Zamknięcie księgi wieczystej nie oznacza utraty zapisanych w niej praw

Zamknięcie księgi wieczystej nie oznacza utraty zapisanych w niej praw

Nawet w sytuacji, gdy księga wieczysta została zamknięta niezgodnie z prawem, można na podstawie zwartych w niej zapisów domagać się ochrony wynikających z niej praw - stwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Konstytucyjny. Czytaj dalej

Trybunał rozstrzygał kwestię zgodności z konstytucją paragrafu 17 rozporządzenia ministra sprawiedliwości "w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów". Sprzeczności między nimi się nie dopatrzył (sygn. P 68/07).

Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która wystąpiła do sądu o zamknięcie księgi wieczystej, prowadzonej w systemie informatycznym, w związku z pozbawieniem Andrzeja K. członkostwa w spółdzielni z powodu permanentnego zalegania z płatnościami. Księga została zamknięta z powołaniem się na statut spółdzielni i uchwałę o pozbawieniu członkostwa.

Andrzej K. rozpoczął spór ze spółdzielnią. Dowodził, że "zamknięcie księgi było niedopuszczalne, gdyż został on pozbawiony członkostwa, a nie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, którego bezpośrednio dotyczy księga".

czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 454

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >