Zasoby naturalne pod kontrolą

Zasoby naturalne pod kontrolą

Czy w dobie postępu technologicznego produkcja przyjazna człowiekowi i środowisku jest możliwa? Jakie działania wdrożyć, by zminimalizować niebezpieczne skutki oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko naturalne? Odpowiedzi szukamy przyglądając się polityce środowiskowej prowadzonej przez Libet S.A., producenta kostki brukowej. Czytaj dalej


Jednym z głównych problemów środowiska jest nadmierne zużycie ograniczonych surowców naturalnych. Uzasadnione i sensowne ich wykorzystanie powinno być celem nadrzędnym każdego przedsiębiorstwa, które korzysta z tych dobrodziejstw. Firma Libet czyni to m.in. przez gromadzenie i analizowanie danych środowiskowych dotyczących zużycia wody i energii. Jednym z celów, jaki sobie stawia jest ograniczanie wykorzystania tych zasobów w procesie produkcji. „W celu redukcji zużycia wody pitnej w produkcji kostek szlachetnych, wprowadzono w naszej firmie udoskonalenia technologiczne. W 2005 roku w zakładach na warszawskim Żeraniu i w Pruszkowie, gdzie produkowane są kostki płukane, zainstalowano urządzenia do recyklingu wody. W ciągu kolejnego roku uruchomiono te urządzenia we wszystkich pozostałych zakładach pracujących w tej technologii. Dzięki temu w procesie produkcji kostki szlachetnej, woda, która używana jest do płukania tych wyrobów, następnie wykorzystywana jest do produkcji betonu.” – wyjaśnia Kazimierz Jawor, kierownik ds. inwestycji i rozwoju w Libet S.A. Problem zagospodarowania wody jest tak duży, że nie poprzestano na tym rozwiązaniu. „Na początku 2008 roku
w zakładzie w Żorach wdrożona zostanie technologia, która pozwoli na oczyszczanie wody pochodzącej z procesu płukania, do tego stopnia, że po godzinie może powrócić do niego ponownie. Woda będzie krążyła w obiegu zamkniętym.” – dodaje Kazimierz Jawor. Nowa technologia pozwoli nie tylko na oszczędność wody, ale także podniesie efektywność produkcji kostek szlachetnych.

Drugim cennym zasobem, którego zużycie należy kontrolować i ograniczać jest energia. Libet postawił sobie za cel redukcję wskaźników zużycia energii na m3 o 15% do 2014 roku. Choć jest to zadanie niełatwe w realizacji, firma zmierza do spełnienia swojego zobowiązania. „W celu ograniczenia zużycia energii prowadzimy analizy, które mają na celu zbadanie, w jaki sposób możemy usprawnić procesy produkcyjne. Obecnie prowadzimy kontrolę zużycia energii, poprzez zainstalowanie dystrybutorów paliw, które pozwalają nam kontrolować jego zużycie.” – mówi Zygmunt Gustowski, Manager ds. BHP w firmie Libet S.A. Ograniczenie zużycia energii jest trudne w realizacji i częściowo zależy także od świadomości pracowników. Dlatego Libet przede wszystkim edukuje swoich pracowników, aby zwiększyć ich świadomość środowiskową.

Odpady do wykorzystania

Ograniczanie wytwarzania odpadów Libet określił jako jeden z głównych celów polityki środowiskowej. Dlatego firma wprowadziła własny system kontroli produkcji. Pozwala on na wykrywanie wadliwych materiałów na bardzo wczesnym etapie produkcji, a co za tym idzie, znacznie redukuje ilości wytwarzanych odpadów. „Doskonalenie procesów produkcji związane jest z systemem zarządzania jakością. Firma Libet stosuje redukcję odpadów. Posiadamy zakładowy system kontroli produkcji oraz procedury określające postępowanie z wadliwym wyrobem. Nasze produkty poddawane są pierwszej kontroli jakości zaraz po wytworzeniu. Wczesna identyfikacja problemów umożliwia przede wszystkich przestawienie parametrów maszyn na właściwe działanie, a więc zaprzestanie produkcji wadliwych kostek.” – wyjaśnia dyr. techniczny Sławomir Nicewicz. Ponadto, produkty niepełnowartościowe, nie spełniające norm jakości mogą być sprzedawane w niższej cenie jako wyroby drugiej kategorii. Innym przykładem ograniczania ilości odpadów jest kruszenie wadliwych materiałów i wykorzystywanie ich np. jako podbudowę pod nawierzchnie z kostki brukowej.
Jednak największym źródłem problemów, jakie powstają w zakładach o tym profilu, jest wysokie zużycie olejów hydraulicznych stosowanych w urządzeniach. W Libecie substancje te wymieniane są raz w roku, a wyeksploatowane stanowią niebezpieczny odpad. Dlatego Libet współpracuje z firmą, która odbiera z zakładów odpady olejów i poddaje je utylizacji. Podobnie dzieje się ze zużytymi świetlówkami i bateriami, które zbierane są do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników.

Ochrona środowiska to przede wszystkim ludzie

Próby zminimalizowania niekorzystnych wyników działania firmy na otoczenie nie przynosiłyby rezultatów bez współpracy wszystkich pracowników. Dlatego firma Libet prowadzi dla swoich pracowników m.in. specjalistyczne szkolenia na temat polityki środowiskowej. Dodatkowo zachęca się  pracowników do realizowania własnych pomysłów w tym zakresie poprzez wspieranie ich inicjatyw. Libet w tym celu przeznacza środki pieniężne na nagrody dla pracowników, których pomysły znalazły zastosowanie. Przykładem zrealizowanej innowacji pracownika Libet jest system pozwalający na ograniczenie pylenia na terenie zakładu.

Firma reaguje natychmiast na wszelkie skargi i doniesienia społeczności lokalnych w regionach, w których posiada swoje zakłady produkcyjne. Wszystkie doniesienia związane z niekorzystnym wpływem na środowisko wiążą się z przeprowadzeniem stosownych ekspertyz i analiz oraz przygotowaniem planu, mającego na celu usuniecie przyczyny problemu. O przykładzie dialogu z lokalną społecznością mówi Zygmunt Gustowski, menedżer odpowiedzialny w Libecie za ochronę środowiska - „Mieszkańcy Libiąża skarżyli się na zbyt duże natężenie hałasu w rejonie zakładu produkcyjnego. Po przeprowadzonych kontrolach, okazało się, że przyczyną takiego stanu rzeczy była zbyt głośna praca wentylatorów. Dlatego też wyciszyliśmy je, rozwiązując problem.”

Wymogi środowiskowe dotyczą również współpracy Libet z kontrahentami. W tym celu firma prowadzi systematyczną ocenę dostawców pod względem jakości świadczonych usług i spełniania standardów w zakresie ochrony środowiska. Ocenie podlega np. posiadanie odpowiednich zezwoleń wymaganych przez ustawę o ochronie środowiska, czy stan techniczny samochodów w przypadku przewoźników.

Odpady, zanieczyszczenia oraz nadmierne zużycie zasobów środowiska to główne problemy, z którymi borykają się zakłady produkcyjne. Starania i doświadczenia odpowiedzialnych przedsiębiorstw i ludzi pokazują, że można z sukcesem ograniczać negatywne skutki tej działalności.

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 246

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >