są za materiały, charakteryzujące podobną trwałością i odpornością. Stosowane są zarówno do realizacji projektów o tradycyjnej aranżacji, jak też nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej. Klinkierowe cegły o gładkiej powierzchni, występujące w kolorze białym, czarnym oraz stonowanych odcieniach szarości, doskonale będą się uzupełniały z płytami granitowymi, podkreślając współczesność projektu. Z kolei cegły licowe ręcznie formowane oraz nieociosany kamień to połączenie oddające naturalność i prostotę budynku. Wykorzystanie kamienia do ozdoby cokołów oraz filarów parterowego domu to sposób na uwydatnienie masywności całego budynku.

Pamiętaj, że…
Możliwości łączenia różnych materiałów służących do wykonania elewacji budynku są niemal nieograniczone. Konieczne jest jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad, wynikających z różnych właściwości technicznych cegły, tynku, drewna oraz kamienia.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że warstwa z cegły lub kamienia wymaga oparcia o fundamenty, które powinny być do tego odpowiednio przygotowane. Konieczne jest również precyzyjne wykonanie połączeń pomiędzy poszczególnymi materiałami. Gdy łączenie między cegłą i tynkiem nie zostanie fachowo zabezpieczone, w przyszłości może dojść do powstania spękań oraz odprysków w części otynkowanej. Co więcej, na te elementy bryły budynku, które nie mają bezpośredniego oparcia o podłoże, powinno się nakładać materiały lżejsze, tak aby nie obciążać konstrukcji. Z tego względu często spotyka się wykusze obudowane drewnem lub otynkowane, podczas gdy pozostała część elewacji wykonana jest z cegły.  

Źródło: budnet.pl
Autor: Yasna Communications/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19467 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 432

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >