Zasady przekształceń użytkowania są wadliwe

Zasady przekształceń użytkowania są wadliwe

Wzór, według którego oblicza się wysokość opłaty przekształceniowej, budzi wątpliwości prawników. Im dłuższe było użytkowanie, tym wyższa cena

Wysokość opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność ustala się przy wykorzystaniu wzoru matematycznego Zawiera go § 29 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Wśród przekształcających budzi on emocje. Krytykują go także niektórzy rzeczoznawcy majątkowi. Same gminy podchodzą do niego z dystansem.

 

Oderwany od realiów

– Chodzi o to, że zgodnie z tym współczynnikiem im dłużej trwa użytkowanie wieczyste, tym więcej trzeba zapłacić za przekształcenie we własność – mówi Mirosław Gdesz, prawnik specjalizujący się w gospodarce nieruchomościami.

Według gmin jest to słuszna zasada.

– Filozofia tego uregulowania jest oczywista. Prawo użytkowania wieczystego jest najwięcej warte wtedy, kiedy zostaje ustanowione, w miarę upływu czasu jego wartość staje się coraz mniejsza, bo zbliża się data końcowa ustanowienia – mówi Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. – Nie ma przy tym specjalnego znaczenia to, że użytkownik korzysta z działki dłużej, a tym samym dłużej wnosi opłaty roczne. Podobnego zdania jest Izabela Kaźmierczak z warszawskiego Urzędu Dzielnicy Praga- -Południe.

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19465 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 360

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >