Zakup mieszkania - pierwsze kroki we własnym „M”
Wraz z odebraniem kluczy do pierwszego własnego mieszkania, stajemy się pełnoprawnymi lokatorami ze wszelkimi konsekwencjami. Od tej pory przyjemność przebywania we własnych czterech ścianach będzie jednak nierozerwalnie połączona z nowymi obowiązkami.
Nowe mieszkanie to doskonała przestrzeń do realizacji naszych wizji i marzeń. Możemy je urządzić tak jak chcemy, ściany pomalować na ulubione kolory, a w kuchni ustawić telewizor i sofę, jeśli tylko będziemy mieć taki kaprys. Oczywiście większość z nas zaaranżuje wnętrze zgodnie z kanonami, a będą i tacy, którzy zatrudnią projektanta.
Jak sobie pościelesz...
Przygotowując się do urządzania mieszkania nie zapominajmy o znanym każdemu przysłowiu „Jak sobie pościelesz – tak się wyśpisz!” – przypomina Paweł Fortuna, psycholog i ekspert Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Szybko na swoim” - realizując to zadanie można przeżywać długotrwały stres związany z wewnętrzną walką między aspiracjami, podsycanymi żurnalowymi prezentacjami czy ofertą handlową, a możliwościami finansowymi, które w krótkim czasie mogą być zdecydowanie nadszarpnięte.
Powinniśmy zatem zaplanować sobie harmonogram remontu oraz zastanowić się poważnie nad tym, co i jak chcemy zmienić.
Proponuję zachować spokój i dystans – mówi Paweł Fortuna - czas na planowanie nie jest czasem straconym.
Remont z głową wymaga zastosowania kilku prostych zasad, które pomogą zmieścić się w budżecie i dokonać takich przeobrażeń, o jakich marzymy.
Podstawowa sprawa to szczera odpowiedź na pytanie co lubię? – radzi Wojciech Neubart, architekt miesięcznika „Moje Mieszkanie” i ekspert kampanii „Szybko na swoim” - czy lubię drobiazgi, obrazki, pamiątki i czy one są ważniejsze niż czas, który poświęcę na ich odkurzanie. A może jednak wybrać minimalizm, albo coś po środku. Jakie i ile ma być mebli, w oknach zasłony, rolety czy nic. Czy wolę kuchnię otwartą i przestronną, czy muszę się zamykać i chować?
Trzeba po prostu ubrać swoje wizje w słowa, dając się ponieść wodzom fantazji. Potem trzeba będzie oczywiście nieco zweryfikować swoje oczekiwania i pozostawić tylko plany, nadające się do realizacji.
Zaczynamy więc od ogólnej oceny stanu mieszkania – podsumowuje Marta Kosińska, prowadząca ogólnopolski, bezpłatny portal nieruchomości www.szybko.pl - potem robimy kosztorys i wreszcie palnujemy modernizację w czasie. Bardzo ważne jest to, aby zakończyć poszczególne etapy remontu i nie dać się skusić rozwiązaniom prowizorycznym.
Zarówno w przypadku obliczania kosztów, jak i planowania terminu remontu, konieczne jest założenie pewnego marginesu – na nieprzewidziane wydatki i dodatkowe prace ekipy remontowej.
Warto tak wcześnie jak to tylko możliwe spróbować sobie wyobrazić codzienne życie
w nowym mieszkaniu – sugeruje Paweł Fortuna - trzeba wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe nawyki – zarówno w odniesieniu do pracy, jak i odpoczynku. Jak będzie wyglądała codzienność, gdzie chcemy rozmawiać, jak przyjmować gości, jak spędzać święta? Sądzę, że odpowiedź na te pytania to doskonały punkt wyjścia.
Trzeba pamiętać, że to będą nasze cztery kąty, miejsce, gdzie ma być nam dobrze.
Dlatego na przykład wybór kolorystyki ma być koniecznie taki jaki lubimy – przekonuje Wojciech Neubart – nie należy słuchać rad sąsiadów i przenosić zestawień kolorystycznych z innych ładnych, ale jednak obcych mieszkań. To mieszkanie ma być tylko moje i Ja mam się dobrze w nim czuć. Urządzając nowe mieszkanie, chodzi bowiem o uzyskanie indywidualnego niepowtarzalnego klimatu.
Na wszelki wypadek
Jako świeżo upieczeni właściciele mieszkania musimy zadbać o ubezpieczenie naszego gniazdka. Jeśli kupiliśmy je na kredyt, to bank, jako współwłaściciel zażąda od nas opłacenia tej składki.
Prawie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w swojej ofercie ubezpieczenie mieszkania – uspokaja Marta Kosińska, pomysłodawczyni kampanii „Szybko na swoim” – dlatego na załatwienie tej sprawy złoży się porównianie różnych ofert oraz odpowiedź na trzy pytania – co chcemy ubezpieczyć, od czego i jaka będzie wysokość franszyzny, czyli z góry ustalonej wartości szkody, którą musimy pokryć sami.
Ogólne warunki ubezpieczeń zawierają szczegółowe informacje o oferowanym ubezpieczeniu,
w szczególności o jego zakresie, wyłączeniach, postępowaniu w przypadku zaistnienia szkody, udziale własnym itp.
Warto wybrać ofertę ubezpieczyciela, który ma pewną sytuację finansową i niezagrożoną wypłacalność – radzi Marta Kosińska – a jeśli już wybierzemy, trzeba pamiętać o ewentualnych skutkach niedoubezpieczenia i nadubezpieczenia mienia. Jeśli podana suma ubezpieczenia jest niższa od wartości mienia w dniu powstania szkody (niedoubezpieczenie), to odszkodowanie zmniejsza się proporcjonalnie do różnicy między tymi wartościami.
Równie ważne jest ułożenie sobie dobrych stosunków z bankiem, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Będziemy przecież przez następnych kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat spłacać raty. Na wszelki wypadek warto ubezpieczyć się od bezrobocia.
Tego rodzaju ubezpieczenia są dostępne w bankach jako dodatek do kredytu hipotecznego – wyjaśnia Maciej Kossowski z firmy Expander, ekspert kampanii „Szybko na swoim” - czasami są one łączone z ubezpieczniami na życie. Dzięki tego rodzaju ubezpieczeniu klient zyskuje czas, najczęściej 12 miesięcy, podczas których ubezpieczyciel spłaca za niego raty. Dzięki temu ma szanse by wyprowadzić na prostą swoje finanse.
O ewentualnych problemach ze spłatą kredytu klient powinien jak najwcześniej informować bank.
Niestety klienci najczęściej informują bank o problemach w momencie kiedy okazuje się, że nie są w stanie wnieść kolejnej raty w terminie lub nawet jeszcze później – mówi Maciej Kossowski - trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że im później bank dowie się o problemach, tym mniejsza będzie szansa na jak najlepsze załatwienie tej sytuacji. Generalnie więc bank o problemach finansowych powinniśmy informować zaraz po ich pojawianiu się.
Klient, który spodziewa się problemów ze spłatą kredytu, może poprosić bank o karencję w spłacie kapitału. W takiej sytuacji na pewien czas np. 6 lub 12 miesięcy bank zmniejszy miesięczne raty kredytu tak, że klient będzie spłacał tylko odsetki. Oznacza to bardzo istotna redukcję obciążenia. Trzeba jednak pamiętać, że taka sytuacja może trwać tylko przez określony czas; czas, który kredytobiorca zyskuje by polepszyć swoją sytuację finansową.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia kredytu hipotecznego jest posiadanie oszczędności, z których można sfinansować raty kredytu przez pewien czas – uściśla Kossowski - dlatego doradcy finansowi polecają klientom, by brać kredyt hipoteczny zawsze na 100% wartości kupowanej nieruchomości,
a ewentualny wkład własny zainwestować. Będzie on z jednej strony procentował i osiągnie się w ten sposób wyższy zysk niż odsetki zapłacone od powiększonego kredytu. Z drugiej zaś strony zainwestowane oszczędności są zabezpieczeniem na wszelki wypadek.
Opłaty kontrolowane
Koszty utrzymania własnego „M” to comiesięczne opłaty za eksploatację, fundusz remontowy i media.
W ramach opłat eksploatacyjnych płacimy za zarządzanie nieruchomością, podatek od nieruchomości, użytkowanie wieczyste, prąd zużyty w częściach wspólnych budynku, pracę dozorcy, ochroniarzy, konserwację budynku, windę, wywóz śmieci, środki czystości, a nawet za działalność społeczno-wychowawczą, prowadzoną przez niektóre spółdzielnie – wylicza Marta Kosińska
Według specjalistów od zarządzania nieruchomościami miesięczna opłata na fundusz remontowy w nowym bloku powinna wynosić mniej więcej 50 gr za m kw. mieszkania. W starych blokach, które zazwyczaj są mocno zrujnowane i wymagają sporych nakładów, czasami 2,5 zł za m kw. to za mało.
Opłaty za wodę i ogrzewanie w przypadku mieszkań opomiarowanych, to opłaty, które wynikają ze wskazania liczników. W innym przypadku są to kwoty zryczałtowane, zależne np. od liczby osób mieszkających w budynku bądź wielkości mieszkania.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki powinien być hotel idealny? Liczba postów: 32 Grupa: Inwestycje Jakiś czas temu byłem na weekend w Poznaniu i zatrzymałem się w polecanym mi Hotel Poznań Włoski - Liceum dla Dorosłych Poznań , który według mnie oferuje wysok...
- Jak w ostatnich latach kształtowały się zmiany w b... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 224 Grupa: Inwestycje Czy ktoś z Was zdecydował się na opcje jaką jest zarządzanie najmem? W sieci znalazłam te firmę - https://alavoro.pl/zarzadzanie-mieszkani em/. Pojęcie zarządzan...
- Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórne... Liczba postów: 19 Grupa: Inwestycje Cześć! Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Według mnie, warto zajrzeć na stronę GeoGrupa. Mają tam wiele propozycji nowych mieszkań w różnych części...
- Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzyst... Liczba postów: 31 Grupa: Inwestycje Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, koniecznie zerknij na ofertę dewelopera https://www.osiedlealeksandria.pl/ jeśli interesuje Cię miejscowość Aleksandrów Łódz...