Zaprawy tynkarskie - wiązanie i utwardzanie zapraw mineralnych

Zaprawy tynkarskie - wiązanie i utwardzanie zapraw mineralnych

Wraz z nadchodzącymi upałami powraca temat prowadzenia prac budowlanych w wysokich temperaturach. Lejący się żar z nieba to niebezpieczeństwo braku całkowitego wiązania i utwardzania zapraw mineralnych. Czytaj dalej

 

Na przyczepność zapraw tynkarskich do podłoża wpływ ma: wilgotność i tekstura podłoża, składniki zaprawy, temperatura otoczenia w jakiej prowadzone są prace murarskie. Dyskusja o dopuszczalnych temperaturach pracy wraca każdego roku podczas letnich upałów. Większość producentów zaleca wykonywanie prac w zakresie temperaturowym +5 do +25°C. Niestety ze względu na tempo prac i krótkie cykle inwestycyjne, wiele prac wykonywanych jest bez respektowania zaleceń producenta. Karta techniczna produktu, wraz z opisem na worku, to tak jak instrukcja obsługi dla innych produktów. W przypadku produktu najczęściej winą obarcza się producenta a nie wykonawcę. Materiał opuszczający zakład produkcyjny jest sprawdzany i pewny jakościowo, głównym powodem późniejszych problemów najczęściej jest jego obróbka w nieodpowiednich temperaturach.

 

Zaprawy tynkarskie - wiązanie i utwardzanie zapraw mineralnych

 

Czytaj również: Czym czyścić silne zbrudzenia po remoncie, takie jak płytki po fudze czy narzędzia po zaprawach cementowych?



Paradoksalnie mniej problemów wynika z niskiej temperatury. Zimą podczas przymrozków woda zmieniająca stan z ciekłego na stały zwiększa swoja objętość powodując mechaniczne niszczenie materiałów budowlanych, jednak wilgoć jest cały czas obecna i wystarczająca do wiązania –mówi Maciej Iwaniec z firmy Baumit. Latem przy wysokich temperaturach po prostu jej nie ma i materiał wysycha a nie wiąże -dodaje.


Zaprawa odchodzi płatami

Materiały mineralne, które zarabiane są wodą, potrzebują wilgoci podczas całego procesu wiązania i utwardzania. Podczas prac w wysokich temperaturach część wody odparowuje, część zostaje pochłonięta przez rozgrzane podłoże.


W przypadku braku wody podczas procesów wiązania i utwardzania, zaprawy nie uzyskają zakładanych przez producenta parametrów, głównie wytrzymałości i mogą się sypać i pękać. Podczas prac budowlanych w wysokich temperaturach konieczne jest stosowanie siatki na rusztowaniu, dobre namoczenie ściany przed wykonaniem tynków oraz ich okresowa pielęgnacja poprzez zwilżanie mgiełką wodna podczas pierwszych kilkunastu dni wiązania i utwardzania. Te dodatkowe zabiegi oznaczają dodatkowe koszty i wydłużenie czasu prac. Konieczność zwilżania materiałów mineralnych i pielęgnacji tynków elewacyjnych to standard podczas prac budowlanych w upałach i jedyna możliwość uniknięcia pęknięć i kruszenia się tynków.

 

Czytaj również: Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu - bez mieszania albo rozrabiana tradycyjnie

Źródło: budnet.pl
Autor: iN PLUS Public Relations/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1056

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >